Ana Sayfa / Biyografi / Napolyon Buanoparte Kimdir, Neler Yapmıştır?

Napolyon Buanoparte Kimdir, Neler Yapmıştır?

Napolyon Kimdir, Neler Yapmıştır?

Napolyon Buanoparte, sene 1769’da Korsika’daki Ajaccio şehrinde dünyaya gelmiştir. Ailenin sahip olduğu iki oğlundan birisidir. Öğrenim hayatını askerlik üzerine devam ettiren Napolyon, ilk olarak Paris’te bir askeri akademiye kayıt olmuş sonrasında da 1785’te Valence’de bulunan bir topçu alayına katılmıştır. Eğitiminin ardından başarısı fark edilerek 1794 senesinde İtalya topçu birliklerinin başına getirilmiş, Paris’te bulunduğu sırada Jakoben çevreleri ile ilişki içinde olduğu anlaşılınca görevden alınmıştır. İki evlilik yapan Napolyon ikinci eşi Marie Loise’den Napolyon isminde bir erkek evlat sahibi olmuştur.

Napolyon’un Askeri Hayatı ve İmparatorluğu

Napolyon İtalyan topçu birliklerinin başındayken görevden alınmasının ardından Paris’e geri dönmüştür. Bu sırada Paris’te Konvansiyon’a karşı düzenlenen hareketlerin bastırılması için yapılan çalışmalara katılmış ve bu karşı gelişin başarılı sonuç vermesiyle yeni bir anayasa kurularak Direktuvarlık dönemi başlamıştır.

Bu başarının ardından Napolyon 1795’te Fransa ordusunun başına geçirilmiştir. Hemen akabindeki sene ise İtalya ordularının komutanı ilan edilmiştir. 1796 senesinde stratejik açıdan çok büyük önem taşıyan İtalya Seferi’ne çıkan Napolyon burada kazandığı zaferle adını ispatlamış ve İtalya’da bulunan Fransız yönetiminin sayılmasını kabul ettirmiştir. Zafer sonrası imzalan CampoFormioAnntlaşması’nın altında büyük bir emeği vardır.

Bir sonraki aşamada İngiltere’yi ele geçirmesi için gönderilen Napolyon, bu adım öncesi akıllı davranarak en önemli etki alanı olan Mısır’a yönelmiştir. Mısır seferinde başarılı şekilde Malta’yı alan ve sonrasında Piramitler Savaşı’nda Memlükler’i yenen başarılı komutan, kendisine karşı birleşen İngiltere, Avusturya, Osmanlı Devleti ve Rusya birleşik ordusu karşısında başarısız olmuş ve kazandığı toprakları kaybetmiştir.

1799 senedinde yönetimde meydana gelen değişikler neticesinde üçe bölünen konsüllerden birincisinin başına getirilen Napolyon, bu görevde iken birçok reform hareketine öncülük etmiş ve Fransa Bankasını kurmuştur. 1800 senesinde İtalya’ya girerek Milano’yu almayı başaran Napolyon hızlı bir şekilde Fransa halkının sevgisini kazanmıştır. 1801 senedindeki Luneville Barış Antlaşması ve 1804’te yaptığı CodeNapolen kanunları sonrası Notre Dame Katedrali’nde taç giyerek İmparator olmayı hak etmiştir.

İmparatorluğu sonrasında kazandığı başarılar kadar mağlubiyetleri de olan Napolyon iki defa tahttan indirilen bir imparator olmuştur. Prusya kuvvetleri tarafından son yenilgisine uğratılınca kaçamayıp İngilizlere teslim olmuştur.

Napolyon’un Ölümü

İngilizlere teslim olduktan sonra Atlantik St. Helena Adası’na götürülen Napolyon son yıllarını burada yaşamış ve 5 Mayıs 1821 senesinde ölmüştür. Ölüm nedeninin mide kanseri olduğu söylenen Napolyon’un arsenikle yavaş yavaş zehirlendiği ve bu sebeple öldüğü hakkında önemli söylentiler çıkmıştır.

Tavsiye Konu

Yunus Emre Kimdir?

Yunus Emre Kimdir? Yunus Emre tarafından sürülen hayata ilişkin veriler henüz tam olarak netleşmemiştir. Günümüzde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir