14 Eylül 2019 , Cumartesi
Ana Sayfa / Sağlık / Peynirin Faydaları Ve Zararları

Peynirin Faydaları Ve Zararları

Özellikle kahvaltıda yoğun bir şekilde tüketilen peynirin faydaları da zararları da insanlar tarafından pek bilinmeden tercih edilmektedir. Bu noktada daha bilinçli olunması adına yazı içeriğinde Peynirin Faydaları Ve Zararları hakkında bilgiler paylaşacağız. Paylaşılan bilgiler elbette detaylarına, vücudunuza etkilerine göre peynir tüketiminizi arttırmanıza karar vermenize neden olabileceği gibi azaltmanıza da neden olabilir.

Peynirin yörelere göre değişen neredeyse binlerce çeşidi bulunmaktadır. Genellikle yağlı olarak biliniyor olması özellikle kilo alma korkusu olanlar tarafından kısıtlı tüketilmesine neden olmaktadır. Tüketildiğinde kişiye farklı tatlar veren peynirin farklı yararları da bulunmaktadır. Bunda en temel sebep içeriğinde yüksek besin değeri yer almasıdır. Özellikle doğal olarak üretilen peynirin vitamin ve mineral açısından zengin olduğu unutulmamalıdır.

Peynirin İçerikleri

  • Özellikle A vitamini açısından zengin olan peynir içeriğinde C, D, E ve K vitaminlerini de barındırmaktadır.
  • Organizmanın sağlığı açısından birçok faydası olan B6 ve B12 vitaminleri de peynirde bulunmaktadır.
  • Peynirin içerdiği mineraller arasında florür, kalsiyum, selenyum, magnezyum, bakır manganez, fosfor, çinko ve sodyum yer almaktadır.

Peynirin Faydaları

Yapılan araştırmalar peynirin insan sinir sistemi üzerinde olumlu etkiler gösterdiğini ortaya koymuştur. İçeriğinde yer alan triptofan sayesinde stresi düşürmektedir. Bu içerik kişinin sinirlerinin rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Zihin sağlığının korunması için içeriğinde yer alan selenyum, fosfor, potasyum ve çinkonun faydaları bulunmaktadır.

Süt ürünlerinin uyku sorunlarını giderici etkisi peynirde de görülmektedir. Yatmadan önce bir miktar peynir tüketilmesi genellikle kişideki uyku sorunlarını ortadan kaldırır. Bağışıklık sistemi için de faydaları olan peynir tüketimi birçok hastalığın tedavisinde etkilidir. Düzenli olarak peynir tüketiminin faydaları kişide bu şekilde de görülmektedir.

Pek bilinmese de bazı uzmanlar peynir tüketiminin migrene bağlı olarak ortaya çıkan baş ağrılarının tedavisinde olumlu etkileri olduğunu savunmaktadır. Peynirin kalsiyum deposu olması sayesinde bu etkisi olduğu düşünülmektedir. İçeriğinde yer alan B vitamini sayesinde parlak ve sağlıklı bir cilt için faydaları bulunmaktadır. Özellikle düşük yağlı peynirin bol miktarda ve kaliteli protein deposu olması saçların sağlıklı kalması açısından önemlidir.

Sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek için de peynirin faydaları bulunmaktadır. İçeriğindeki kalsiyum anne adaylarına faydalıdır. Kalsiyum sayesinde doğum esnasında meydana gelen kasılmalardan dolayı oluşacak sağlık problemleri ortadan kalkabilir. Bebeğin beslenmesi için ihtiyaç duyulan süt üretimi de peynir tüketimiyle beraber artmaktadır.

Peynir içeriğindeki B vitamini ve kalsiyum sayesinde güçlü kemiklere ulaşılması noktasında fayda sağlamaktadır. Özellikle gebelik döneminde anne adaylarının, emzirme dönemindeki annelerin ve çocukların düzenli peynir tüketiyor olmaları önemlidir.

Peynirin Zararları

Peynirin birçok faydası olduğu gibi bazı zararları da bulunmaktadır. Peynirin yan etkileri ve zararları konusu ürünün hazırlanış şekline, kişinin vücut sağlığına göre değişiklikler göstermektedir.

  • Çok tuzlu ve sert peynirler tansiyon sorunlarına ve kilo problemlerine neden olabilir.
  • İnsanların bazılarının amine içeren gıdalara karşı hassas olması nedeniyle peynir tüketmeleri durumunda kan basınçlarının yükselmesine, ciltte döküntüye ve baş ağrısına neden olabilir.
  • Süt ürünlerinden olan peynir süt ürünlerine karşı alerjisi olanlarda sorun yaşatabileceğinden tüketiminde dikkatli olunmalıdır.
  • Bazı kişiler süt ürünlerinde yer alan laktoz sindiriminde zorlanabilirler. Bu da kişide şişkinlik hissi oluşturacaktır.

Tavsiye Konu

Masa başı Çalışanlar İçin Beslenme Önerileri

Masa başı çalışanları yoğun oldukları dönemlerde öğünlerini bulundukları yerde yemek zorunda kalabiliyorlar. Öğünlerini masa başında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir