Ana Sayfa / Genel Kültür / Paraşütle Atlama Fikri

Paraşütle Atlama Fikri

Paraşütle Atlamak İster misiniz?

Paraşütle atlama fikri çoğu insanı huzursuz etse de aslına bakarsanız yaşayabileceğiniz en güzel deneyimlerden birisi olabilir. 1949 yılında ilk kez bir federasyona bağlanan paraşüt sporu, o yıllara kadar sadece askerlerin deneyiminde olan bir aktiviteydi. Federasyonun kurulmasından sonra paraşütle atlama için yapılan başvuru sayısının kısa sürede binleri bulması sayesinde. Bu iş için özel kurslar ve kuruluşlar açılmaya başladı. Yapılan araştırmalara göre her 3 insandan bir tanesi, uçabilme yeteneğine sıcak bakıyor.

İnsanoğlunun az ya da çok hiçbir şekilde beceremediği tek aktivitenin uçmak olduğunu düşünürsek, paraşütle atlamak isteyenlerin sayısının bu kadar fazla olmasına şaşırmamak gerekiyor.

Paraşütle atlama fikri özellikle yüksekten korkanlar için kâbus görülmesine bile sebep olabilirken, Amerika’da yüksekten korkanlar için açılan bir terapi merkezinde. Paraşüt sporuyla, bu korkularından kurtulma tedavisi yapılıyor.

Çivi çiviyi söker mantığı ne kadar işe yarıyordur bilemiyoruz ama insanın gerçekten korkulacak bir şeyin olmadığını anlaması için, bizzat şahit olması gerektiği de bir gerçek.

Birçok farklı paraşüt çeşidi var. Yeni başlayanlar için atometik paraşüt denilen cinsi kullanılıyor. Her gün gelişen teknik sayesinde paraşüt sporunun da olası tehlikeleri zaman içinde asgariye indiriliyor. Paraşüt sporunu denemek istiyorsanız öncelikle kusursuz bir kondisyona ve kendinize güven ve isteğinizin olması birinci şarttır. 17 yaşından büyük olmanız ve bir uzman eşliğinde federasyonun belirlediği diğer kurallara bağlı kalarak başlayabiliyorsunuz. Eğer psikolojik olarak kendinizi hazır hissetmiyor, omurga ve denge sorunlarının yanı sıra sara hastalığı gibi rahatsızlıklarınız varsa, paraşütle atlamanıza izin verilmiyor.

Tavsiye Konu

Türkiye’de En Sık Karşılaşılan Sınır Dışı Edilme Sebepleri

Türkiye’de En Sık Karşılaşılan Sınır Dışı Edilme Sebepleri Ülkemizde geçerli olan 6458 sayılı Yabancılar ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir