Ana Sayfa / Dini / Oruç Fidyesi Nedir?

Oruç Fidyesi Nedir?

Oruç Fidyesi Nedir?

Fidye İslam dininde bazı ibadetlerinin yerine getirilemediği durumlarda ya da getirilse de tam anlamıyla hakkının verilememesi gibi durumlarda ödenen mali yükümlülük olarak bilinir. Fidyenin geçerli olabileceği ibadetler sadece oruç ve hac ibadetleridir. Oruç Fidyesi Nedir? Sorusunun cevabı ise yaşlılıktan ya da oruç tutmasına engel bir hastalığı olduğu için oruç tutamayan kişilerin daha sonraki dönemler oruçlarını kaza etme şansıda olmaması halinde oruç tutamadıkları gün başına ödedikleri paradır. Kur’an-ı Kerim’de geçen Bakara Suresi’nde “Oruç tutmaya güç yetiremeyenler, bir fakir doyumu kadar fidye öder.” diye buyrulmuştur.

Oruç Tutamayanlar Ne Yapmalı?

Belirttiğimiz gibi oruç tutmaya gücü yetmeyen kişiler her gün bir fakiri doyuracak kadar fidye verirler. İslam dini kolaylık ve affı seven bir dindir. Eğer kişilerin oruç tutmaya hem gücü hem de maddi imkanı yetmiyorsa seçebileceği iki seçenek kalır. İlk olarak farz olan oruçlarını tutmadığı için Allah’tan af dilemelidir, ikincisi de günlerin daha kısa olduğu zamanlarda oruçlarını tutmaya çalışarak borcunu ödemesidir.

Fidye Ne Zaman Verilir?

Oruç fidyeleri eğer istenirse Ramazanın sonunda tolu bir şekilde verilir, istenirse Ramazan içinde oruç tutulamayan her gün için ayrı ayrı verilir. , istenirse de Ramazan başladığında tek seferde verilebilir. İslam dininde oruç fidyesi verilebilecek olan kişiler için Zekat verilirken geçerli tutulan şartlar aranmaktadır. Yani herkese oruç fidyesi veremezsiniz. Fidye, fitre ve zekat verilebilecek kişiler arasında birinci derecen yakınlarınız yani anne, baba, büyük anne, büyük baba, evlat, torun, eş gibi bakmakla yükümlü olunan kişiler ve kafirler olmamalıdır. Eğer kan bağı bulunmayan akrabalarınız varsa ve durumları kötü ise onlara verilebilir. İhtiyacı olan ve kan bağınızın bulunduğu amca, teyze, hala gibi yakınlarınıza da oruç fidyesi verebilirsiniz.  Eğer ihtiyacı olan kişiler yakınınızda olanlar ise fidye fitre gibi ibadetlerinizi yaparken onlara öncelik vermeniz çok daha sevaptır.

Fidye Miktarını Kim Belirler?

Fidye miktarları her yıl Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenmektedir. En son 2018 yılı için belirlenen fidye miktarı 19 TL olarak hesaplanmıştır. Bu rakam oruç tutulamayan her gün için belirlenen günlük ücrettir. Eğer kişileri imkanı varsa ve daha fazla oruç fidyesi vermek isterse verebilirler.

Tavsiye Konu

İslamda Kan Davası

İslamda Kan Davası Kan davalarının bütün türleri İslam dininin ilke ve hükümlerinde haklı görülmemektedir. Kan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir