Ana Sayfa / Biyografi / Sabiha Gökçen Kimdir

Sabiha Gökçen Kimdir

Sabiha Gökçen Kimdir?

Atatürk’ün manevi kızı, dünyanın ilk kadın savaş pilotu Sabiha Gökçen Kimdir konusunu bu yazımızda ilginç detayları ile paylaşacağız. 22 Mart 1913’te Bursa’da doğan Sabiha Gökçen’in annesi Hayriye Hanım ve babası Hafız Mustafa İzzet Bey’dir. Babası Bursa Vilayet Başkatibi’dir.

Bu görevinden önce Edirne Defterdarı olarak görevini sürdüren babası “Jön Türk” olduğu gerekçesiyle Bursa ilini sürülmüş ve Sabiha Gökçen’in hayatı burada başlamıştır. Anne ve babası o çok küçükken vefat etmişlerdir. Sabiha’nın bakımı abisi Neşet tarafından üstlenilmiştir. Sabiha Gökçen’in hayatının değişik bir yönde ilerlemesi henüz 12 yaşındayken 1925’te Atatürk ile tanışması ile başlamıştır. 1925’te Bursa’yı ziyaret eden Mustafa Kemal Atatürk, Hünkar Köşkü’nde kalıyordu. Sabiha Gökçen bir şekilde Atatürk’e ulaştı ve ve ona okumak konusunda ne kadar istekli olduğunu anlattı. Sabiha Gökçen Atatürk’ün ilgisini çekince abisinden izin alarak onu evlat edindi.

Sabiha Gökçen Eğitim Hayatı

Çankaya İlkokulu’yla Atatürk’ün yanında eğitim hayatı başlayan Sabiha Gökçen sonrasında Arnavutköy Amerikan Kız Koleji ve Üsküdar Amerikan Lisesi’nde eğitim hayatına devam etmiştir. Başarılı bir eğitim hayatı sürdürürken rahatsızlanması nedeniyle öğrenimini yarıda bırakmak zorunda kalmıştır. Heybeliada ve Viyana’da tedavi görmüştür. Tedavisi devam ederken dahi yeni bir lisan öğrenmek için çaba harcıyordu. Paris’te yaşama kararı alarak Fransızcasını geliştirmek istedi.

934’te kabul edilen Soyadı Kanunu üzerine Atatürk, Sabiha’ya Gökçen soyadını vermiştir. Bundan bir yıl sonra Sabiha Gökçen, gökyüzünde süzülmeye merak salmıştır. 1935 yılında Türkkuşu’nun açılış töreninde planör gösterileri yapılmıştır. Sabiha Gökçen bu esnada havacılık tutkusuna kapılmıştır. Mustafa Kemal’de onun heyecanından etkilenerek bu konuda onu desteklemiştir. Sabiha Gökçen Türk Hava Kurumu’nun Türk Kuşu Sivil Havacılık Okulu’na 1935’te kaydolmuştur. Yüksek planörcülük brövelerini Ankara’da almıştır. Bu alandaki başarısı onun Kırım’a altı ay sürecek yüksek planörcülük eğitimi için 7 erkek öğrenci ile birlikte gönderilmesine olanak sağlamıştır. Buradaki eğitimini “Koktebel Yüksek Planör Okulu”nda tamamlamıştır.

Moskova’da motorlu uçak okuluna gitmeyi hayal ettiği dönemde manevi kız kardeşi Zehra’nın ölümü ile sarsılarak, planını bozmuş ve okuluna dönmüştür. Hayata küstüğü dönemde manevi babası Mustafa Kemal’in ısrarları ile yeniden çalışmalara başlayarak Eskişehir Havacılık Okulu’nda Muhittin Bey ve Savmi Uçan’dan uçuş eğitimi almıştır. İlk defa motorlu uçak ile 25 Şubat 1936’da uçmaya başlamıştır. Mustafa Kemal onun için hayal ettiği dünyadaki ilk askerî kadın pilot olmasını gerçekleştirmesi adına o yıllarda kızlar askerî okullara kızlar alınmamasına rağmen özel bir üniforma hazırlayarak Eskişehir Uçuş Okulu’na yollamıştır. 11 aylık eğitimin ardından brövesini almış Eskişehir’deki 1. Hava Alayı’nda altı ay görev yapmıştır.

Tunceli’de 1937’de çıkan ayaklanmanın bastırılması için Dersim Harekatı başlatılmıştır. Harekatta Sabiha Gökçen hava saldırısı safhasında görev almış ve ilk kadın savaş pilotu olmuştur. Harekatta göstermiş olduğu başarılar nedeniyle kendisine “Türk Hava Kurumu Murassa Madalyası” verilmiştir. Atatürk’ün emriyle 1937’de Fransa’nın Hatay’ı Suriye’ye devretmek istediği yönündeki haberlerin gelmesiyle Sabiha Gökçen bir kez daha üniformasını giymiştir.

“Hatay’ın vatana katılması için gerekirse silahlanırız” sözünü Fransız elçisinin önünde havaya üç el ateş ederek söylemiştir. Yine Atatürk’ün emri ile tutuklanarak yasa gereği 1 gün hapis yatmıştır. Burada amaç Fransa’ya göz dağı vermektir. Atatürk’ün ölümünün ardından 1955 yılına kendisi gibi pilotlar yetiştirmek üzere çalışmalar yürütmüştür. Gülhane Askeri Tıp Akademisi Hastanesi’nde 3 Mart 2001’degenel rahatsızlıkları sebebiyle tedavi görmeye başlamıştır. 22 Mart 2001, saat 08.15’te kalp ve solunum durması sonucunda vefat etmiştir.

Tavsiye Konu

Cahit Arf Kimdir?

Cahit Arf Kimdir? Televizyon programlarındaki ve sanal ortamlarda yarışıyor olduğumuz bilgi yarışmalarında genellikle karşımıza çıkmaktadır …

Bir Yorum

  1. Kendisi hakkında yalan yanlış çok iğrenç iftiralar olsa da Türkiye’de kadınların yapabileceklerini gösteren büyük bir insan. Özellikle kadınların toplumda yer edinmesi adına büyük bir adım atmıştır. Mekanı cennet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir