Ana Sayfa / Güzellik & Bakım / Makyajın Doğru Bilinen Yanlışları

Makyajın Doğru Bilinen Yanlışları

Makyajın Doğru Bilinen Yanlışları

Makyaj kadınları çok daha bakımlı ve güzel gösteren bir tekniktir. Yüz hatlarını, kaş, kirpik ve dudakları sürülen kozmetik malzemelerle değiştirme ve güzelleştirme işidir de diyebiliriz. Bu hususta dikkat edilmesi gereken gelişigüzel bulunan her şeyin makyaj yapıyorum diye sürülmemesidir. Daha güzel görüneceğim derken komik görünme tehlikesi ne yazık ki birçok kadının yaşadığı kötü bir durumdur. Bu sebeple makyaja dair bilinmesi gereken doğruları öğrenirken, bir diğer taraftan da Makyajın doğru bilinen yanlışları konusunda bilgi sahibi olmalı ve aynı yanlışlara düşmemelisiniz.

Makyaj Yaparken En Sık Yapılan Hatalar

  • En sık yapılan hata fondöten renginin normal cilt tonunuzdan bir ton açık ya da koyu seçilmesidir. Bir ton kuyu seçildiğinde kusurların daha iyi kapatıldığı, bir ton açık seçildiğinde ise daha aydınlık görüntü oluşturduğu yanlışı ne yazık ki çoğu kişinin düştüğü bir yanılgıdır. Fondöten ve pudra seçiminde cilt tonuna en yakın olan ürün seçilmelidir. Böylece makyaj ürünü sürülen bölge ile yakın bölgeler arasında çok fazla renk ayrımı olmayacaktır.
  • Yapılan bir diğer hata ise allığın bol kullanılması ve daha canlı göstereceğine inanılmasıdır. Allık fazla kullanıldığında yüzde gereksiz bir kızarıklık meydana gelir. Bunun yerine doğru yere yani sadece elmacık kemikleri üzerine saçlara çok yaklaşmayacak şekilde hafif bir allık uygulaması yapılmalıdır.
  • Aydınlatıcı kullanımı da oldukça fazla hataya neden veren bir uygulamadır. Aydınlatıcılar yüzü daha ışıltılı gösterecek diye her yere sürülmesi yanlıştır. Aydınlatıcı ön plana çıkarılabilecek elmacık kemiği üstü, burun kemiği üstü ve kaş kemiklerinin üstüne uygulanmalıdır. Yaşı daha olgun olan kadınların aydınlatıcı kullanmaması gerektiği de makyajın doğru bilinen yanlışlarından biridir. Aydınlatıcı doğru kullanıldığında her yaşta uygulanması uygun olan bir üründür.
  • Yapılan makyajın mutlaka pudra ile sabitlenmesi gerektiği yanlış bir bilgidir. Özellikle makyajda ışıltının korunması isteniyorsa pudralamamalı, makyaj sabitleyici spreyler ile koruma altına alınmalıdır.
  • Gözaltındaki morluklar açık tondaki kapatıcılar yardımı ile kapatılabilir düşüncesi de yanlıştır. Morlukların kapatılması için cilt tonuna yakın olan ve alt tonlarında yeşil ya da mavi bulunan kapatıcılar tercih edilmelidir.
  • Kirpik kıvırıcısının rimel uygulandıktan sonra kullanılması da yapılan hatalar arasındadır. Rimel sürdükten sonra kıvırma işlemi yapıldığında kirpikler yapışabilir, kırılabilir ve dökülme yaşanabilir. Önce kıvırıp şekil verilmeli sonrasında rimel uygulanmalıdır.
  • Kaşları boyarken koyu renk seçilmesi ve bastırarak uygulama yapılması makyajın doğru bilinen yanlışlarıarasında yer alır. Kaş boyama işleminde açık tonlar tercih edilmeli fırça dikine olacak şekilde kullanılmalı ve en sonunda kaşlar taranmalıdır.

Tavsiye Konu

Kaş Kaldırma Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kaş Kaldırma Hakkında Bilinmesi Gerekenler Tek başına planlanması mümkün olduğu gibi göz kapağı estetik ameliyatları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir