14 Kasım 2019 , Perşembe
Ana Sayfa / Bitcoin / Kripto Para İçin Cüzdan Türleri

Kripto Para İçin Cüzdan Türleri

Kripto Para İçin Cüzdan Türleri

Kripto Para İçin Cüzdan paraların saklanması için gerekli dijital oluşumlardır. Farklı çeşitleri vardır. Kullanıcıların kripto para içeriğini izleyebilmesi, dijital para yollayıp alabilmeleri için etkileşime giren aracı yazılım programları olarak tanımlanabilir. Kripto para cüzdanları genel adres anahtarı olarak adlandırılan Public Key ve özel anahtarı Private Key depolama görevleri de vardır. Bazı cüzdanlar farklı altcoinlerin tek bir yerde saklanmasına olanak sağlarken bazı coinler için özel cüzdan oluşturulabilir. Geniş kapsamlı bir konu olması nedeniyle bu yazımızda Kripto Para İçin Cüzdan Türleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Kripto Para Cüzdanları Nasıl Çalışırlar?

Kripto para kullanıcılarının büyük bir kısmı kripto para cüzdanları işleyişleri hakkında yanlış bilgilere sahiptir. Dijital cüzdanların görevi para birimini saklamak değildir. Coinler blockchainde işlem kayıtları olarak depolanırlar. Yani coinlerinde herhangi bir yerde fiziksel olarak bulunması mümkün değildir.

Anahtar bilgileri ve içeriği blok zincirde saklı olan bilgilere kripto cüzdan aracılığı ile erişim sağlanır. Kişi coin alırken veya gönderirken cüzdan adresi verdiğinde coinlerin sahipliğini imzalamış olmaktadır. Cüzdandaki değişiklikler yani işlemler blok zincirde sadece işlem kaydı olarak tutulmaktadır.

Kripto Cüzdan Çeşitleri

Kripto para cüzdanları kağıt, donanım ve yazılım olmak üzere 3 farklı kategoride ele alınır.

Yazılım Cüzdanları

Mobil: Bu uygulamalar cep telefonunuzda çalışmaktadır. Farklı noktalarda kullanım imkanı olması nedeniyle yararlıdır.

Çevrimiçi: Bulutta çalışan cüzdanlara istenilen bir yerden herhangi bir cihaz aracılığı ile ulaşılabilir. Özel anahtarların çevrimiçi saklanıyor olması nedeniyle hırsızlığa ve saldırılara karşı savunmasız oldukları takip edilemeyen ortamlarda kontrol edilmektedir. Savunmasız yanları haricinde kullanım konusunda elverişlidir.

Masaüstü: Bir dizüstü bilgisayara veya PC’ye indirebilirsiniz. Sadece indirilen bilgisayardan erişim sağlanabilir. Üst düzey güvenlik seçeneklerini özellikle internet bağlantısı olmayan bir cihaza indirildiğinde sağlarlar. Bilgisayarın saldırıya uğrama ihtimali olduğu durumlarda paraların kaybedilme ihtimali unutulmamalıdır.

Donanım Cüzdanları

Private Key USB gibi bir donanım aygıtında saklanmaktadır. Bu özellikleri ile yazılım cüzdanlarından ayrılırlar. İşlemlerin gerçekleştirilmesi çevrimiçi olsa da depolama çevrimdışı olarak sağlanmaktadır. Farklı kripto paraları destekleyen donanım cüzdanları web ara yüzleri ile uyumlu olarak çalıştırılabilir. Cihazın internete bağlı olan herhangi bir cihaza takılması ve Pin kodu girilmesi ile para gönderme ve onaylama işlemleri kolay bir şekilde sağlanabilir. Sizde bitcoin ile para kazanmak mı istiyorsunuz ? Bitcoin ile para kazanmanın en iyi yöntemlerini sizler için bu yazımızda derledik.

Kağıt Cüzdanlar

Yüksek güvenlik önlemleri sağlaması ve kolay kullanımı sayesinde popülerdir. Özel ve genel anahtarların fiziksel çıktısının veya kopyasının kağıda dökümüdür. Bitcoinden farklı para birimlerinde de kullanılabilir. Kağıt cüzdanınıza coin aktarımı sağlamak için kağıt cüzdanın genel adresinin kullanılması yeterlidir.

Tavsiye Konu

Kripto Parayla Bahşiş

Kripto Parayla Bahşiş Kripto Para Geleceği konusu hala yatırımcıları dahi ikiye bölmektedir. Uzaktan seyreden insanlar …

Bir Yorum

  1. Kripto para için en iyi cüzdan offline cüzdan dedikleri. Çalınma derdi yok ortadan kaybolma derdi yok. Ama özellikle son zamanlarda olan btc dalgalanmaları benim kafamı çok karıştırmaya başladı. Uzun vadeli yatırım yapmak istiyorum ama ne olacağını gerçekten öngöremiyorum. Bu konuda uzmanlarda pek inandırıcı gelmiyor çünkü hiçbir uzmanın dediği önemli değil önemli olan balina lakaplı insanların ne zaman vurgun yapacağı oluyor genelde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir