Ana Sayfa / Sağlık / Kulak Çınlaması Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Kulak Çınlaması Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Kulak Çınlaması Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Kulak çınlaması nedenleri farklılıklar göstermektedir. Kulak çınlaması tedavisi de nedenlerine göre değişiklikler göstermektedir. Kulak çınlaması tedavisi başlanmadan önce uzman bir KBB hekimi tarafından şikayetin altında yatan sebeplerin belirlenmesi gerekmektedir. Tedavinin olumlu sonuçlanması açısından hastalığın gerçek nedeninin bulunması önemlidir.

Çınlama hastalarında geliştirilen tedavi yöntemleri sayesinde yüksek oranlarda rahatlama sağlanmaktadır. Yüksek oranlardaki rahatlama kişinin günlük hayatını devam ettirebilecek düzeye gelmesini sağlamaktadır. Tedavinin başarılı olabilmesi için doğru merkeze başvurulması da önemlidir. Kulak çınlaması tedavisi olmadığının düşünülmesi hastanın psikolojisini bozacağından durum daha çok körüklenecektir. Hastalığın tanısının detaylı bir testle konulması gerekmektedir. Tüm bunlarda başarı oranının yüksek olabilmesi için çınlama ünitesi olan merkezlere başvurulmalıdır.

Hastalığın tedavisi için öncelikle duruma altta yatan bir hastalığın sebep olup olmadığı araştırılmalıdır. İşitme kaybı varsa bunun da testi yapılmalıdır. Hastaların tedavi sürecinde günlük yaşantılarından soyutlanmadan sabırlı olmaları gerekmektedir. Düzenli egzersiz ve dengeli beslenme hastalara dikkat etmeleri gereken önemli hususlar olarak vurgulanmaktadır. Hasta kafein, alkol, nikotin gibi yiyecek – içeceklerden, gürültüden uzak kalmalıdır.

Çınlama Terapisi Nedir?

Terapi süreci hastanın sağlık merkezine başvurması ve hikayelerinin dinlenmesinin ardından muayene ve testlerin gerçekleştirilerek analizin tamamlanması ile başlamaktadır. Tedavi başlangıcında hastaların dikkat etmeleri gereken hususlar hakkında bilgiler verilmektedir. Çınlama analizinin ardından terapi uygulamasına geçilmektedir.

Terapi esnasında hastaya rahatsız edici olmayan bir gürültü verilmekte ve dikkatinin dağılması sağlanmaktadır. Buradaki amaç kulak çınlamasının geri plana atılmasının sağlanmasıdır. Bir süre sonra kulak çınlaması rahatsız edici olmaktan çıkmakta ve hasta tarafından duyulmamaktadır. Terapinin sonlanması için çeşitli testlerin sonuçlarından ve hastanın devam etmeye gerek duymaması durumundan fikir alınmaktadır. Terapi uygulamalarından elde edilen sonuçlar genellikle hastaların günlük hayatına rahatlıkla dönebilmeleri için yeterlidir.

Kulak Çınlamasından Korunmak

Tedavisi zor olan hastalıklar arasında yer alması nedeniyle kulak çınlamasını daha en baştan engellemek gerekmektedir. Bunun sağlanması için alınacak önlemler bulunmaktadır. Bunlar arasında;

  • Vücuda tuz alımının azaltılması
  • Uzun süreli yüksek sese maruz kalmaktan kaçınılması
  • Kan basıncının düzenli olarak kontrol ettirilmesi
  • Sigara, kola ve kahveden sinir sistemine uyarıcı etkileri olması nedeni ile mümkün oldukça uzak kalınması
  • Kişinin kendisine dinlenebilmek adına zaman ayırması Duyulan seslerden kaygılanmama noktasında çaba gösterilmesi gibi durumlar yer almaktadır.

Çınlamanın yoğun olarak hissedildiği dönem uyuma esnasıdır. Uykuya dalarken sevdiğiniz bir müziği dinlemeyi tercih etmeniz kulak çınlaması duymamanız noktasında yardımcı olabilir. Hastaların umutsuzluğa kapılmamaları çok önemlidir. Psikolojik telkin hastalığın tedavisi aşamasında olumlu sonuç için gereklidir.

Tavsiye Konu

Üreme Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Üreme Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır? Geçmişte yalnızca kadınlar tarafından tercih ediliyor olan üreme diyeti geliştirilerek …

Bir Yorum

  1. Kulak çınlaması gerçekten büyük bir sıkıntı halini almaya başlıyor bazı durumlarda. Ben boyun düzleşmesi rahatsızlığım nedeniyle bu kulak çınlaması durumunu yaşıyorum. Umarım kısa süre içerisinde bu lanet durumdan kurtulabilirim. Kulak çınlaması yaşayan herkese de en kısa zamanda şifalar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir