14 Eylül 2019 , Cumartesi
Ana Sayfa / Sağlık / Şeker Otu Nedir?

Şeker Otu Nedir?

Şeker otu, Stevia ismi ile anılan ve menşei Paraguay gibi Amerika ülkelerine ait olan bir bitkidir. Normal şartlarda Amerika ülkelerinin yapay tatlandırıcı olarak kullandıkları bir bitki olan şeker otu bizim tükettiğimiz şeker ile kıyaslandığında 30 kat daha fazla tatlı olduğu ancak kalori bakımından sıfır oluşu nedeniyle ziraat fakültesi yetkililerinin ilgisini çekmeyi başarmıştır. Ülkemizde ilk defa 2011 senesinde yapılan araştırmalar sonucu üretimine başlanmış olan şeker otu için Türk Gıda Kodeksi Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliğince uygunluk kararı verilmiştir. Bu karar ile birlikte şeker otunun ülkemizde de yapay tatlandırıcı olarak kullanılması söz konusudur. İçerisine şeker karıştırılan çikolata, kek, pasta, gazlı içecekler gibi her türlü gıda maddesinde kullanılabilme potansiyeli bulunmaktadır. Gelecek dönemlerde ülkemizde daha fazla yetiştirilmesi planlanan şeker otu bitkisi için sağlıklı ve doğal oluşunun yanında ülkeye ekonomik getirisinin de çok olduğu söylenmektedir. Hazırladığımız ‘‘Şeker Otu Nedir?’’ Başlıklı yazımız ile şeker otunu tanıyıp sağladığı faydalar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Şeker Otu Hakkında Merak Edilenler

Şeker otu kalorisi sıfır olması sebebiyle kilo sorunu yaşayan kişiler için büyük bir umut kaynağı olmuştur. Ayrıca şeker dengesini etkilemiyor olması sebebiyle diyabet hastaları için oldukça faydalıdır. Diyabet için sağladığı faydaların yanında birçok vitamin ve antioksidan içeriği bakımından da zengindir. Hem nemli hem de sıcak olabilecek yaşam koşullarını seven bu bitki için ülkemizde Rize ve Antalya bölgesinin uygun olduğu söylenebilir.

Şeker Otunun Faydaları Nelerdir?

  • Şeker otu sağlığınıza fayda sağlarken bir diğer yandan da cildinize dost olabilen bir bitkidir. Cildin beslenmesini ve sıkılaşmasını destekler. Akne ve sivilce oluşumunu engellerken, lekelerin ve siyah noktaların giderilmesi aşamasında da etkilidir.
  • Antibakteriyel bir bitki oluşu sebebiyle bakterilerin çoğalmasını engeller. Bu özelliği sayesinde egzama türü deri hasatlıkları için faydalıdır.
  • Yüksek tansiyonun dengelenmesi aşamasında olumlu etki gösterdiği bilinmektedir.
  • Şeker hastalığının tedavi edilmesi aşamasında da yardımcı olan bir bitkidir. Şeker hastalarının ve diyet programında karbonhidrat kontrolüne dikkat eden kişilerin şeker yerine güvenle tüketebilecekleri bir bitkidir.
  • Midede floransı korur ve bağırsakların daha düzenli çalışmasını sağlar.
  • Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlaması kabızlık sorunu yaşanmasının da önüne geçmektedir.
  • Kilo vermek isteyen kişilerin yardımcısı olan bir bitkidir. Kalorisi olmadığı için tüm tatlı ihtiyacını giderebilecek ürünlerle karıştırılarak tüketilebilir.
  • Tüm bu faydaların yanında sigarayı bırakmak isteyeler için nikotine olan ihtiyacı azaltarak yardımcı olur.
  • Şeker otunun yaprakları çiğ olarak tüketilebilirken, kurutulup toz haline getirilerek gıda maddeleri ile karıştırıldığında da tüketilebilir.

Tavsiye Konu

Masa başı Çalışanlar İçin Beslenme Önerileri

Masa başı çalışanları yoğun oldukları dönemlerde öğünlerini bulundukları yerde yemek zorunda kalabiliyorlar. Öğünlerini masa başında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir