Ana Sayfa / Tarih / Kristof Kolomb ve Amerika’nın Keşfi

Kristof Kolomb ve Amerika’nın Keşfi

Kristof Kolomb ve Amerika’nın Keşfi

Kristof Kolomb ve Amerika’nın keşfi yapacağı sefer öncesinde gemi teknolojisiyle ilgili geniş bir birikime, kapsamlı bir coğrafî bilgiye ve maddi yükünü çekecek mali ve siyasi desteğe sahip olduğu biliniyordu. 1451 – 1506 yılları arasında yaşayan Kolomb İtalya’nın Cenova’da doğmuştur. Kolomb’un denizlere duyduğu aşırı sevgi Haçlı seferleri sonrasında doğu bölgesinin zenginliklerine ulaşma arzusu ile bütünleşmiştir. Prens Henry’nin o dönemde hem maddi hem de manevi açıdan denizcileri getirisi yüksek seferler için teşvik etmesi de cesaretlendirici olmuştur. Bu teşvikler Kaptan Kolomb’un da ilgisini çekmiştir. Kendisinin kayınpederinin Prens Henry’nin kaptanlarından birisi olması da önünü açan etmenlerden bir tanesiydi.

Portekiz Kralı II. Juan’a müracaat ederek Atlantik yolculuğunda kendisine insan gücü ve maddi anlamda yardım etmesini isteyen Kolomb’un talebi sefer projesinin masraflı ve girişiminin hayalci olarak tanımlanması nedeniyle reddedilmiştir. Başarısız sayılabilecek bu girişimden sonra yılmayan Kolomb seferlerine destek bulabilmek adına İspanya’ya yönelmiştir. Başta Kastilya Kraliçesi İzabellâ’da destek vermek noktasında olumsuz görüş belirtse de 1492 yılında müslümanlara Asya bölgesinde de zarar verebilmek ve Hıristiyanlığı yaymak amacıyla Kolomb’un masraflı seferine izin vermiştir.

Büyük Keşfe Yolculuk

İspanya’nın Palos Limanı’ndan alınan izin sonrasında 3 Ağustos 1492 tarihinde Kolomb’un komutasında 88 kişilik mürettebatıyla üç gemi Atlas Okyanusu’na açılmıştır. Gemilerin adın Nina, Pinta ve Santa Maria’dır. Yanlarında kitaplar ve Çin İpeği’de bulunuyordu. Yolculuklarında Çin’e kadar ulaşabileceklerini ve burada Arapça konuşan birilerini bulacaklarını düşündüklerinden Arapça bilen bir İspanyol dahi kafilede bulunuyordu.

Atlas Okyanusu’ndan batıya açılmasının üzerinden 10 hafta geçmesine rağmen herhangi bir kara parçasına rastlanmamış olması tayfalar arasında huzursuzluğa neden olmuştur. Huzursuzluk Kolomb tarafından daha sonradan San Salvador adı verilen kara parçasına ulaşana, 12 Ekim tarihine kadar sürmüştür. Kolomb bu bölgede bulduğu irili ufaklı adaları iştah kabartan tasvirleri ile betimlemiştir. Bu tasvirler savunmasız ve mazlum yerlilerin batılıların sömürgecilik anlayışına göre büyük faciaların beklediğinin en net habercisiydi aslında.

Kolomb ayrıca notlarında buldukları adalardaki yerlilerin çıplak olduğundan ve savaş nedir bilmediklerinden de bahsetmiştir. Üç adamıyla birlikte herhangi bir güvenlik sorunu yaşamadan, hatta korku salarak içlerinde dolaşıyor olduklarını da vurgulamıştır. Bu insanlardan buyruk vererek yararlanabileceklerini sürekli dile getirmiştir. Verdiği raporda buldukları tüm yerlileri Kastilya’ya getirebileceklerini veya oralarda kolayca tutsak tutabileceklerini de anlatmıştır. Söylenilenleri yapıyor olmaları en ağır işlerde dahi başarılı olacakları izlenimini Kolomb’a çoktan vermiştir.

Kolomb esir aldığı bir kaç ada yerlisi ile İspanya’ya dönüş yoluna çıkmıştır. İspanya’ya döndüğünde büyük bir sevinç ile karşılanan Kolomb’a göre yaptığı ilk seferde başarılı olması yeni seferleri için teşvik edici olmuştur. Fakat Kolomb tarafından düzenlenen ikinci seferde binlerce kişi yer alsa da arzu edilen zenginlikle sahip bölgelere ulaşmak noktasında hayal kırıklıkları yaşamışlardır. Üçüncü seferine 1498 yılında çıkan Kolomb Venezuela kıyılarına ulaşarak Orinoco Irmağı’nı keşfetmiştir.

Dördüncü ve son seferinde Çin’e gidebilecek bir boğaz bulabilmek amacıyla Orta Amerika kıyılarını yoklamıştır. Bu süreçte Jamaika’da bir yıl kadar mahsur kalmasına rağmen İspanya’ya dönmeyi başarmıştır. Kolomb’a büyük destekleri olduğu bilinen Kraliçe İzabellâ’nın ölmesinin üzerinden 2 yıl geçtikten sonra 1506 yılında İspanya’da ölmüştür.

Tavsiye Konu

İstanbul’un Fethi Ve İlginç Özellikleri

İstanbul’un Fethi’nin İlginç Özellikleri İstanbul’un fethi zamanın çok ötesinde askeri yapılanma ve kullanılan teknikler içerdiğinden, …

Bir Yorum

  1. Benim bu konuda anlamadığım çok fazla nokta var. Ayrıca birçok hikaye de gezmekte. Kendisi ilk defa keşfettiyse buradaki insanlar nereden geldi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir