14 Eylül 2019 , Cumartesi
Ana Sayfa / Kadın / Popüler Kültür İçinde Kadının Yeri

Popüler Kültür İçinde Kadının Yeri

Popüler kültür belirli bir dönemi ifade eden zaman dilimi olarak ifade ediliyor olsa da en doğru tanımı hiç şüphesiz herkesin peşinden koştuğu ve birbirine benzemeye çalıştığı son dönem kültürüdür. Popüler kültür tüm dünyanın aynı anda takip ettiği geniş ağlara sahip olan bir dinamik olarak karşımıza çıkar. Genç yaşlı, çoluk çocuk herkesin bir köşesinden tutup kalıbına girmeye çalıştığı popüler kültürde ortaya çıkan en net figürlerden birisi de kadınlardır. Kadın hayatın her aşamasında olduğu gibi popüler kültür açısından da önemli bir gösterge niteliğindedir. Popüler kültür içinde kadının yeri nedir ve kadın bu yaratıcılığın yavaşladığı, toplumun marjinalleşme uğruna tek tipe döndüğü karmaşa içinde nasıl davranmalıdır gelin her birlikte inceleyelim.

Popüler Kültür Etkisindeki Kadın Olgusu

Kadınlar tüm dünya genelinde çeşitli sektörlere el atmış ve girdiği her alanda da başarı elde etmeyi başarmış canlılardır. Yeni bir canlının dünyaya gelmesine vesile olan mükemmel bir bedene ve özelliğe sahip yaratılan kadının daha yaradılışta herkesten ayrı tutulduğu görülmektedir. Popüler kültürde de çeşitli alanlarda karşımıza çıkan kadınlar her zaman hak ettikleri değeri görmelidirler. Kadın hiçbir dönemde sadece sahip olduğu fiziksel özellikleri ile ön planda olmamalı ve metalaştırılmamalıdır.

Kadın olgusu popüler kültürün etkisi altında ne yazık ki çoğu zaman güçsüz kalmaktadır. Medyanın sergilediği tavır, reklamlarda kullanılan kadın figürleri ne kadar dikkat edilmeye çalışılıyor dense de kadını bir obje olarak ortaya koymaktan başka bir şey yapmaz. Bu aşamada toplum olarak bilinçli davranmalı ve bu gidişata bir dur demeliyiz. Popüler kültür etkisinde metalaştırılmaya çalışılan kadın olgusu karşısında her birey kendi tavrını koyar ve kadını sadece göze hoş gelen bir obje gibi düşünmezse mevcut tablonun değişeceğine inanabiliriz.

Kadın Hak Ettiği Değeri Görebiliyor Mu?

Kadın aklınıza gelebilecek her türlü değeri, saygı ve sevgiyi hak eden bir varlıktır. Toplumun oluşmasında en büyük görevi üstlenen, aile denen kavramın bir çatı altında toplanabilmesinde fedakarca görev yapan kadınlar ne yazık ki gerçekte görmeleri gereken değeri görememektedirler.

Popüler kültür içerisinde de kadın ekonomide, siyasette, sporda, kültür ve sanatta da var olduğunu göstermektedir. Katıldığı her alanda başarı elde emesi kaçınılmaz olan kadınların bu denli üstün özelliklere sahip olmasına rağmen toplumda ezilmeye çalışılması ve değersizleştirilmesi kabul edilemez. Kadınlar sevilmek için yaratılmış değerli varlıklardır ve siz onlara bir gül verirseniz onlara sizin için gül bahçesini ayaklarınızın altına sererler. Unutulmamalıdır ki kadınlar olmazsa hiçbir şey olmaz ve kadın isterse tüm dünyayı fethedecek güce sahiptir.

Tavsiye Konu

Kadınların Evlilikten Korkma Sebepleri

Kutsal kurum olarak adlandırılan evlilik konusunda en büyük temenni mutlu bir evlilik gerçekleştirmektir. Fakat geçmişe …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir