Ana Sayfa / Moda / Öğretmenlere Giyim Önerileri

Öğretmenlere Giyim Önerileri

Öğretmenlere Giyim Önerileri

Bir kültür olarak ele alınması gereken kılık – kıyafet insanların diğer canlılardan ayrılması noktasında önemlidir. Toplumda kişiler arasındaki statünün göstergesi olarak da görülmektedir. Kişinin ruhsal durumu ve karşısındaki kişiye verdiği önemi gösterdiğinden Öğretmenlere Giyim Önerileri hakkında dikkat edilmesi gerekenlerden bahsedeceğiz.

Öğrencinin Gözünde Öğretmen

Öğrencinin yaşı her ne kadar küçük olsa da dikkatli bir gözlemci olduğu kesinlikle unutulmamalıdır. Öğretmenin giyim tarzı ile sınıfta pozitif bir imaj oluşturabilmesi başarılı olması açısından önemlidir. Öğrencinin kravatın rengi ile gömlek düğmelerinin uyumuna dahi dikkat ediyor olduğu tecrübeli öğretmenlerin anlattıkları bire bir yaşanmış olaylardan anlaşılmaktadır.

Öğretmenin Kıyafet Seçimi

Kişilerin karşısındakinin yeteneklerini öğrenmeye zaman harcamadan ilk olarak kıyafetine göre değerlendirmeye aldıkları bilinmektedir. Kişinin konumuna uygun bir kıyafet tercihi yapması bu nedenle çok önemlidir. Öğretmenin acele bir kararla ucuz bir kıyafet almak yerine kaliteli ve iyi seçilmiş bir kıyafeti tercih etmesi çok daha anlamlı olacaktır.

 • Öğretmenler için kıyafet bakımı da çok önemlidir. Evde veya öğretmenler odasında kıyafetlerin mutlaka asılıyor olması gerekmektedir.
 • Tebeşir ve benzer ürünlerin mutlaka geceleri ceplerden çıkarılması gerekmektedir.
 • Kıyafetlerin düzenli aralıklarla temizletilmesi gerekmektedir.
 • Yağmurda ıslanan takım elbisenin bozulacağı ve iyi bir görüntü vermeyeceği düşünüldüğünde kış aylarında şemsiye kullanmaya özen gösterilmelidir.
 • Kıyafetlerde parlamaya neden olabileceğinden ütünün kesinlikle kıyafete doğrudan temas ettirilmemesi gerekmektedir.
 • Meslek gereği ayakta çok durulması gerektiğinden ayakkabılarının çabuk deforme olmasının önüne geçebilmek için ayakkabı kalıbı kullanmaya dikkat edilmelidir. Ayakkabıların temiz ve boyalı olması da önemsenmelidir.
 • Farklı renk ve desenlerde kravatlar takım elbise ile uyumlu olacak şekilde kullanılmalıdır. Aynı kravat hafta boyunca kullanılmamalıdır.
 • Bazı kıyafetlerin giyilmesi hem öğrenciler hem veliler tarafından yadırganacak olduğundan modayı bire bir takip etmek gibi bir düşünceye kapılmak doğru olmayacaktır.
 • Bir öğretmenin kıyafet seçiminde dar tercihler yapmak itici olacaktır. Özellikle kadın öğretmenler dar pantolon giymekten mümkün oldukça kaçınmalıdırlar.
 • Kıyafet alırken kombin yapmak istediğiniz ürünlerle renk uyumuna dikkat etmelisiniz.
 • Takı konusunda hem kadın hem de erkek öğretmenlerin öğrencinin karşısına çıkarken sade seçimler yapmaları önemlidir.

Tavsiye Konu

Abiye Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Abiye Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? En özel günler için tercih edilen abiye kıyafetler, büyük bir …

3 Yorumlar

 1. Bir öğrenci için öğretmenin yapmış olduğu her hareket gibi , söylemiş olduğu her söz gibi giymiş olduğu kılık kıyafette önemlidir. Öğrenci öğretmenini idolü olarak görür o yüzden öğretmenler dikkatli, özenli ve temiz giymeye özen göstermelidir. Yazınız bu konuda çok güzel. Elinize sağlık 🙂

  • Çok teşekkür ederiz geri dönüşünüz için.Bahsettiğiniz açıklama çok iç açıcı oldu.Saygılarımızla

 2. Selin Ciğerci

  öğretmenler için giyim önerileri gerçekten çok güzel öneriler içeriyor. Özellikle mecbur aynı tarz giyinmek gerektiğini düşündüğümüz için bazen farklılıklar ufak rahatlıklar herkesi memnun eder eminim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir