Ana Sayfa / İnternet & Yazılım / Programlamaya Nereden Başlamalıyım?

Programlamaya Nereden Başlamalıyım?

Programlamaya Nereden Başlamalıyım?

Gençlerin lise öğrenimleri boyunca dahi programlama eğitimi alabiliyor olmaları şüphesiz geçmişte tek başına kendilerini geliştirmeye çalışanlara göre daha avantajlı olmalarını sağlamaktadır. Şimdilik sadece özel okullarda olsa da ilkokul seviyesinde dahi bilgisayar derslerinin verilmesi çocuklarda büyük avantaj sağlamaktadır. Bilgisayar derslerinin programlamaya nereden başlamalıyım noktasında faydalı olduğu bilinmektedir.

Üniversitede müfredat anlamında teorik konuların iyi olduğundan bahsedebiliyoruz olsak da programlama dili konusunda güncel bilginin yakalanması noktasında hala sıkıntılar olduğunu söyleyebiliriz. Üniversite öğrencilerinin en büyük sıkıntısı ise verilen ödevlerin kopyala – yapıştır mantığı veya para verilerek başkasına yaptırılması mantığı ile yapılmaya çalışılmasıdır. Programlamada ilerleyebilmek sadece üniversite eğitimi almakla mümkün olmuyor. Problem çözmeyi seven, öğrenmeye aç, analitik düşünebilen ve biraz matematik biliyorsanız bunun yanında bilgisayar aşkınız varsa programlama konusunda başarılı olma ihtimaliniz bir hayli yüksektir.

Programlama Nedir?

Bilgisayarın donanımları bulunmaktadır. Donanımlarına ne yapmalarını gerektiğini söyleyen komutlar dizesi programlama olarak adlandırılmaktadır. Input – process ve output aşamaları tüm programların geçtiği 3 aşamadır. Yani programda bir girdi olmalı, sonrasında işlemden geçirilmeli ve sonuç üretilmesi gerekmektedir.

Bilgisayarlar yalnızca 0 ve 1 karakterlerinden oluşan dilden anlamaktadır. Bu makine dili olarak tanımlanabilir. İmkansız olmasa da öğrenmesi zor bir dil olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Assambely kullanarak satırlarca kod yazarak halledebileceğiniz bir işi yüksek seviyeli bir dil kullandığınızda 1 satırda yapabileceğinizi söylediğimizde zorluğu hakkında fikir edinmiş olursunuz.

Alaylı Programcı

Programlamaya alaylı olarak başlama noktasında elbette dikkat etmeniz gereken kriterler vardır. Çırak olarak başlayacağınız bu işte önce kalfa yıllar sonra da usta olabileceğinizi unutmayın. İş dünyasında yaşın önemli olması nedeniyle 40 yaşında programlama öğrenmeye başlayarak sonrasında bir işe girerim düşüncesi biraz ütopik olacaktır.

Ülkemizde programlama konusunda kendinizi geliştirebileceğiniz Türkçe kaynak sayısı bir hayli azdır. Bu öğrenme hevesi ile yanıp tutuşanlar için büyük bir dezavantajdır. Bu nedenle başarıya bir adım daha yaklaşabilmek ve bunu hızlı bir şekilde sağlayabilmek adına mutlaka İngilizce bilmeniz gerekiyor. Konuşma noktasında sıkıntılar yaşıyor olsanız da okuyun ve anlayın yeterli.

Programlama konusunda ücretli eğitim alabileceğiniz yazılım kursları da bulunmaktadır. Hatta bu kursların farklı tipte oluşturdukları sınıflara ücretsiz eğitim olanakları dahi bulunmaktadır. 7 – 8 ay sürecek eğitimlerin sizlere tek başına temel oluşturmaya çalışmaktan çok daha faydalı olacağını unutmamanız gerekiyor. Bu sınıflar sayesinde yazılımcı arkadaşlar edinmenin haricinde aklınıza takılanları sorabileceğiniz bir hoca da edinmiş oluyorsunuz.Diğer bir konu ise bulut depolama sistemleri olup bu linkten inceleye bilirsiniz.

Yazımızın başından bu yana bahsettiğimiz konuları hallettiğinizde karşınıza ilk çıkacak konu programlamanın hangi alanında ilerlemenize karar vermeniz olacaktır. Programlama dilini seçtikten sonra ilerleyecek olduğun yol haritasını da konu bazında adeta bir fihrist oluşturur gibi düzenlemelisin. Programlama konusunda kendisini geliştirmek isteyen kişilerin öncelikle ayaklarının yere basması gerekliliğini tavsiye ediyoruz. Bir oyun yazarak milyonlarca dolar kazanmak henüz sizin için pek yakın bir ihtimal değildir.

Tavsiye Konu

Instagram Hesabınızı Güvende Tutmak İçin Öneriler

Instagram Hesabınızı Güvende Tutmak İçin Öneriler Son yıllarda popülerliğini arttırmaya devam eden Instagram, sosyal medya …

2 Yorumlar

  1. Aslı Büyükyenigün

    bence ilgi alanınız neyse programlamaya oradan başlamalısınız. Tabi bazı temelleri almanız şart bu da yazıda belirtilmiş zaten fakat genel itibari ile birbirinden bağımsız alanlar diyebilriiz programlama dilleri için.

  2. Bence programlama için ilk olarak html css öğrenmek gerekiyor. Çünkü bu yazılım dilleri tüm yazılımın temelini oluşuturyor. Ayrıca öğrenmenin basit olması sizlere bu konuda bir özgüven sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir