14 Eylül 2019 , Cumartesi
Ana Sayfa / Eğitim / Özel Öğretim Kursları Kapatılıyor

Özel Öğretim Kursları Kapatılıyor

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geçtiğimiz saatlerde gerçekleştirilen sın dakika duyurusu ile özel öğretim kurslarının kapatılacağı bilgisi verildi. 2019 – 2020 Eğitim ve Öğretim yılı için geçerli olacak bu açıklama hakkında detayları yazımızın devamında paylaşıyoruz.

Dün Bakanlık resmi internet sayfası üzerinde yer verilen açıklamalarda özel öğretim kursları ile ilgili çalışmaların olası mağduriyetlerin giderilmesi amacıyla gerçekleştirildiği vurgulandı. Bu çalışma sonucunda 5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu’nda çeşitli değişiklikler ön görülmüştür. Çalışmaların sonucuna göre hem velilerin hem de öğrencilerin herhangi bir mağduriyet yaşamamaları adına özel öğretim kurslarının kapanacak olması nedeniyle önümüzdeki eğitim öğretim yılı itibariyle yeni öğrenci kaydı yapmamaları vurgulanmaktadır. Yeni öğrenci kaydı yapamayacak olmaları nedeniyle yine hem velilerin hem de öğrencilerin herhangi bir mağduriyet yaşamamaları adına özel öğretim kurslarının bursluluk sınavı yapmamaları gerekliliği de vurgulanmıştır.

Öğrencilerin örgün eğitim çağında olmaları durumunda okullarda, mezun durumunda olmaları halinde ise halk eğitim merkezlerinde ücret ödemelerine gerek kalmadan destekleme ve yetiştirme kursları almaya devam edebilecekleri de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara eklenmiştir. Bahsedilen kurslarda verimin daha da yükseltilmesi amacıyla görevli olacak personel için gerçekleştirilecek öğretim programları ve yine verimin daha yüksek olması için kullanıcılara yardımcı materyallerin geliştirilmesine yönelik kapsamlı çalışmalar da Bakanlık tarafından yürütülmektedir.

Temel Liseler Kapatılıyor

Geçtiğimiz yıllarda dershanelerin dönüştürülmesi sürecinin sorunsuz bir şekilde tamamlanabilmesi için temel liseler açılmıştır. Kanuna göre 2018 – 2019 eğitim ve öğretim yılı sonunda temel liselerin açık kalması için geçerli süre de dolacaktır. Yine resmi internet sitesi üzerinde yapılan açıklamalar da kanunda süresi dolan temel liselerin de kapanacağı belirtilmektedir. Kapanacak olmaları nedeniyle velilerde ve öğrencilerde herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için temel liselerin de yeni öğrenci kaydı almayacağı ve yeni öğrenci kaydı almayacakları için de haliyle bursluluk sınavları yapmayacakları duyuruda belirtilmiştir.

Temel liselerde öğrenim gören ve ara sınıflarda olan öğrencilerin resmi veya özel ortaöğretim kurumlarına naklinin ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda gerçekleştirileceği belirtilmektedir. Bu süreçte hem veli hem de öğrencilerin mağduriyet yaşamamaları adına tüm tedbirleri alma noktasında çalışmalar yürütüldüğü de yapılan açıklamalarda belirtilmektedir.

Teşvik Kademeleri Kalkıyor

Halk arasında teşvik olarak adlandırılan eğitim ve öğretim desteği uygulamasında da çeşitli değişiklikler yapılmıştır. Yapılan açıklamalarda 2018 – 2019 eğitim ve öğretim yılının sonu itibariyle organize sanayi bölgeleri ile belirtilen bölgenin dışındaki bölgelerde açılan özel mesleki ve teknik okullarda öğrenim gören öğrencilerin haricindekiler için teşviklerin kademeli olarak kaldırılacağı belirtilmektedir.

Eğitim ve öğretim desteği uygulaması kademeli olarak kaldırılacak olduğundan 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı ve sonrasında ilk kez özel okulda öğrenim görecek öğrenciler teşviklerden yararlanamayacaktır. Özel okullarda hala eğitim görmeye devam eden öğrencilerin ise öğrenim görüyor oldukları özel okulun öğretim kademesi süresince destek almaya devam edecekleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara ilave edilmiştir.

Tavsiye Konu

Uzaktan Eğitim Nedir?

Hem öğrencinin hem de öğretim üyesinin kampüse gelmesinin zorunlu olmadığı yani zamandan ve mekandan tamamen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir