15 Eylül 2019 , Pazar
Ana Sayfa / Sağlık / Migren Hastalığı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Migren Hastalığı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Baş ağrısıyla sık sık karıştırılan migren hastalığı belirtileri nedeniyle kolayca fark edilememektedir. Migren hastalığı tıbbın gizemini çözemediği hastalıklardan bir tanesi. Her 12 kişiden birinde görülmektedir. Ayrıca her 8 migren hastasından bir tanesinde bu hastalık kalıtsaldır, yani soy ile aktarılır. Baş ağrısından kat ve kat, hatta baş ağrısıyla karşılaştırılamayacak derecede şiddetli ağrılara sebebiyet veren migren için henüz tam bir tedavi üretilemedi. Süreci hafifleten, migren nöbetlerini azaltan ilaçlar var ancak hiçbiri hastalığı yok edemiyor, sadece şiddetini azaltabiliyorlar.

Migren hastalığı Orta Çağ ve öncesinde “delilik” olaraktan nitelendirilirdi. Kaynaksız rivayetlere göre Roma İmparatorlarından bir tanesi migren ağrısına dayanamayıp kendisini sarayın balkonundan atarak öldürmüştür. Acıdan kafasını tokmaklatma, duvarlara vurma gibi çeşitli anlatımlar da vardır. Bir başka rivayete göre de Leonardo Da Vinci migren hastalığının ağrılarını hafifletebilmek için uyuşturucu bağımlısı olmuştur. Yani migren, hiçte hafife alınacak bir hastalık değil.

Migren hastalığı tedavisi için bugüne değin keşfedilen en etkili yöntem, sağlıklı yaşam. Bu ilaç garip gelmiş olabilir ancak yapılan araştırmalar gösterdi ki migren nöbetlerinin tekrarı gündelik yaşamdaki stres, sıkıntı ile bağlantılı. Ayrıca yüksek kafein tüketimi, sigara ve alkol tüketimi migreni tetiklemekte. Stresten uzak, sağlıklı beslenerek ve alkol, sigaradan uzak durarak migrenin sıklığını ve şiddetini minimuma indirmek mümkün. Bunun dışında denenen tüm ilaçlar, beynin acı hissiyatını almasını engellemek için uyuşturucu madde içermekte. Doktor reçetesi olmadan kullanılamayan bu ilaçlar ancak ve ancak bir yere kadar idare edebiliyor.

Migren Hastalığının Belirtileri ve Teşhisi

Normal baş ağrısına benzer şekilde başlayan migren, baş ağrısından çok daha şiddetlidir. Ağrının başlangıcı ensede oluyor ve yavaş yavaş bütün kafayı sarıyorsa, hastanın kızarması, aşırı terlemesi, ağrıdan dolayı başını sıkması gibi durumlarda elinizdeki şey migren olabilir. Tam teşhisi için elbette doktora görünülmeli ve nöroloji bölümünde tetkikler yapılmalıdır.

Her şiddetli baş ağrısı da migren değildir. Bu nedenle telaşa kapılıp güçlü ilaçlar kullanmaya başlamak daha büyük sorunlara yol açabilir. Migrenin mutlaka doktor tarafından teşhis edilmesi gerekmektedir.

Migren Hastalığının Tedavisi Mümkün mü?

Nöbetlerin şiddetini azaltmak, hatta hissedilmeyecek seviyeye getirmek mümkün. Doktor reçetesi ile alacağınız ilaçlar bu konuda yardımcı olacaktır. Ancak migren hastalığı tedavisi tümden mümkün değildir. Hastalığın beyin lobları arasındaki sinyal alışverişinde yaşanan bir aksaklık veya farklılık nedeniyle ortaya çıktığı “zannedilmekte”. Öyle ki hastalığın kökeni dahi henüz belirlenebilmiş değildir. Ancak yazıda belirttiğimiz üzere sağlıklı yaşam, stresten uzak yaşam migrenin tekrarlanma ihtimalini oldukça düşürüyor. Migren hastalarının kahve tüketirken dikkatli olmaları, sigarayı bırakmaları gerekiyor. Ayrıca susuz kalmak, aşırı tatlı yemek, aşırı terlemek de nöbetleri tetikleyebilir. Alkol tüketimi ile migrenin doğrudan bağlantılı olduğu bilinmektedir. Eğer tüm bunlara dikkat eder ve doktorun verdiği ilaçları kullanırsanız migrenin tekrarını ve şiddetini yok seviyelere çekebilirsiniz.

Tavsiye Konu

Masa başı Çalışanlar İçin Beslenme Önerileri

Masa başı çalışanları yoğun oldukları dönemlerde öğünlerini bulundukları yerde yemek zorunda kalabiliyorlar. Öğünlerini masa başında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir