Ana Sayfa / Genel Kültür / Nikahta Ayağa Neden Basılır

Nikahta Ayağa Neden Basılır

Nikâhta Neden Ayağa Basılır?

nikahta ayağa neden basılır sorusuna; Zaman zaman değişiklikler gösteren nikah işlemleri konusunda yaptığımız araştırmalara göre Nikah İşlemleri 2018 konusunda herhangi bir değişiklik olmamış, nikah tarihi almak hala insanların kolay bir şekilde dakikalar içerisinde halledebileceği işlemler arasında yer almaktadır. Gelin biraz da bu işin hem eğlenceli hem de farklı bir boyutu hakkında genel kültürümüzü geliştirelim…

Düğün zamanı yaklaştıkça gelin ve damat için oldukça gergin ama bir o kadarda heyecanlı günler gelmeye başlar. Düğünün çiftler üzerinde oluşturduğu maddi ve manevi baskı bir kenara dilden dile dolaşarak gelen adetler ve gelenekler bazen daha da gergin olunabilmesine neden olabilir. Toplumlarda kültürlere göre değişiklik gösteren birçok inanış ve adet vardır. Nikahta neden ayağa basılır sorusu bu kalabalık adet listesi arasında sadece bir tanesidir diyebiliriz.

Birçok toplumda kabul görmüş olan bu adetin ilk olarak Antik Roma döneminde yapılan düğünlerde görüldüğü ve ayağa basan kişinin evlilik süresi çerisinde egemen olma isteğine kavuştuğu düşünülür. Asıl ilk neden olarak ise damadın gelinin ayağına basıp ayakkabısına zarar verdiğinde bir gün kendisinden kaçamayacak duruma gelmesini sağlamak olduğu inancı da yatar. İsterseniz gelin genel inanışlara göre nikahta neden ayağa basılır, bunu yapanlar ne düşünerek yapar birlikte inceleyelim.

Günümüzde yapılan düğünlerde genel olarak nikahta ayağa basma hakkının nezaketen gelinlere verildiği görülüyor. Yuvayı dişi kuşun yaptığına da inanılırsa son derece akıllı bir davranış olduğu düşünülebilir. Eski kökenlere dayanan birçok adet ve inanışın batıl olduğunu düşünen kesim her ne kadar çok olsa da gençlerin nikahta ayağa basma adetini sıkılmadan devam ettirdikleri görülmektedir. Nikah sırasında merakla beklenen evet cevaplarından sonraki ilk sırayı alan ayağa basma anı çiftler arasında uzun yıllar güzel bir anı olarak kalabilir.

nikahta ayağa neden basılır; çiftler nikah memurunun sorusuna cevap verdikten sonra imza atacakları anda yaşanır. Ayağına basılmaması için ayaklarını havaya kaldıran çiftlerin görüntüsü ya da imza atayım derken eşlerinin ayağını bulmaya çalışanların görüntüsü son derece eğlenceli olur.

Genel olarak çiftler arasında birbirlerine karşı üstünlük kurma belirtisi olarak gösterilen bu adet tabi ki semboliktir. Evliliğin nasıl başlarsa öyle gideceğine inanan ya da eşim beni terk edemez düşüncesine kapılan çiftler varsa buna kendilerini çok kaptırmamalarını tavsiye ederiz.

Evlilik iki tarafında hoş görülü olması, evlerine ve birbirlerine saygı sevgi çerçevesi içerisinde bağlı olmaları, en önemlisi de sabırla yuvalarına sahip çıkmaları sayesinde devam eder. Güzel ve eğlenceli olan bu adetlerin yapılmasında hiçbir sakınca görülmez ancak kimsenin kendini kaptırıp diretmesinin de bir anlamı yoktur. Sizler için hazırladığımız nikahta ayağa neden basılır sorusuna verilebilecek cevapları sunduk. Gelin damadın kaçacağından, damat gelinin kaçacağından korkmadan nikahta ayaklara basabilir ve bu eğlenceli zaman diliminin güzel bir anı olarak hafızalarda kalmasını sağlayabilirler.

Tavsiye Konu

Türkiye’de En Sık Karşılaşılan Sınır Dışı Edilme Sebepleri

Türkiye’de En Sık Karşılaşılan Sınır Dışı Edilme Sebepleri Ülkemizde geçerli olan 6458 sayılı Yabancılar ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir