Ana Sayfa / Biyografi / Korkut Eken Kimdir?

Korkut Eken Kimdir?

Korkut Eken Kimdir?

Korkut Eken kimdir ? 1945 senesinde Ankara’da dünyaya gelmiş başarılı bir Türk askeridir. Samsun şehrinin Terme ilçesi nüfusuna kayıtlı olan Korkut evli ve 3 çocuk babasıdır.

Baba mesleği olan askerliğe ilk adımını Kara Harp Okulu’na başlayarak atmıştır. Hava İndirme Tugayı’nda da görev yapan Korkut Eken aynı zamanda Kıbrıs’ta görev yapan ilk askerler arasında da sayılmaktadır. Bu dönemde kendisine Şerit Rozet Beratı ödülü verilmiştir. 1978 senesinde Özel Harp Dairesi özel birlik komutanlığına atanmış olan Eken, ilk PKK terör örgütü mücadelesine 1984 senesindeki Eruh baskınıyla Siirt ve Sason bölgelerinde başlamıştır. 1986 senesine kadar devam ettirdiği bu görevinde sayısız çatışmaya giren ve görevlerinin altından başarıyla kalkmayı beceren komutan Türk Silahlı Kuvvetleri’nde en önemli madalya sayılan Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası ile Başarı Madalyası almaya layık görülmüştür.

1981 ile 1986 yılları arasında Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Özel Harekat Timleri’nin yetiştirilmesinde görev almıştır. Yarbay rütbesine sahipken kendi isteği üzerine istifa ederek MİT Güvenlik Dairesi Başkan Yardımcısı olan Korkut Eken, basına sızdırılan ünlü MİT raporunun düzenlendiği dairede görevli olması sebebinden dolayı soruşturma geçirmiştir. 1988 yılında başka bir bakanlığa atanacağı ortaya çıktığında ise MİT’deki görevinden de istifa etmiş emekliliğe ayrılmıştır. 1993 yılında o dönemin Emniyet Genel Müdürü olan Mehmet Ağar tarafından göreve davet edilen Eken, 1996 senesine kadar Emniyet Genel Müdürlüğü’nde çalışmış ve Özel Harekat Timlerini yetiştirerek birçok operasyona dahil olmuştur.

Hayatına sayısız başarı ve ödül sığdıran efsane komutan olarak isimlendirilen Korkut Eken, 3 Kasım 1996 tarihinde yaşanan Susurluk kazasında da isminden söz ettirmiştir. Kamuoyunda ortaya çıkan devlet, mafya ve siyaset üçgeninde yaşanan ilişkilerin açıklanması üzerine çok fazla baskı yapılmıştır. Bu skandala çok fazla kişinin adı karışmış ve bu isimlerden birisi de Korkut Eken olmuştur. Bu süreçte Eken’e Abdullah Çatlı ile olan ilişkisinin ortaya çıkması üzerine dava açılmış ve açılan davada mahkum edilen Korkut Eken bir müddet hapis yatmak durumunda kalmıştır.

PKK terör örgütü başı Abdullah Öcalan ile ilgili görüşleri sorulan Korkut Eken, bir terör örgütünün başı öldürülürse o örgütün çökeceğine inandığını dile getirmiştir. Kendisinin PKK ile savaştığı dönemler de dahi yabancı devletlerin teröre yardım ettiğinin, helikopterlerle gıda yardımı yaptıklarının ve yaralılarına müdahale ettiklerinin altını çizen Eken, Apo’nun yakalanarak bize teslim edilmesiyle olayın artık siyasi bir boyut kazandığını ve bundan sonra sürecin çok daha zor ve karmaşık olacağını anlamıştım diyerek, Apo’nun dağda bir çatışmada öldürülmesinin normal olacağını ancak bu şekilde eli bağlı teslim edildiğinde idamının doğru olmadığını belirtmektedir.

Tavsiye Konu

Yunus Emre Kimdir?

Yunus Emre Kimdir? Yunus Emre tarafından sürülen hayata ilişkin veriler henüz tam olarak netleşmemiştir. Günümüzde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir