Ana Sayfa / Güzellik & Bakım / Kulak Estetiği Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler

Kulak Estetiği Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler

Kulak Estetiği Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler

Kulak kıvrımının yetersiz olması durumunda kulak estetiği operasyonu yapılmaktadır. Kulağın vücuttaki konumunun öne doğru belirgin olması kişiye boyutları normal olsa da büyük izlenimi verebilmektedir. İnsanda kulak gelişimi 6 yaşına kadar % 80 – 90 oranında tamamlanmaktadır. Kulaktaki problemler kişinin toplumsal iletişimini ve psikolojisini bozabilir.

Kepçe Kulak

Kepçe kulak durumu oluşmasına neden olan iki faktör bulunmaktadır. Bunlardan ilki kulağın çok özel kıvrımlı yapısı bulunmasına rağmen kıvrımların yetersiz açılanmaya sahip olması durumudur. Bunun haricinde kulak kıkırdaklarının normal boyuttan daha büyük olması da kepçe kulak nedenleri arasında yer almaktadır. Her iki durum için de uygulanması gereken cerrahi yöntemler birbirinden farklılıklar göstermektedir.

Kepçe kulak estetiğinde tercih edilebilecek cerrahi yöntemlerin her birinin avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Tekniklerin hastaya ve kulağa göre tercih edilmesi gerekmektedir. Kepçe kulak operasyonlarında başarı yüzdesinin yüksek olması için tüm cerrahi tekniklerin iyi bilinmesi ve buna bağlı olarak hangi hastada hangi tekniğin uygulanması gerektiğine doğru bir şekilde karar verilmesi gerekmektedir.

Kepçe Kulak Estetiği

Hastanın kulağında kepçeliğe neden olan durumun basit nedenlerden kaynaklanması durumunda kulağa kesi yapılmaz. Kulağa kesi yapılmadan uygulanan teknik yaklaşık 20 dakika sürmekte ve bu sürede kulak istenilen şekle getirilebilir.

Sorunun daha büyük olması durumunda kulağa kesi yapılması sonrasında şekillendirme yapılması gerekebilir. Bu teknik kullanılması durumunda ameliyat süresi 40 – 50 dakika sürecektir. Kesi uygulaması iz kalmadan iyileşme sağlanabilmesi açısından genellikle kulağın arkasından yapılmaktadır.

Çocuklarda Kepçe Kulak

Kepçe kulak durumuna çocuklarda rastlandıysa müdahalenin ertelenmemesi gerekmektedir. Sürecin geciktirilmesi riskleri artırdığı gibi operasyon başarısını da azaltmaktadır. Çocuklarda kepçe kulak durumu okulda alay edilme ihtimali nedeniyle psikolojik olarak örselenmelerine neden olabilmektedir. İnsanlar estetik ameliyatlara karşı küçük yaşlarda daha fazla tolerans ve daha yüksek adaptasyon göstermektedirler. 40 yıl kepçe kulak problemi ile aynaya her baktığında karşılaşan kişinin estetik ameliyat sonrasında yeni görüntüsüne adaptasyonu çocuklar ile kıyaslandığında çok geç olacaktır.

Kepçe Kulak Sonrası Günlük Yaşama Dönüş

Erişkinler ve çocuklar arasında kepçe kulak ameliyatı sonrasında günlük yaşam tempolarına dönüş noktasında ciddi farklılıklar bulunmaktadır.

Kulak estetiği ameliyatı sonrasında erişkinler tarafından 2 – 3 gün kadar bandaj kullanılması gerekmektedir. Bandaj kullanımı iş hayatında soruna neden olabilir. Bunu önlemek için iş yerinden izin alınması tercih edilebilir.

Çocuklarda kepçe kulak operasyonu sonrasında kafa sargısı, elastik bandaj kullanımı çok daha kolay olacaktır. İyileşme süreci bu ve buna benzer nedenlerden dolayı yetişkinlere nazaran çok daha rahat geçmektedir.

Tavsiye Konu

Yağ Dolgusu Nedir, Nasıl Yapılır?

Yağ Dolgusu Nedir, Nasıl Yapılır? Yağ dolgusu nedir, yağ dokusu farklı özellikleri bilim insanları tarafından …

2 Yorumlar

  1. Kulaklarım bir miktar kepçe. Bu durum beni ciddi şekilde rahatsız etmeye başladı. Özellikle son zamanlarda aynaya bakamaz duruma geldim. Kulak estetiği ameliyatı sizce ne kadar riskli acaba?

    • Şunu diye bilirim her şeyde bir risk vardır.Fakat teknolojide o kadar çok ilerledik ki böyle bir durum neredeyse ortadan kalktı diyebiliriz. O yüzden korkmanızı çekinmenizi gerektirecek bir şey yok gayet kolay ve sağlıklı bir ameliyat geçirmenizi dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir