14 Kasım 2019 , Perşembe
Ana Sayfa / Eğitim / Okul Değiştirmenin Çocuğa Etkileri

Okul Değiştirmenin Çocuğa Etkileri

Okul Değiştirmenin Çocuğa Etkileri

Yetişkinlerin geçmişe ilişkin anılarının büyük bir kısmı okullarda yaşananlardan oluşmaktadır. İlk başarı ve başarısızlıklar, kurulan ilk arkadaşlıklar, sevilen ve sevilmeyen öğretmenler, ilk aşklar ve gelecek planları… Okulların hayatımızda çok önemli bir yeri vardır. İnsanların bunu biliyor olmaları çocuklarının okul seçiminde veya çeşitli nedenlere bağlı olarak okullarının değişmesi gerektiği durumlarda fazlasıyla zorlanmaları normaldir. Zoruluk bu seçimin çocukların hayatı ve geleceği hakkında çok önem veriliyor olması ile alakalıdır. Bizler bu konuda sizlerin karşılaştığı zorlukları bir nebze olsun azaltabilmek adına Okul Değiştirmenin Çocuğa Etkileri konusundan bahsedeceğiz.

İnsanlar olumlu da olsa olumsuz da olsa hayatlarındaki değişime alışmak noktasında zorluklar yaşamaktadırlar. Her defasında alışma sürecine ihtiyaç duyulmaktadır. Okul değişikliklerinde de çocukların yeni okuluna alışabilmesi için zamana ihtiyaçları vardır. Dönem ortasında veya bir öğretim kademesi tamamlanmadan gerçekleştirilen okul değişiklikleri çocuk için zorlayıcı olacaktır.

Yeni Okul, Yeni Ortam

Okul değişikliği yeni öğretmen ve yeni arkadaşlar ile tanışmak demektir. Çevresindekileri tanırken anlamlandırma da yapması gerekmektedir. Öğretmenlerin ve çevresindeki arkadaşlarının ortak bir geçmişi olması onların kendi aralarında konuşuyor oldukları bazı konulara yabancı kalmalarına dahi neden olabilir. Çevresindekilerin de onları tanıma çabaları olacaktır. Okul değişikliği yapan çocuğun kendisini yanlış tanıtması durumunda yeni arkadaşları haliyle onu yanlış tanıyacaktır. Yaşanabilecek bir diğer sıkıntı da yeni sınıfta kapalı arkadaş grupları daha çok ise bunların içerisine girmek konusunda çocuğun zorluklar yaşayacak olmasıdır. Kapalı gruplara girme noktasında çocuk sıkıntı yaşayabileceği gibi gruba onu almak istemeyenler de olabilir. Tüm bunlar bir süre çocuğun alışma noktasında zorluklar yaşamasına neden olacaktır.

Farklı Bir Öğretmen

Öğretmenlerin kişisel özellikleri sınıfıyla kurduğu ilişkiyi mutlak suretle etkilemektedir. Bu durum özellikle ilkokul seviyelerinde daha sık yaşanmaktadır. Okul değişikliği yapan öğrencinin yeni öğretmeninin yapısını kavraması zaman alabilir. Bu süre içerisinde bazen yanlış anlaşılmalar da ortaya çıkabilmektedir.

Okul değişimi sonrasında alışma sürecinde çocuğun okula gitmek istememesi, sabah kalkmakta zorlanması, eski okuluna ve arkadaşlarına özlem duyması, geçmişe nazaran ilk sınavlarında düşük notlar alması sık görülen durumlar arasında yer almaktadır.

Okul Değişikliği İçin Uygun Zaman

Kademe aralarında veya dönem ortasında gerçekleştirilen okul değişiklikleri çocuğun ama az ama çok mutlaka olumsuz etkilenmesine neden olacaktır.

Ölüm, boşanma, maddi sorunlar ve zorunlu adres değişiklikleri gibi nedenlerden dolayı okul değişiklikleri yaşanabilir. Fakat bu değişiklikler sonrasında ebeveynlerin çocuğa yeni okulunda karşılaşabileceği sorunlar hakkında önceden bilgiler vermesi doğru olacaktır.

Çocuğunuzun öğretmeni ve arkadaşları ile anlaşamadığını düşünmeniz, okuldaki eğitimi beğenmiyor olmanız gibi durumlarda okul değişikliği yapma noktasında aksiyon alacaksanız mutlaka öncesinde bir uzmana danışmanız çocuğunuz için yapacağınız en doğru tercih olacaktır.

Öğretmen ve arkadaşları ile anlaşamayan çocuğunuzun sorunu diğerleri kaynaklı değil de çocuğunuzun ilişki kurmakta zorlanması nedeniyle olabilir. Böyle bir sorun varsa çocuğunuzun okulunu değiştirmeniz yine aynı durumların yaşanacak olması nedeniyle anlamsız olacaktır. Önemli olan sorunun komple ortadan kaldırılması ve okul değişikliğine gidilmeden çocuğunuzun çevresindekilerle sağlıklı iletişim kurulması becerisinin sağlanması olacaktır. Sorunun kökten çözülmemesi eğitim hayatını etkileyecek boyuttaki olayların çözüme kavuşturulmasının kaçırılmasına neden olacaktır.

Anne ve babalar çocuklarını mutsuz gördüklerinde onu mutlu edebilmek adına aksiyon almak isterler. Fakat okulunda yaşadıkları sorunlar nedeniyle öğretmenleri ve arkadaşlarıyla konuşarak onun dış dünyasını düzenlemeye çalışmak doğru hareket olmayacaktır. Anne ve babanın bu süreçte çocukla sağlıklı iletişim kurabilmesi, çevresiyle etkileşim noktasındaki yaşadığı problemlerin geçici olduğunu anlatabilmesi önemlidir. Okul değişikliklerinde anne ve babanın çocuğa desteği uyum sürecinin çok uzamasının önüne geçecektir.

Tavsiye Konu

Çocukları Özel Okula Göndermek Mantıklı Mı?

Çocukları Özel Okula Göndermek Mantıklı Mı? Ebeveynlerin özel okul mu yoksa devlet okulu mu soruları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir