15 Eylül 2019 , Pazar
Ana Sayfa / Bitcoin / Kripto Para Destekleyen Ülkeler

Kripto Para Destekleyen Ülkeler

Kripto paralar ilk olarak 2009 yılında Bitcoin ile adını duyurmaya başlamıştır. O dönemde Bitcoin’e güvenen yatırımcıların ve madencilerin sabırlı olmaları durumunda ciddi kazanç elde etmiş olmaları kripto para piyasasına olan ilgiyi arttırmıştır. Bir kesim bu piyasanın geleceğinin çok açık olduğunu düşünse de bir kesim hala balon olduğu yönünde görüş belirtmektedir. Bu düşünceler tartışılırken kripto para destekleyen ülkeler sayısında da sürekli artış gözlenmektedir. Bu durum dahi kripto para piyasasının hayallere ulaşmasının belki zaman alacak olsa da olumsuz düşünenlerin aksine ilerleme göstereceğini ortaya koymaktadır.

Piyasa değeri gün geçtikçe artan kripto paralar yaygınlaşmaya devam etmektedir. Bu yazımızda başta Bitcoin olmak üzere farklı dijital paraları da destekleyen ülkelerin listesini sizler için hazırladık. Listede yer alan ülkeler arasında;

Amerika Birleşik Devletleri

Kripto para hacminin en yüksek olduğu ülke ABD’dir. Bitcoin borsaları üzerinden banka hesaplarınıza havale yaptığınızda işleme çeşitli vergiler yansıtılmaktadır. Bu vergi ülkenin Bitcoin konusunda somut adımlar attığının en büyük göstergesi olsa da Bitcoin’in Borsa Yatırım Fonu olabilmek için yaptığı başvurunun reddedilmesi tartışmalar yaratmıştır.

Avustralya

Geçtiğimiz yıllarda sanal paralara uygulanan çifte vergilendirme emtia olarak değerlendirilmeye başlanması sayesinde kaldırılmıştır. Blockchain teknolojisi Avustralya Borsası tarafından test edilmektedir.

Danimarka

Ülke nakit para kullanımını kaldırmak ve dijital para birimine geçmek istemektedir. Bitcoin ve kendi dijital para birimlerini merkez bankasını devreden çıkarmadan kullanmak isteyen ülke çalışmalar yürütmektedir. Fakat Danimarka Merkez Bankası Bitcoin’i para olarak tanımamakta ve bu nedenle düzenleme yapılmayacağını da açıklamıştır.

Estonya

Alt yapı olarak sanal paraları bankacılık ve sağlık gibi kategorilerde günlük olarak kullanmaya başladılar. İlk elektronik oylama sistemi de Estonya tarafından blockchain tabanlı olarak geliştirilmiştir.

Finlandiya

Sanal paraları finansal servis olarak tanımlayan Finlandiya Vergi Dairesi bu hamlesiyle sanal paralarla yapılan işlemleri KDV’den muaf tutmuştur. Finlandiya Merkez Bankası tarafından geçtiğimiz dönemlerde yapılan açıklamalarda Bitcoin’in anonim yapısı övülürken, kendisinden ödeme aracı olarak da bahsedilmiştir.

Güney Kore

Uluslararası bitcoin transferinin yakın zaman önce yasallaştırıldığı ülkede bitcoin konusunda çalışmalar yürütülmektedir. İşletmelerin ve kullanıcıların işlerini kolaylaştırması ve ülke endüstrisinin büyümesi konusunda etkisi olacağını düşündükleri düzenlemelere devam edecekleri yönünde açıklamalar yapmışlardır.

Hollanda, Japonya, Kanada, İngiltere, İsveç, Rusya, Ukrayna, Vietnam, Hindistan gibi ülkelerde de bitcoin konusunda çeşitli adımlar atılmaktadır. Türkiye’de Bitcoin yasal mı sorusuna da cevap verelim. Ülkemizde henüz dijital para birimleri ve bitcoin hakkında somut bir adım atılmamıştır. Fakat hükümetin bircoin konusunda olumlu adım atacağı yönünde beklentiler bir hayli yüksektir.

Bitcoin eft işlemleri nasıl yapılır işte ayrıtılar.

Tavsiye Konu

Kripto Parayla Bahşiş

Kripto Para Geleceği konusu hala yatırımcıları dahi ikiye bölmektedir. Uzaktan seyreden insanlar da aynı şekilde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir