15 Eylül 2019 , Pazar
Ana Sayfa / Biyografi / Mehmet Eymür Kimdir ?

Mehmet Eymür Kimdir ?

1943 yılında İstanbul’da doğan Mehmet Eymür, MİT kontrterör daire başkanlığı yapmıştır. MİT eski müsteşarlarından Hiram Abas ile birlikte çalışmıştır. 1975 yılında Ankara MİT’te şube müdürlüğü yapmıştır. 1980 yılında Bulgaristan’a görevli olarak giden Eymür, 1982 yılında Kenan Evren’in damadı tarafından Cumhurbaşkanlığı köşküne davet edilerek asala örgütüne karşı yapılacak eylemlerde görev alması istendi.

Bulgaristan’da görev süresi dolan ve Türkiye’ye dönen Eymür, Mardin MİT Bölge Müdürlüğü görevine getirildi. Daha sonrada Ankara’da Kaçakçılık ve istihbarat şube müdürlüğü görevine atandı. Daha sonra Başkan yardımcılığı görevine getirilen Mehmet Eymür, 1984 yılında “Babalar operasyonunu” başlattı.

Bir dönem Abdullah Çatlı’nın istihbarat adına kullanıldığını ancak, Çatlı’nın emirlere uymayıp kontrolden çıktığını söyledi. Tarık Ümit’in kaçırılması olayında, dönemin Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar’ı arayarak, Tarık Ümit’in serbest bırakılmasını istediğini söylemiştir. Aladdin Çakıcı’nın yakalanmasının ardından merkeze çağrılarak emekliliği istendi. Ancak bu karar karşı gelince, MİT kanununu ilgili maddesi ile ve Mesut Yılmaz’ın onayı ile şeker fabrikalarına müşavir olarak atandı.

Bunun üzerine emekli olan Mehmet Eymür, Amerika’ya yerleşti ve burada internet üzerinden açtığı bir siteye yaptığı açıklamalarla gündeme oturdu. “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım’ın kendisi ile anılmasından rahatsızlık duyan Eymür, teşkilattaki elemanların içinde Yeşil’ler bitmez diyerek, önce de vardı bundan sonrada olacaktır demiştir.

Mehmet Eymür hakkında, devlet sırlarını açığa vurmaktan soruşturma başlatılmış, MİT, Eymür hakkında DGM’ye suç duyurusunda bulunmuş ancak, Savcılık yetkisizlik kararı vermiştir. Soruşturmalardan kurtulan Mehmet Eymür, halen ABD’de hayatını sürdürmektedir.

Tavsiye Konu

Yunus Emre Kimdir?

Yunus Emre tarafından sürülen hayata ilişkin veriler henüz tam olarak netleşmemiştir. Günümüzde dahi hakkında yapılan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir