Ana Sayfa / Ekonomi & Finans / Kefil Olunan Kişi Ölürse Ne Olur?

Kefil Olunan Kişi Ölürse Ne Olur?

Kefil Olunan Kişi Ölürse Ne Olur?

Geçmiş yıllarda bankalar tarafından kredi kullandırma esnasında çok talep edilen kefil uygulamaları günümüzde biraz azalmış olsa da tamamen ortadan kalkmış değildir. Kefil olmak noktasında herkesin en az bir tane olumsuz yaşanmışlıkları veya çevresinden duydukları olumsuzluklar olsa da hayır diyemeyediği insanlardan kefil olmaları yönünde teklifler geldiğinde istemeden de olsa kabul eden bir kitle de bulunmaktadır. Bu nedenle konu hakkında merak edilen bir hayli fazla konu da bulunmaktadır. Bizler bu yazımızda Kefil Olunan Kişi Ölürse Ne Olur konusu hakkında bilgiler vereceğiz.

Kefil olan kişinin kefil olduğu işlem için büyük sorumluluklarının olduğu kesinlikle unutulmamalıdır. Kefilli borcun ödenmediği durumlarda tutarın tamamının size ait olduğunu belirten işlem olarak kabul görmektedir. Bu noktada kefil olunan kişi ölürse ne olur sorusu da insanların akıllarına ister istemez gelmektedir.

Kefil Olduğum Kişi Ölürse Borcu Öder Miyim?

Kefil olmanızı teklif eden kişiye olumlu yanıt vermeniz için kişinin borcu ödemediği durumlarda yasal olarak sizin tamamını ödeme yükümlülüğünüz olduğunu unutmamalısınız. Yani kişi çok yakından tanıdıkları için böyle bir taşına altına elini etraflıca düşünerek koymalıdır. Kefil olduğunuz borcun vadesi uzun olabilir. Bu uzun süreçte çok farklı hayat deneyimleri ile karşılaşılması da mümkündür. Bunlardan birisi de borcuna kefil olduğunuz kişinin hayatını kaybetmesi olabilir. Öncelikle borcun banka kanalından edinilmiş olması durumunda kefil olduğunuz kişinin hayatını kaybetmesi halinde banka tarafından borçluya hayat sigortası yaptırılıp yaptırılmadığının kontrol edilmesi gerekmektedir.

Her ne kadar insanlar kredi kullanırken masrafların minimum seviyelerde tutulması için hayat sigortası gibi lüzumsuz masraf gibi gördükleri kalemlerden kaçınsalar da bu hem borçlu hem de kefil için çok önemli bir konudur. Önemli olduğu gibi kredi kullanırken sigortasız kredi kullanmayı tercih edenlerin karşılaşabilecekleri olumsuz durumları göz ardı ediyor olmaları büyük hata yapmalarına neden olmaktadır. Borcu olan kişinin vefat etmesi durumunda kişinin bu borcun ödenmesini kapsayan hayat sigortası olmaması durumunda borç öncelikle kefilden tahsil edilmek istenecektir. Borcun ödenmesi için kefil olan birisi olmaması durumunda da borç vefat eden kişinin yasal mirasçılarından tahsil edilecektir. Fakat belirttiğimiz gibi borçlunun hayat sigortası varsa ve poliçe kapsamında dahilinde ise borç buradan karşılanmaktadır. Tüm bunlar nedeniyle kişi birisinin borcuna kefil oluyorsa dahi sadece imza atmakla yetinmemeli, özellikle kredi ise tüm detaylarını öğrenmeli ve kredinin hayat sigortası poliçesi ile kullanılmıyor olması durumunda hayat sigortası yaptırılması noktasında düşüncelerini belirtmesi gerekmektedir. Hayatta olmaz denilen şeylerin olabileceği akıllardan çıkarılmamalıdır.

Tavsiye Konu

EFT İptali Nasıl Yapılır?

EFT İptali Nasıl Yapılır? EFT iptali nasıl yapılır, EFT nasıl iptal edilir şeklinde sorular insanlar …

Bir Yorum

  1. Merhaba geçtiğimiz günlerde maalesef bu durum başıma geldi. Kuzenime kefil olmuştum ve kendisini maalesef trafik kazasında kaybettim. Vefat eden kişiye kefil olan kişiler ne yapmalı? Bu konuda güzel bilgiler vermişsiniz teşekkür ederim. Maalesef şuan o krediyi durumum tam olarak yok çünkü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir