Ana Sayfa / Sağlık / Kedi Alerjisi Olan Kişilerin Kedi Beslemesi

Kedi Alerjisi Olan Kişilerin Kedi Beslemesi

Kedi Alerjisine Rağmen Kedi Besleyenler

Kedi alerjisi olmasına rağmen evinde kedi besleyen kimseler için temizlik her şeyin başında gelmeli. Kedi alerjisi olan kişilerin kedi beslemesi derideki kızarıklıklar, burun akıntıları, nefes darlığı vb. birçok etmen ile tam bir imtihana dönüşmekte. Alerjen belirtileri azaltmak için yapılabilecek bazı şeyler var.

Kedilerin dökülen tüyleri alerjinin başlıca sebebidir. Bu nedenle kısa tüylü Siyam kedisi cinsine benzer bir kedi beslemek alerjiyi büyük oranda azaltacaktır. Orta ve uzun tüylü bir kedi cinsi ise de veterinere götürerek tüylerini kısalttırabilirsiniz. Kısaltma işlemini 3 ayda bir kez yaptırmak yeterli olacaktır. Kedi tüyünde biriken ve insan derisini kaşındıran, kızartan parazitler vardır. Kediler her ne kadar temiz canlılar olsalar da, dilleriyle bu parazitleri temizlemeleri mümkün değil. Bu nedenle de yılda iki kez (daha fazla değil) anti-parazit hayvan şampuanları ile kedinizi yıkamak deri alerjenlerini azaltacaktır.

Kedi Alerjisi Olan Kedi Sahiplerinin Ev Temizliği

Evinizde halı varsa mutlaka kaldırmanız veya sık aralıklarla temizlemeniz gerekecektir. Kedilerin tüyleri halılara çok kolay yapışır ve her harekette yerden havalanan tüyler derinize temas eder. Kedi alerjisine bir de halıda kendiliğinden biriken mikroplar eklenince durum hızla kötüleşebilir. Kedi alerjisi olan kedi sahipleri parke ve yerleri mümkün olduğunca açık bırakmalı ve sık sık paspaslamalı. Kanepe ve koltuklarınızı ise elektrikli süpürge ile baştan başa temizlemeniz, ıslak bezle iki haftada bir silmeniz gerekecektir.

Bazı kimselerde kedi alerjisi çok uç noktalardadır ve kediyle aynı ortamda bulunmaları dahi alerjen tepkiler vermelerine neden olur. Bunun nedeni kedilerin “nefes ve kokuları”. Alerjisi olmayanlar için bu abartı gibi görünebilir ancak her cisim bulunduğu ortamın havasına etki eder. Grip olan birinin yanınızda öksürmesi, hapşırması gibi düşünebilirsiniz. Neyse ki teknoloji sayesinde kedi alerjisi olan kimseler hava filtreleri ile bu etkileri yok seviyelere çekebiliyor. HEPA hava filtresi olan hava temizleyiciler ile havadaki alerjen maddeler süzülebilir. HEPA filtreleri elektrikli süpürgeler için de üretilmektedir. Yer ve koltuk temizliğinde de HEPA filtrelerini kullanabilirsiniz. Kedi alerjisi olanlar için en etkili çözümdür.

Kedi Alerjisine Rağmen Kedi Beslemenin Avantajı Var mı?

  • Alerjiye rağmen kedi besleyen kişiler zaman geçtikçe bağışıklık kazanırlar. Birkaç yıl kedi besleyen alerjen kimseler sonunda kedilerle bir arada yaşamaya alışırlar ve bağışıklık sistemlerini güçlendirirler.
  • Kedi alerjisi olan kimselerin genellikle toza ve aşırı nemli – kuru havaya da alerjileri vardır. Bakım esnasında hava filtreleri kullanmak, düzenli temizlik yapmak bu tür alerjilerin de ortaya çıkmasını önleyecektir.

Kedi Alerjisi Olanlar Kedi Beslerken Ne Gibi Zorluklarla Karşılaşır?

  • Evin tüm odalarını temizlenmiş ve tüm alerjen etkiler azaltılmış olsa dahi kedilerle aynı ortamda “uyumak” sağlığınızı olumsuz etkileyebilir.
  • HEPA filtresi ve hava temizleyici cihazlar için düzenli olarak harcama yapılması gerekecektir.
  • Deride kızarıklıklar ve burun kaşıntısı gibi rahatsız edici etkiler görülebilir.
  • Düzenli ve sık şekilde temizlik yapılması gerektiği için bir süre sonra bu durum yorucu hale gelebilir.

Tavsiye Konu

Masa başı Çalışanlar İçin Beslenme Önerileri

Masa başı Çalışanlar İçin Beslenme Önerileri Masa başı çalışanları yoğun oldukları dönemlerde öğünlerini bulundukları yerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir