Ana Sayfa / Dini / Ramazan’da Cinsellik

Ramazan’da Cinsellik

Ramazan’da Cinsellik

Ramazan ayında oruç tutarken dikkat edilmesi gereken hususlar arasında cinsellik konusu da insanlar arasında merak edilen konuların başında gelmektedir. Ramazan’da cinsellik yaşanmalı mı, iftar sonrası seks yapmak normal ni, ayıp mı gibi sorular insanların akıllarına ilk gelen konular arasında yer almaktadır. İslam dini mantık dini olduğundan insanlar ilk olarak özellikle iftarda ağır yemekler yenmesi durumunda eşlerin 1 – 2 saat sonrasında cinsel birliktelik yaşamasının daha doğru olacağını belirtmektedirler.

Ramazan’da Cinsellik Hakkında Hurafeler

İslam dininin en çok zarar gördüğü nokta şüphesiz yanlış tanıtılmasına neden olan hurafelerdir. Ramazan ayında cinsellik konusunda uzmanlar iftar ve sahur arasında normal bir şekilde yaşanabileceği yönünde bilgiler paylaşmaktadırlar. Hurafeler en basit anlamıyla doğru bilinen yanlışlar olarak tanımlanabilir. Cinsellik konusunda özellikle Ramazan ayı için insanlar tarafından birçok hurafeye inanılmaktadır. İnsanların cinsel hurafelerden sıyrılmaları, doğru bilgiye ulaşabilmeleri onların kendilerini daha özgür hissetmelerine olanak sağlamaktadır. Bu noktada insanların bilinçlendirilmeleri, bilgilendirilmeleri hem bedensel hem ruhsal açıdan huzura kavuşmalarına olanak sağlamaktadır. Çiftler manevi güzellikleri ilişkilerinde paylaşıyor olmalıdırlar.

Oruç tutmak hem bedeni hem ruhu terbiye etmektedir. Kişi oruç vasıtasıyla sahip olduğu nimetlerden bir süre ayrılmaktadır. Elinin altında her zaman olduğunu düşündüğü şeylere oruç nedeniyle mesafe koymak zorunda kalıyor. Bu mesele iftar vaktine kadar sürmektedir. İftar vaktinden sonra kişi özlediklerine, mesafe koyduklarına daha farklı bir heyecanla yaklaşmakta ve buna bağlı olarak daha farklı tatlar almaktadır. Oruç tutmak bu bakımdan cinselliğin de yeniden keşfedilmesine ve farklı heyecanlar yaşanmasına neden oluyor.

Ramazan’da Cinsellik konusu kesinlikle yasaklanmamalıdır. Cinselliğin de bir iftarı vardır ve meşru cinsellik kesinlikle yasak ve ayıp sayılmamalıdır. Ramazan ayı boyunca cinselliğin tamamen yasaklanması çiftlerin birbirlerinden soğumalarına neden olabilir. Bu da eşler arasında duygusal ve ruhsal açılardan boşluklar yaşanmasına neden olur. Ramazan ayı genelinde amaç beyinlerin ve ruhların arındırılması ve hem dengeli ve huzurlu bir ruha bürünebilmek olmalıdır.

Kişilerin Ramazan boyunca cinselliği yasak olarak düşünmeleri, kendilerini 1 ay boyunca cinsellik ile ilgili düşünmemeye itmeleri psikolojik olarak daha çok cinsellik ile ilgili düşüncenin akıllarında yer etmesine neden olacaktır. Oruç amaç olarak insanı ahlaken ve ruhen yüceltmek üzerinde kurulmuştur. Bu noktada dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de özellikle ağrı yemeklerin tüketildiği iftar programından hemen sonra cinsel birliktelik esnasında kişilerde performans düşüklüğü yaşanabileceğidir. Uzmanlara göre doğru olan yaklaşım bir süre dinlenilmesi ardından cinsel ilişkiye girmektir.

Cinsellik konusunda erkeklerin en büyük sorunlarından birisi erken boşalma problemidir. Ülkemizde erkeklerin %70’i hayatlarının bir döneminde mutlaka bu sorunu yaşamışlardır. Yapılan araştırmalar Ramazan ayı içerisinde cinsel isteksizlik ve erken boşalma konularında artış gözlendiğini ortaya koymaktadır. Bunun sebepleri arasında gün boyu yaşanan açlık ve susuzluk yer alsa da Ramazan ayı içerisinde cinsellik yaşamanın ayıp olduğu düşüncesinin de etkisi vardır. Ayrıca iftar ve sahur arasındaki zaman diliminin kısa oluşunun da insanların psikolojileri üstünde bir baskı oluşturduğu bilinmektedir. İnsanlar Ramazan ayı boyunca iftar ve sahur arasında mutlu bir cinsel birliktelik yaşayabilecekleri ve bunun ayıp olmadığı yönünde bilinçlenmeleri, cinsel isteksizlik ve erken boşalma konularında azalma oluşturacaktır.

Tavsiye Konu

İslamda Kan Davası

İslamda Kan Davası Kan davalarının bütün türleri İslam dininin ilke ve hükümlerinde haklı görülmemektedir. Kan …

Bir Yorum

  1. İsmet Akkara

    Bence iftar sonrası ile sahur arasında yaşanacak cinsellik bir sorun arz etmemeli. Tabi cünüp kalınmamalı ve boy abdesti alınmalı. Ama bunlara uyduktan sonra bence ramazanda cinsellik yaşamanın bir problemi olmamalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir