23 Ekim 2019 , Çarşamba
Ana Sayfa / Sağlık / Ramazan Ayında Fıstıklı Baklavaya Engel

Ramazan Ayında Fıstıklı Baklavaya Engel

Ramazan Ayında Fıstıklı Baklavaya Engel

Ramazan ayı Baklava sı insanların oruç tutmaları durumunda kendilerini açlık ile terbiye ettikleri ve maddi durumu yetersiz olanların halinden anlamak için empati kurdukları bir ay olup, bazen manevi yönü unutulmakta oruç tutulmasına rağmen iftarda ve iftardan sonra yemek yenmeyen sürelerin acısı oldukça fazla çeşitte yiyecekle zaman zaman israfa varan boyutlarla geçirilmektedir. Bu noktada her şeyin kararında olması işin manevi boyutunun tam anlamıyla yaşanması açısından oldukça önemlidir.

Gelir durumu fark etmeksizin herkesin bütçelerine uygun bir şekilde iftar sofralarından eksik etmedikleri tatlılar da orucun vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Genele hitap eden tatlılardan baklavayla ilgili geçtiğimiz saatlerde aldığımız kötü bir haberi bu yazımızda paylaşacağız. Ramazan Ayında Fıstıklı Baklavaya Engel başlığı ile yayına alacağımız haberde yetkililer artan fıstık fiyatlarına herhangi bir müdahale edilmiyor olmasına vurgu yapmaya özen gösteriyorlar.

Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği tarafından yapılan açıklamaya göre üreticiden oldukça makul bir fiyat olan 60 TL’ye alınan baklavalık fıstık ramazan ayında sık karşılaştığımız stokçuların devreye girmesi durumu netivesinde 210 TL’ye piyasaya sürülmektedir. Oysa ortalama artışlar göz önüne alındığında fıstığın kilogram fiyatının günümüz şartlarında dahi 70 TL tutarında olması gerekirdi. Yapılan açıklamada aradaki farkın ne ticari ahlaka ne de hukuka sığmadığı vurgulanmakta ve stokçularun amaçlarına ulaşmamaları için ramazan ayında fıstıklı baklava üretimi yapmayacaklarını açıklamışlardır. Badem, ceviz ve fındık gibi ürünlerle üretimi gerçekleştirilen baklavalara ağırlık vereceklerini açıklayan yetkililer boykotlarının ilgili yerlere ulaşmaması ve gerekli müdahalelerin gerçekleştirilmemesi durumunda milli değer olarak gördüğümüz baklavanın geleceğinin çok sıkıntılı olacağını vurguluyorlar.

Kaliteli Baklava Özellikleri

Kaliteli baklavanın oluşmasında etkili 3 unsur bulunmaktadır. Bunlar;

  • Antep Fıstığı
  • Sade Yağ
  • Ustalık

Baklava yapımında tercih edilen sade yağ tereyağı olarak düşünülse de tereyağı değildir. Koyun sütü ve keçi sütünden elde edilen sade yağ ayransız olup, aynı zamanda tuz oranı çok azdır. Ayranlı yağın ısıtılması sonrasında ayran alt kısımda kalmakta ve yağ üste çıktığı için kolay bir şekilde ayrıştırma gerçekleştirilmektedir.

Baklavanın kalitesini belirleyen önemli unsurların başında gelen ustalık yufkaların oldukça ince bir form kazandırılması ve çok sayıda katlı yapılması ile kendisini göstermektedir. Baklavayla ilgili bilinmesi gereken bir önemli detay da baklavanın tadını almasına yardımcı olan şerbet için toz şeker kullanılmasıdır. Detay vermeyecek olsak da baklava kültürünün oldukça farklı bir yaşam biçimi olduğundan, hatta baklava yemenin dahi bir dizi kurallarının olduğundan bahsedebiliriz. Hayatımızın içinde bu denli bulunan fıstıklı baklava için stokçularla gerekli mücadelelerin sağlanması ve sonrasında ramazan ayında doyasıya fıstıklı baklava yiyebilmeyi diliyoruz.

Tavsiye Konu

Masa başı Çalışanlar İçin Beslenme Önerileri

Masa başı Çalışanlar İçin Beslenme Önerileri Masa başı çalışanları yoğun oldukları dönemlerde öğünlerini bulundukları yerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir