Ana Sayfa / Genel Kültür / Nesli Tükenmekte Olan Bitkiler

Nesli Tükenmekte Olan Bitkiler

Nesli Tükenmekte Olan Bitkiler

Her canlı türü gibi bitkilerde de nesli tükenme tehlikesi yaşayanlar vardır. Doğal güzelliklerin yok oluyor olmasının verdiği üzüntü tarif edilemez. Bitki türlerinin neslinin tükenmesindeki en büyük faktör ne yazık ki insanlardır. Bilinçsiz tüketim, yanlış gübre kullanımı, ormanlık alanların tahrip edilmesi ve diğer çevresel faktörler sonucu birçok bitki türü olumsuz şekilde etkilenmektedir. Tüm bu nesneler göz önüne alınarak konu hakkında hassa davranılması gerektiği unutulmamalıdır. Şimdi sizlere nesli tükenmekte olan bitkiler hangileridir örneklerle belirtmeye çalışacağız.

Yok Olma Tehlikesi Altındaki Bitkiler

Kardelen

Kardelen bitkisinin bazı hastalıklar üzerinde olumlu etkisi olduğu bilinmektedir. Bu sebeple ilaç yapımında kullanabilmek için toplandığı görülür. Bunun yanında bazı kardelenlerin süs bitkisi olarak yurt dışına ihraç edildiği de bilinmektedir. Fazla tüketim sonucu nesli tükenme tehlikesi altına giren bu bitki türü için toplanması ve satılması ile ilgili kısıtlamalar getirilmiştir.

Likya Orkidesi

Bu özel bitki türü sadece ülkemizde Antalya Kaş’ta yetiştirilir. Hem devlet tarafından hem de üniversiteler tarafından koruma altına alınmış olduğu görülse de yok olma tehdidinin devam ettiği bilinmektedir.

Venüs Sinek Kapanı

Bu bitki türünün yetiştiği topraklar mineral bakımından zayıf olan topraklardır. Bu sebeple eksikliğini duyduğu mineralleri böceklerden almaya çalışır. Genellikle ABD’nin güney doğu bölgesinde yetiştiği görülen bu bitki türü, yaprakları arasına böcek sıkıştırdığında kapanır. Salgıladığı sıvı madde ile böcekleri öldürür ve sindirmeye başlar.

Golf Topu Bitkisi

Meksika’da bulunan Queretaro dağlarında yetişen bu bitki korunuyor olmasına rağmen bilinçsiz tüketiciler tarafından toplanmaya devam etmektedir. Beyaz renkte küçük bir kaktüs bitkisidir ve benzerliği nedeniyle ismini golf topundan almıştır. Son yıllarda %95 oranında bir düşüş yaşayan bu bitki böyle devam ederse yok olmaya mahkûmdur.

www.OpinionSears.ca

Yer Altı Orkidesi

Oldukça ilginç olan bu bitki tüm ömrünü yer altında geçirmektedir. Kırmızı ve krem renklerde çiçek açan yer altı orkidesi bahar aylarında açtığı çiçekleriyle etrafa müthiş bir koku yaymaktadır. Bitkinin özelliğinde klorofil bulunmadığı için güneşten enerji alarak beslenemez. Beslenmesinde çalıların altında yaşayan mantarlara parazitlik yapar. Avustralya batısında görülen bu bitki sayısının oldukça az olduğu belirtilmektedir.

Tavsiye Konu

Türkiye’de En Sık Karşılaşılan Sınır Dışı Edilme Sebepleri

Türkiye’de En Sık Karşılaşılan Sınır Dışı Edilme Sebepleri Ülkemizde geçerli olan 6458 sayılı Yabancılar ve …

Bir Yorum

  1. Bilgileriniz için çok teşekkür ederim nesli tükenen. Bitkileri usun zamandır merak ediyordum sonunda ön bilgiye sahip oldum. Çok teşekkür ederim sağolun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir