14 Eylül 2019 , Cumartesi
Ana Sayfa / Genel Kültür / Popüler Kültür ve Genel Kültür İlişkisi

Popüler Kültür ve Genel Kültür İlişkisi

Kültür kavramı çok uzun sürelerde oluşan ve geniş bir kullanım alanına sahip olan kavramlardan biridir. Hiçbir kültür kendiliğinden rastgele oluşmamıştır. Bu geniş kullanım alanı içerisinde farklı türlere ayrıldığı görülen kültür kavramını doğru bir şekilde anlayıp değerlendirebilmek için çok yönlü olarak ele alıp incelemek gerekir. Kültür demek bir topluluğun birbirinden görüp öğrendikleri sonucu belirli bir bilgi birikimine sahip olması ve bunu hayatının geneline yayması anlamına gelir. Zaman geçtikçe değişime giren ve mevcut olanın üzerine koyarak çoğalan kültür, farklı türlere ayrılıyor olsa da her türün birbiri ile ilişki bir şekilde devam etmektedir. Bugünkü yazımızda farklı kültür çeşitlerinden popüler kültür ve genel kültür ilişkisi ele alınıp sizler için incelenecektir.

Farklı Kültürlerin İlişkileri

Popüler Kültür ve Genel Kültürün Benzerlikleri

Popüler kültür kelimesi geçtiğinde genel olarak insanların aklına olumsuz bir olguymuş düşüncesi gelir. Aslında popüler kültür var olan günümüzdeki halkın sahip olduğu ve yaşattığı kültürel olguları ele almaktadır. Popüler ismi ile anılıyor olması kültürü olumsuz yönde etkileyecek ya da ekstra bir popülerlik katarak kültür olgusunu değiştirecek anlamına gelmez. Popüler kültürü tek başına ele aldığımızda karşımıza çıkan anlamı belirli dönemler içerisindeki ve hızlı bir şekilde geçerek tüketilen kültür ögelerine sahip olduğu sonucu karşımıza çıkar. Farklı bir olgu eklemek gerekirse belirli bir dönemde kitlelerin etkisinde kalıp devam ettirdiği ve yeni bir popülerlik gündeme geldiğinde bırakıp yenisine geçildiği söylenebilir.

Genel kültür ile olan ilişkisine baktığımızda ise aslında genel kültürden farklı bir şey olmadığı görülebilmektedir. Genel kültür bir toplumun geçmişinden gelen, kabul edip benimsediği ve ileriki nesillere de aktarmaya çalıştığı bir bilgi birikimidir. Aslında her genel kültür birikimi içerisinde popüler kültürden bir şeyler barındırmaktadır. Genel kültür için her dönemde inşaatın üzerine kat çıkılarak devam ettirildiği düşünülürse popüler kültürle bütünlük içinde olduğunu söylemek mümkün olacaktır.

Popüler Kültür ve Genel Kültür Arasındaki Farklar

İki kültür çeşidinin aslında birbiri ile iç içe geçmiş olduğu bir gerçektedir. Günümüzde genel kültür kavramına bakıldığında çok fazla karşımıza çıktığını ve hayatımızın neredeyse her alanında etkili olduğunu söyleyebiliriz. Popüler kültür de dönemsel bir etki alanına girdiği için yine hayatımızdadır etkisi devam eder ancak dönemsel değişikliklere maruz kaldığı için etkisi genel kültür kadar güçlü değildir.

Genel kültürün geçmişten günümüze kadar büyüyerek geldiği ve önümüzdeki nesillere de bir şey eksiltmeden aksine çoğalarak aktarılacağı düşünüldüğünde son derece dinamik olduğu söylenebilir. Popüler kültürde ise dinamik yapı dönemsel dalgalanmalar halinde devam edecektir. Bir örnek ile açıklamak gerekirse günümüzde akı haline gelen bir giyim tarzı popüler kültür etkisinde şekillenir ve bir sonraki dönemde belki de bir daha hiç tercih edilmeyerek sonlanır. Ancak bu giyim tarzı üzerinden yıllar geçse de bir döneme damga vurduğu için genel kültür bilgisi olarak hayatımızda kalmaya devam edecektir.

 

Tavsiye Konu

En İyi Türk Edebiyatı Romanları

İnsanların kitap okuma alışkanlıkları ülkemizde bir hayli zayıftır. Bu noktada zaten zorlanarak okuduğumuz kitaplar için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir