Ana Sayfa / Sağlık / Masa başı Çalışanlar İçin Beslenme Önerileri

Masa başı Çalışanlar İçin Beslenme Önerileri

Masa başı Çalışanlar İçin Beslenme Önerileri

Masa başı çalışanları yoğun oldukları dönemlerde öğünlerini bulundukları yerde yemek zorunda kalabiliyorlar. Öğünlerini masa başında yemek zorunda kalanların beslenme noktasında çok daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Masa başı çalışanlar için beslenme önerileri normaldir düşüncesi aslında çok yanlıştır. Bu şekilde çalışanların dikkat edecekleri birkaç nokta ile kilo almamaları ve hatta kilo vererek ideal bedene dönmeleri dahi mümkündür. Kişinin tükettiği besinler vücudun ihtiyacı olan besinleri içermektedir. Bunların harcanmasına gerek olmadığı gibi harcamak adına normalden çok fazla spor yapılması vücudun enerji dengesini bozacaktır.

Masa başı Çalışanların Beslenmede Dikkat Etmesi Gerekenler

 • Kişi masada çalışırken beden çok fazla yorulmayacaktır. Bedenin çalışmıyor olması nedeniyle yemek yerken ekmekten uzak durulması önemlidir. Kişi doymuyorsa daha fazla yemek yemeyi tercih edebilir ama ekmekten mutlaka uzak durması gerekmektedir. Yemeklerde ekmek tüketilmemesi durumuna vücut 3 gün içerisinde alışacaktır.
 • Çalışma ortamınıza bağlı olarak hareketsiz kalacağınız için sindirim sisteminiz yavaşlayacaktır. Bağırsakların yiyecekleri vücut içerisine emebilmeleri için bizim hareket etmemize ihtiyaçları vardır. Her ne kadar oturarak çalışmanız gerekiyorsa mümkün oldukça müsait ortamlarda yürüyüş yapmak, hareket edebilmek bağırsakların hareketlenmesi açısından faydalı olacaktır. Bunun için kalkıp 2 – 3 adım atmak dahi fayda sağlayacaktır.

 • Vücudun ihtiyacı olan hareketin sağlanabilmesi adına masa altında kimseye görünmeyecek şekilde bacakların karna doğru çekilmesi ve sonrasında bırakılması dahi olumlu olacaktır.
 • Başta sabah kahvaltısı ve öğle yemeğiniz olmak üzere öğün atlamamanız gerekmektedir. Öğlen yemeğini yemeden minimum 5 saat öncesinde kahvaltı yapmış olmanız gerekmektedir. Az da olsa yemek yemeli ve kesinlikle öğün atlamamalısınız.
 • Akşam yemeğine oturmadan önce acıkmayı beklemelisiniz. Kişi aç olmadığı halde eve döndüğünde mecburmuş gibi yemek yememelidir.
 • Masada, çalışma ortamında kişinin saat 17.00 – 18.00 aralığında hissediyor olduğu açlık değildir. Vücudun hareket etme isteğini açlık olarak düşünürsünüz. Bu duyguyu hissettiğinizde hazmının kolay olması nedeniyle yoğurt, ayran ve süt tüketebilirsiniz. İş çıkışı eve mümkün oldukça yürüyerek gitmeyi tercih etmelisiniz.
 • Hazmının zor olması ve sabaha kadar sindirim sistemini meşgul edecek olması nedeniyle akşamları kuruyemiş, salata ve meyvelerden uzak durulması yararlı olacaktır. Pişmiş sebze yemeklerinin, çorbanın hazmı daha kolay olduğundan tercih edilmelidirler.
 • Gün içerisinde çok fazla oturuyor olmanız nedeniyle akşam uzun saatler TV karşısında oturmamaya özen gösterin. Ev içinde tur atmak faydalı olacaktır.
 • Yatmadan hemen önce 4 – 5 dakika ayaklar yerden kesilmeden zıplama hareketleri yaparak vücudun silkelenmesi uyuma esnasında gevşemiş ve sallanan bölgelerde kolajen oluşumunu uyaracağı için göbek bölgesinden sıkılaşma konusunda yardımcı olacaktır.
 • Vücudun tekrar yapılanabilmesi için gece çok geç uyunmaması gerekmektedir.

Tavsiye Konu

Üreme Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Üreme Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır? Geçmişte yalnızca kadınlar tarafından tercih ediliyor olan üreme diyeti geliştirilerek …

Bir Yorum

 1. masa başı çalışanların kilo problemi olabiliyor ama ayrıca boyun düzleşmesi gibi lanet bir hastalık ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle hem beslenmeye hem de ara ara hareket etmeye kesinlikle dikkat etmek gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir