15 Eylül 2019 , Pazar
Ana Sayfa / Dini / Muharrem Ayının Önemi ve Fazileti

Muharrem Ayının Önemi ve Fazileti

Muharrem ayı Hicri takvime göre kameri yılı olarak bilinen ve 355 gün 12 aydan oluşan yılın ilk ayıdır. Bir diğer ifade ile Hicri takvimin başlangıcıdır. Dinimizde de bilindiği üzere Hicri takvimin başlangıcı Peygamber Efendimizin Mekke’den başlatıp Medine’ye doğru devam ettirdiği göçün de başlangıcıdır. Ancak Hicri takvim bu olay sonrasında hemen uygulanmamış, uygulanmaya başlaması Hz. Ömer dönemini bulmuştur. Muharrem ayının İslam alemine göre önemli olmasının nedeni bu ayda birçok faziletin bulunuyor olmasıdır. İslam dinine göre Ramazan ayından sonra gelen en faziletli ay Muharrem ayıdır. Muharrem ayının önemi ve fazileti oldukça fazladır ve insanlar bu ayda ellerinden geldiğince ibadetlerini yerine getirmeye çalışırlar.

Muharrem Ayında Ne Yapılmalı?

Muharrem ayı aynı zamanda kırgınlıkların son bulduğu, kardeşliğin ve dostluğun pekiştirildiği, şükrün bollaştığı, paylaşımların arttığı önemli bir aydır. Bu ayda yapılması gerekenleri aşağıda bulabilirsiniz.

Aşure Günü

Muharrem ayının hafızalara kazıdığı o güzel geleneklerden birisi de aşuredir. Bu ay içinde takip edilen 10. Gün aşure günü olarak kabul edilir ve Müslümanlar evlerinde pişirdikleri tatlı aşureyi komşularıyla, eş ve dostlarıyla paylaşarak bolluk ve bereket getireceğine inanırlar. Aşure gününün yaradan katında da çok önemli bir yeri bulunduğu inanışlar içerisindedir. Ayrıca bugün tutulan oruç içinde çok büyük sevap olduğu buyrulmuştur. İnanışa göre aşure gününde oruç tutan kişinin bu orucu bir önceki senenin günahlarına kefaret olarak kabul edilmektedir.

Muharrem Ayı Orucu

Muharrem ayında yapılması makbul olan bir ibadet çeşidi oruç tutulmasıdır. Bu ay içerisinde oruç tutulması uygun görülen günler ayın ilk günü ve sonrasında 9, 10 ve 11. Gün olarak belirtilir. Peygamberimizin bu ay içinde her gün oruç tuttuğu söylendiği için isteyen kişiler Allah rızası için diğer günlerde oruç tutmaya devam edebilirler. Ayrıca Ramazan ayında tutulamayan oruçların kazaları da bu ay içinde tutulan oruç ile giderilebilmektedir.

Muharrem Ayı Namazı

Muharrem ayının ilk gecesinde tespih namazı kılınmaktadır. Namaza başlamadan evvel yeni yıl için af ve bağışlanma dileyerek niyet edilir.  Toplam dört rekatta tamamlanan tespih namazı sonrasında istiğfar edilerek salavat getirilmesi uygundur. Sonrasında da tekrar bağışlanmak için dua edildiği görülür. Ayrıca bu gece de her birinin arasında besmele çekilerek arka arkaya 1000 tane ihlâs suresi okunursa Allah’ın kulunun tüm günahlarını sildiğine inanılır.

Tavsiye Konu

İslamda Kan Davası

Kan davalarının bütün türleri İslam dininin ilke ve hükümlerinde haklı görülmemektedir. Kan davalarının önüne geçebilmek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir