14 Eylül 2019 , Cumartesi
Ana Sayfa / Eğitim / Kız Çocuklarında Ön-Ergenlik Provası: 9-10 Yaş

Kız Çocuklarında Ön-Ergenlik Provası: 9-10 Yaş

Hayatımıza daha çok son dönemlerde girmiş olan ön ergenlik dönemi, henüz ergenlik döneminde nasıl davranması gerektiğini tam olarak bilemeyen ebeveynler için oldukça zorlu bir süreçtir. Özellikle anne ve babalar için kendileri böyle bir dönemden geçmedikleri için süreç daha karmaşık gelebilir. Kız ve erkek çocuklarında farklı yaş aralıklarında karşımıza çıkan ön ergenlik dönemi, kız çocukları için 9-12 yaş aralığındaki dönemi kapsamaktadır. Kişiden kişiye ve kişilerin bulundukları coğrafi bölge koşullarına göre değişiklik gösteren ön ergenlik döneminde çocuklarda çeşitli değişiklik meydana geldiği görülmektedir. Yazımızda Kız Çocuklarında Ön-Ergenlik Provası: 9-10 Yaş başlığı altında ele alacağımız ön ergenlik döneminde yaşanan değişimleri görebilirsiniz.

Ön Ergenlik Dönemimde Meydana Gelen Değişiklikler

Fiziksel Gelişim ve Değişim

Kız çocuklarında ön ergenlik döneminde östrojen hormonunda artış olduğu görülmektedir. Bu duruma bağlı olarak boyda uzama, kemiklerde ve kaslarda gelime, cinsel organla gelişme meydana gelmektedir. Vücut hatlarında belirgin değişimler yaşanmaya başlamaktadır. Beyinde dopamin ve serotonin salgılanmasında dalgalanma yaşandığı görülür. Adet dönemi başlangıcı kişiden kişiye değişse de bu dönem içerisinde yaşanmaya başlanabilir.

Zihinsel Gelişim ve Değişim

Bu dönemde çocuklarda beyin gelişimi hızlandığı için zihinsel aktiviteler konusunda daha yaratıcı oldukları ve yeteneklerinin arttığı görülür. Kız çocuklarının daha çok söz hakkı almaya başladıklarına ve fikirlerini daha net ifade ettiklerine şahit olunabilir. Yetişkinlik ve çocukluk arasında sıkışan bu dönemde çocuğunuza nasıl davranmanız gerektiği konusunda endişe duyabilirsiniz. Çocuklar ne kadar büyükler gibi tavırlar sergilemeye başlasa da hala tam olarak yetişkin olmadığını unutmadan hareket etmek gerekecektir. Eğer kız çocuğunuzla bu dönem içerisinde bir iletişim sorunu yaşıyorsanız, konuşmaya çalıştığınız halde aynı frekansta buluşamıyorsanız, mizahı kullanarak iletişime geçmeyi denemeniz faydalı olacaktır.

Duygusal Gelişim ve Değişim

Ergenlik ve ön ergenlik dönemleri için en karmaşık süreç duygusal değişimlerin yaşandığı süreçlerdir. Duygusal olarak hiçbir şekilde sabitlenemeyen çocuklarda ne yapılmak istendiği ve neyin nasıl yapılması gerektiği sağlam bir zemine yerleştirilemez. Özellikle kız çocuklarında bir gün çok uysal ve duygusal oldukları, hiç ummadığınız bir anda ise öfkeli ve saldırgan tavırlar sergilediklerini görebilirsiniz. Yaşanan bu duygu dalgalanması hormonlarda meydana gelen gelişimden kaynaklanabilmektedir. Anne ve babalar bu zorlu süreçte olabildiğince sakin kalmalı ve özellikle onun öfkelendiği dönemlerde alttan alarak kontrol sağlamalıdır. Ön ergenlik dönemi çocuklar açısından da karmaşık ve zorlu bir süreç olduğu için hafife alınmamalı ve olabildiğince anlayışlı davranılmalıdır.

Sosyal Gelişim ve Değişim

Ön ergenlik dönemi çocukların yavaş yavaş arkadaşlık ilişiklerinin gelişmeye başladığı önemli bir dönemdir. Çocuklarda aile bireylerine ihtiyaç duymama eğiliminin sıklıkla görüldüğü bu dönemde, çocuklarda daha çok dış çevreden bir grubu ait olma isteği baskın çıkar. Yine bu dönemde özellikle karşı cinse karşı duyulan ilgi alaka artacaktır. Aileler bu dönemde çocuklara çok belli etmeden gözlemci olmalı ve edindikleri arkadaşlarını daha iyi tanıyabilmek için eve davet etmesini sağlamalıdır. Özellikle kız çocuklarında bu dönem içinde çözülemeyen bir sorun olursa ve durum anne ya da babaya danışılırsa önce çocuk iyi bir şekilde dinlenmeli ve sonra birlikte çözüm bulma yolu seçilmelidir.

 

Tavsiye Konu

Uzaktan Eğitim Nedir?

Hem öğrencinin hem de öğretim üyesinin kampüse gelmesinin zorunlu olmadığı yani zamandan ve mekandan tamamen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir