13 Kasım 2019 , Çarşamba
Ana Sayfa / Tarih / Osmanlı Padişahlarının İlginç Huyları

Osmanlı Padişahlarının İlginç Huyları

Osmanlı Padişahlarının İlginç Huyları

Osmanlı Padişahları günümüzde dahi haklarında yazılan kitapların milyonlar sattığı, hayatlarının anlatıldığı filmlerin ve dizilerin büyük kitleler tarafından ekrana adeta kilitlenerek izlendiği kişilerdir. Osmanlı Padişahlarının yaşadığı dönemde yaşıyor olmak insanları mutlu eder mi bilinmez ama o yılları merak eden kitlenin büyüklüğü tartışılmaz. Osmanlı Padişahlarının İlginç Huyları başlıklı yazımızda sizlerin duyunca şaşıracağınız birçok bilgiye yer vereceğiz.

Osman Gazi

Gariban sevindirmeyi adet edindiğinden bir giydiğini bir daha giymeye fırsat bulamazdı. Elbisesine dikkatle bakan birisini gördüğünde ona elbisesini hediye etmekten geri durmazdı. Yemek öncesinde müzik dinlemeyi seven Osman Gazi’nin ayakta durduğu esnada elleri dizlerini geçiyordu. Pehlivanlık konusunda hünerli olduğunu yazan kaynaklar da bulunmaktadır.

Orhan Gazi

Osmanlı İmparatorluğunda 36 yıl ile en uzun hükümdarlık yapan üçüncü padişahtır. Yaklaşık 100 kaleye sahip olan Orhan Gazi vaktinin çoğunu bunları dolaşarak geçirirdi. Bazı kaynaklara göre bir şehirde 1 aydan fazla kaldığı görülmemiştir. Salı ve Perşembe günleri oruç tutardı.

I. Murad (Hüdavendigar)

Doğruluğun sultanı olarak anılan I. Murad batı kaynaklarında kibar bir şövalye, yorulmak bilmeyen bir avcı olarak tanımlanmaktadır. Özel kütüphaneye sahip olan ilk Osmanlı padişahıdır. Mevlana’ya karşı olan aşırı sevgisi ile bilinmektedir. Bizzat yer aldığı savaş meydanında suikast ile şehit edilen tek Osmanlı padişahıdır.

Yıldırım Bayezid

İyi bir pehlivan olan sultan ava ve avcılığa da meraklıdır. Ata binmekteki ve silah kullanmaktaki ustalıkları birçok kaynakta yer almaktadır. Şiirlerinde Yıldırım mahlasını kullanan sultan kaynaklara göre ilk şiir yazan padişahtır. İstanbul’u ilk kuşatan Osmanlı padişahıdır. Su sevgisi ile bilinmektedir. Bazı kaynaklarda Yıldırım Bayezid’in Timur’a esir düştüğü için yüzüğündeki zehri içerek intihar ettiği söylense de kahrından ölmüştür.

Çelebi Mehmet

Devleti Timur fetretinden çıkarması nedeniyle ikinci kurucu olarak anılmaktadır. Şehzadelik döneminde Güreşçi Çelebi diye anılmıştır. Mekke ve Medine’ye her yıl hediye gönderilmesi onun zamanında başlamıştır. En sıkıntılı dönemlerde dahi bu gelenek 1. Dünya Savaşı sonlarına kadar sürdürülmüştür. Cuma geceleri kendi malından yemek pişirterek bizzat kendisi yoksullara dağıtırdı. Babası gibi av merakı olan Çelebi Mehmet’in Edirne’de bir av partisinde attan düşerek yaralanması sonrası vefat ettiği bilinmektedir.

II. Murad

Sanatçılara verdiği önem ile tanınmaktadır. Tahtı oğlu Mehmed’e iki kez bırakmış olması birçok kaynakta Bilge Padişah olarak anılmasına sebep olmuştur.

Fatih Sultan Mehmet

İlmin üstünlüğünü savunur, ulemaya her zaman saygı gösterirdi. Haritacılık konusunda tutkuluydu. Şiirlerinde Avni mahlasını kullanmıştır. Şairliği ile bilinen ilk Osmanlı padişahıdır. Rivayetlere göre değerli taşlar konusunda da uzmandır. Latince, Yunanca, Farsça ve Arapça biliyordu. Merakı nedeniyle bazen sarayın bahçesinde bahçıvanlık yaptığı bilinmektedir. İlk defa sarayda yemeğini yalnız yemeği tercih eden padişahtır.

II. Bayezid

Şehzade iken hat sanatına önem vermiş, sonrasında tezhip sanatına yönelmiştir. Beste yaptığından bahsedilen ilk padişahtır. Ata binmekten zevk alır, çok iyi yay ve ok yapardı. Osmanlı padişahlarından en dindarları arasında yer almaktadır.

Yavuz Sultan Selim

Tarihe özel ilgisi olan Yavuz Sultan Selim’in çok okuyor olması nedeniyle gözleri bozulmuştur. Tarihte mercek kullandığı bilinen ilk Osmanlı padişahıdır. Günde 3 – 4 saat uyur, geri kalan zamanını okuyup yazmakla geçirirdi. Topkapı Sarayı’nda sol kulağında incili bir küpe görülen resim o sanılsa da değildir. Rivayetlere göre kulağına bazı yerlerde bakır bir halka takmaktadır. Arapça, Tatarca ve Farsça bilen Yavuz Sultan Selim kuyumculuğa meraklıydı. Ok atmayı ve yay yapmayı çok iyi bir şekilde çok küçük yaşlarda öğrenmiştir. Koleksiyon yapmayı severdi. Topkapı Sarayı’nda yer alan çini koleksiyonunun büyük bir kısmı ona aittir. Kaynakların bir kısmında Mevlevi olduğuna dair bilgiler yer almaktadır.

Kanuni Sultan Süleyman

Mücevherlere merakı ile bilinen Kanuni Sultan Süleyman çağın en şık giyinenleri arasında eyr almaktadır. Divan edebiyatında en fazla gazel yazan şair unvanına sahiptir. Fatih Sultan Mehmet gibi değerli taşlara, babası Yavuz Sultan Selim gibi kuyumculuğa meraklıydı. İyi bir hat ustası olmasının haricinde kaliteli bir müzik kulağına sahipti. Seramik meraklısı olan Kanuni Sultan Süleyman Çağatayca, Tatarca, Farsça ve Arapça biliyordu. 46 yıl boyunca padişahlık yapması Osmanlı tarihinde en uzun süre hükümdarlık süren sultan olmasını sağlamıştır.

II. Selim

Annesi Hürrem Sultan Slav kökenlidir. Bu nedenle II. Selim’in gözleri renkli, saçları sarıdır. Şair hükümdarlar arasında yer almaktadır. Hükümdar olması Şehzade Mustafa ve Şehzade Bayezid’in bertaraf edilmesi ile kolaylaşmıştır. Oğluna ülkeyi babasından devraldığından daha büyük alan ile devretmeyi başarmıştır.

III. Murad

Boş zamanlarında ok başı imal eden III. Murad ava meraklı olmasının yanında iyi ata binmekte ve iyi silah kullanmaktaydı. Ağzından nadiren Hayır sözcüğü çıkardı. Dünya tarihine ve saatlere olan ilgisi ile bilinirdi. 49 çocuğu doğmuş ve hiç biri yaşamamıştır. Onun döneminde Berat gecelerinde camilerde kandil yakılması uygulaması başlamıştır.

I. Ahmed

Daha sonra rekor kırılacak olsa da o tarihe kadar tahta geçen en genç hükümdar olması kimliği ile tanınmaktadır. 14 yaşında tahta çıkan I. Ahmed 14. Osmanlı padişahı olmasının yanında ilginçtir ki 14 yıl padişahlık yapmıştır. İyi bir kaşık ustası olan I. Ahmed tahta çıktıktan sonra sünnet olan ilk Osmanlı padişahıdır. Yetimlere yardım edilmesi için ayrı bir hazine oluşturmuştur.

I. Mustafa

İki kez tahta çıkmıştır. Annesinin adı bilinmeyen tek Osmanlı padişahı I. Mustafa’dır. Kadınları asla yanına yaklaştırmaması ile bilinmektedir.

IV. Murad

Acımasızlığı ile bilinmektedir. Afyon, içki ve tütün gibi ürünlere yasak koymuştur. Yasaklara uymayanları öldürtmesiyle tanınır. Remilcilere, falcılara ve büyücülere karşı büyük çabaları olmuştur. Dama ve satranç oyunlarına meraklıydı. Bindiği at koşarken başka ata atlayacak kadar usta bir at biniciydi.

IV. Mehmed

39 yıl saltanat sürmesi Kanuni Sultan Süleyman’dan sonra en uzun süre tahtta kalan padişah unvanını kazandırmıştır. 7 yaşında Osmanlı’nın başına geçmiştir. Bedeninin sağlam olduğu, bir av esnasında 20 saat at üstünde kaldığı bilinmektedir.

I. Mahmud

Satranç oynamaya ve lale devrinin etkisinden olsa gerek lale yetiştirmeye merakı vardır. Kuyumcu, mühür kazıcısı ve hillalci idi. Birçok yere kütüphane yaptırmıştır. Osmanlı Devleti’nde ilk madalya çıkaran padişahtır.

III. Osman

Kimseye güvenmeyen bir yapıya sahipti. Taşkın ve sinirli bir karaktere sahipti. Boş zamanlarında marangoz işleri ile uğraşırdı. Saltanatı 3 yıl dahi sürmemesine rağmen bu sürede 7 büyük İstanbul yangını yaşandığı için Yangınlar Padişahı olarak da anılmaktadır. Tebdil-i kıyafet halk arasında dolaşarak onların dertlerini dinlemeyi severdi.

III. Mustafa

Gözleri pek iyi görmeyen III. Mustafa para basma işine olan merakı ile biliniyordu. Astroloji ve talihe ayrı bir merakı vardır. Üç büyük cami yaptırmış olsa da hiçbiri kendi adıyla anılmamaktadır.

II. Mahmud

Halkın resmi sevmesi için çalışmalar yürütmüştür. Kendisine çatal ve bıçak takımı hediye edilen ilk Osmanlı padişahı olan II. Mahmud Avrupalı yemek adetlerine eğilim göstermiştir.

V. Murad

Osmanlı tarihinde 93 gün süren saltanatı nedeniyle en kısa padişahlık yapan hükümdar olarak bilinmektedir. V. Murat 93 günlük süreyi cinnet halinde geçirmiştir. Bu nedenle Osmanlı tarihinde önemli bir etkisi olmayan padişahtır.

II. Abdülhamit

Halkla iş birliği içerisine girerek modernleşme çalışmaları yürütmüştür. Şehzade iken Batı müziği dersleri almıştır. Bu dönemde keman ve piyano çalışmıştır. Bahçe bakımına modern boyutlarda ilgi göstermiştir. Usta bir marangoz olmasının haricinde fil dişi ve sedef kakma ve oyma üzerine de bir hayli hünerli idi. Antika koleksiyonu yapardı.

Birisine polisiye roman okutmayı ve o esnada dinlemeyi çok severdi. Görevi nedeniyle seyahat edemiyor olmasına rağmen merakını dünya genelindeki seyahatnameleri tercüme ettirerek gidermeyi tercih etmiştir. Kendisinin fotoğrafının çekilmesinden hoşlanmasa da fotoğrafçılığa ayrı bir ilgi gösterirdi. Sade ama bir o kadar da özenli giyinmeyi severdi. Namaz esnasında pantolonunun kırışıyor olması nedeniyle günde 2 – 3 kez defa elbise değiştirmeyi tercih ederdi. Saat tamirciliği konusunda da ustaydı.

VI. Vahdettin

Günümüzde hala kahraman mı yoksa hain mi olduğu tartışılan Osmanlı’nın en zor döneminde tahtta çıkmış padişahtır. Çok ileri derecede güvercin merakı olan Sultan Vahdettin genellikle askeri üniforma giymeyi tercih ederdi. Sultan Vahdettin gözlük kullanan ilk ve tek Osmanlı padişahıdır.

 

Tavsiye Konu

İstanbul’un Fethi Ve İlginç Özellikleri

İstanbul’un Fethi’nin İlginç Özellikleri İstanbul’un fethi zamanın çok ötesinde askeri yapılanma ve kullanılan teknikler içerdiğinden, …

Bir Yorum

  1. Gerçekten her osmanlı padişahının farklı huyları varmış. Bu kadar garip zevkleri veya alışkanlıkları olması beni çok şaşırttı. Bunlar kesin bilgiler mi peki yoksa öyle halk arasında gezinen duyumlar mı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir