Ana Sayfa / İnternet & Yazılım / Php Sabit Değişken Tanımlama Kuralları

Php Sabit Değişken Tanımlama Kuralları

SABİT VE DEĞİŞKEN TANIMLAMA KURALLARI

Her programlama dilinde olduğu gibi PHP sabit değişken tanımlamak için bazı kurallara uymanız beklenmektedir. Bu kurallar;

•Değişkenler mutlaka $ (dolar) işareti ile başlamalıdır. Bu işaret ile tanımlanan şeyin bir değişken olduğu belirtilir.

•Tüm değişken, sabit ve diğer tanımlamalar İngilizce karakterlerden, sayılardan ve _ (alt çizgi) karakterinden oluşabilir.

•Tüm değişken, sabit ve diğer tanımlamalar bir sayı ile başlayamaz ve asla boşluk karakteri içeremez.

•Sabit, fonksiyon ve sınıf isimleri PHP yorumlayıcısı tarafından yasaklanan isimleri kullanamaz. Bu yasaklanan isimler PHP tarafından kullanılan fonksiyon, sınıf isimleri ve ön tanımlı sabitlere verilen isimlerdir. (m_pi, file, class, function gibi isimler kullanılamaz.)

•Değişkenler büyük küçük harflere karşı duyarlıdır. $ad değişkeni ile $Ad veya $ad değişkeni birbirinden farklı olarak yorumlanmaktadır. Dolayısıyla değişkenler tanımlandığı şekilde kullanılmalıdır.Php nedir ne işe yarar sorularının cevabı burada.

DEĞİŞKENLER

PHP dilinde değişken tanımlarken değişkenin tipinin belirtilmesine gerek yoktur. PHP motoru değişkenin tipini keşfederek otomatik olarak kendisi zaten bir tip atayacaktır. Bir değişken mutlaka $ (dolar) işareti ile başlamak zorundadır.

<?php

$merhaba = “Dünya”; ?>

* Yukarıda string veri tipinde bir değişken tanımlanmıştır. Değişkenimizin adı $merhaba ve değişkenin değeri ise Dünya olacaktır.

<?php $sayi = 3;

echo $sayi;

?>

Yukarıdaki örnekte ise $sayi isimli değişkene 3 değeri atanmıştır. Değişkeni herhangi bir yerde kullanmak için $sayi şeklinde çağırılması yeterlidir. Yukarıdaki örnek çalıştırıldığında ekrana $sayi değişkeninin değeri, yani 3 yazdırılacaktır.

<?php

$kucuk = “Merhaba”;

echo $Kucuk;

?>

Yukarıdaki örnekte ise bir değişken $kucuk ismi ile kaydedilmiş. Bu değişkeni ekrana yazdırmak için çağırdığımızda $kucuk yerine $Kucuk yazarsak, ekranda hiçbir şey göremezsiniz. Çünkü değişkenler küçük büyük harfe duyarlıdır. Bir değişken $kucuk tanımlanmış ise, $kucuk olarak çağırılmalıdır.

Tavsiye Konu

En İyi Ücretsiz Bulut Depolama Hizmetleri

En İyi Ücretsiz Bulut Depolama Hizmetleri Veri depolama ve taşıma noktasındaki ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir