Ana Sayfa / Ekonomi & Finans / Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar

Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar

Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar

Bankaların ortak olarak kullandıkları sistemleri bulunmaktadır. Bu sistem içerisinde çeşitli kriterler belirlenmiş ve bu kriterler dikkate alınarak kişilerin kredi notu puanları ortaya çıkarılmaktadır. Kolay kredi kartı veren bankalar değerlendirilmesi noktasında da kredi notu en önemli ölçüttür. Fakat kredi notunun kredi kullanımında talep edilen kadar yüksek olmasına gerek olmadığı da bilinmektedir. Bankaların kendi işleyişlerine göre değişiklik gösterse de kredi kartı alma ihtimallerinden bahsettiğimizde;

  • 1 -900 kredi notu aralığı çok düşük kredi kartı alma ihtimali
  • 901 – 1200 kredi notu aralığı gelire bağlı kredi kartı alma ihtimali
  • 1201 – 1499 kredi notu aralığı kredi kartı alma ihtimali var
  • 1500 – 1900 kredi notu aralığı yüksek kredi kartı alma ihtimaline sahiptir.

Teminatlı kredi kartı kullanımı da mümkündür. Kredi notunun çok düşük aralığında olması durumunda teminatlı kredi kartı kullanımı mümkündür. Bu tip bloke teminatlı kredi kartı olarak da adlandırılmaktadır.

Kredi Kartı Kullanmanın Kredi Puanına Etkisi

Bankalar ile aktif ve düzenli bir şekilde çalışmak kredi notunu yükseltmenin en hızlı yoludur. Bunu sağlamak adına düşük limitli de olsa bir kredi kartı edinmeli ve bunu düzenli bir şekilde kullanarak, ödemelerini zamanında yapmalısınız. Kredi kartı ödemesinin bir gün dahi geciktirilmesi kredi notu raporu açısından olumsuz yansımalar oluşturacağı kesinlikle göz ardı edilmemelidir.

Kredi Notu Hesaplanması

Kredi notu hesaplanması noktasında kredi kullanma yoğunluğu, mevcut kredi ve kredi kartı borç durumu, yeni alınan kredi miktarı, kredilerin düzenli ödenip ödenmediği ve diğer faktörler ele alınmaktadır.

İnsanların merak ettikleri bankacılık işlemlerinden birisi de kredi kartı üzerinden kredi kullanılması mümkün olup olmadığıdır. Kredi kartı limitlerine ve bankaların düzenlemiş oldukları kampanyalara göre değişiklikler gösterse de 20.000 TL’ye kadar 12 ay vade ile kredi kartı aracılığıyla taksitli nakit avans yani kredi kullanımı sağlanabilir.

Aidatsız Kredi Kartı Veren Bankalar

Kredi kartı kullanımı oranı geçtiğimiz yıllara nazaran bir hayli artış göstermiştir. Son dönemlerde insanların kredi kartı seçimi noktasında çok daha bilinçli hareket ettikleri de gözlenmektedir. Bu noktada çok daha fazla maddi avantaj sağlayan ve bunun yanında yıllık kart aidatı ücreti olmayan kredi kartları tercih edilebilirliği de artmaktadır.

Bankaların her birinin yasal yükümlülükleri gereği yıllık kart aidatı ücreti olmayan bir kredi kartını müşterilerine sunmaları gerekmektedir. Fakat aidatsız kredi kartı sahibi olsanız da ilgili kartların puan kazandırma ve alışverişlerinizde taksit imkanı sunması tamamen banka inisiyatifindedir. Taksit ve puan kazanmak mı yoksa aidatsız bir kredi kartı kullanmak mı daha avantajlı bunu kendi alışveriş alışkanlıklarınıza göre değerlendirdiğinizde çok daha doğru seçim yapabilirsiniz. Bunun haricinde kredi kartınıza yıllık kart aidatı ücreti yansıtılsa da belirli bir alışveriş sözü vererek veya kartı belirli bir süre kullanıma kapatmayacağınızın garantisini vererek bu ücretleri ödeme yükümlülüğünüzü kaldırabilirsiniz. Bunu en net şekilde ilgili banka ile iletişime geçerek öğrenebilirsiniz. Bankaların bu durumda farklı politikalar işledikleri bilinmektedir.

Tavsiye Konu

EFT İptali Nasıl Yapılır?

EFT İptali Nasıl Yapılır? EFT iptali nasıl yapılır, EFT nasıl iptal edilir şeklinde sorular insanlar …

Bir Yorum

  1. özel bankalar kamu bankalarına oranla daha kolay bir şekilde kredi verebiliyor. Fakat maalesef onlarında faizleri kamu bankalarına oranla çok daha yüksek. Umarım bu ekonomik buhran bir an önce sonlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir