Ana Sayfa / Güzellik & Bakım / Selülit Tedavisinde Etkili Yöntemler

Selülit Tedavisinde Etkili Yöntemler

Selülit Tedavisinde Etkili Yöntemler

Selülit oluşumu nedenleri arasında farklı faktörler yer alıyor olması nedeniyle selülit tedavisinde farklı yöntemler uygulanmaktadır. Selülitlerden kurtulmak amacıyla insanlar ilk olarak fazla kilolarından kurtulmayı hedefliyor olsalar da bu durum selülit görüntüsünü hafifletecektir fakat tamamen yok etmediği durumlar mevcuttur. Selülit tedavisi olarak bahsettiğimiz yöntemlerin kombine olarak kullanılması selülit tedavisinde başarıya ulaşmak açısından önemlidir. Bu yazımızda önce selülite neden olan temel hatalardan bahsedeceğiz ki sonrasında selülit tedavi yöntemlerinde başarı oranımızı arttırabilelim.

Selülit Oluşumuna Neden Olan Hatalar

  • Doğum kontrol haplarının içeriklerinde hormonlar bulunmaktadır. İçerdiği hormonlar nedeni ile doğum kontrol hapları selülit oluşumuna neden olabilirler.
  • Alkol tüketiminin çeşitli nedenlere bağlı olarak yağ metabolizmasını etkilediği ve buna bağlı olarak selüliti tetiklediği bilinmektedir.
  • Kişilerin sigara tüketimi doku oksijenlenmesini azaltmakta ve selüliti tetiklemektedir.
  • Lif oranı bakımından zayıf, aşırı tuzlu ve dengesiz beslenme ile karbonhidrat ve yağ bakımından zengin diyet programları da selülit oluşumunu tetiklemektedir.

Selülit Tedavisinde Etkili Yöntemler

  • Vücuttaki lenfatik yollara masaj uygulaması gerçekleştirilmesi olarak bilinen manuel lenfati drenaj ödemlerin azaltılmasını lenf sıvılarının masaj yöntemiyle daha büyük lenfatik kanallara aktarılmasını sağlaması ile gerçekleştirmektedir. Selülit tedavisinde etkili yöntemler arasında yer alan masaj tekniği ile aynı amacı sağlayan cildin silindirler arasında sıkıştırılıyor olduğu teknik de selülit tedavisinde sık kullanım alanına sahiptir.
  • Derinin orta tabakasının tedavi edilmesi olarak adlandırılan mezoterapi tekniği sayesinde problemli olan bölgeye dolaşımın düzenlenmesi, oksijenlenmenin arttırılması ve yağ yakılması amacıyla aktif maddeler tatbik edilerek selülit tedavisi amaçlanmaktadır.
  • Farklı selülit tedavi yöntemleri ile kombine olarak uygulanması mümkün olan fibröz septal yapıların parçalanması iğne ile yağ dokuya girilmesi ile mümkün olmaktadır. Selülit tedavisi amacıyla kullanılan bu yöntem subsizyon olarak anılmaktadır.
  • Son dönemlerde sık duyulan liposuction yöntemi ile deri altına özel iğneler yerleştirilmektedir. Deri altına yerleştirilen özel iğneler sayesinde yağ hücrelerinin küçük parçalara ayrılması ve dışarı doğru emilmeleri sağlanmaktadır. Liposuction yöntemi de selülit tedavisi amacıyla tercih edilmektedir.
  • Selülit tedavisinde tercih edilen yöntemlerden birisi de lazer lipoliz olarak adlandırılmaktadır. Bu yöntemde lazer ışığı kullanılmakta ve bu ışık ile deri altında sağlanan ısı yükselmesi sayesinde selülite neden olan yağ hücrelerinin zarlarında zarar oluşturulmaktadır. Bu sayede sağlanan lipid parçalanması ile ciltte sıkılaşma ve toparlanma elde edilmektedir.
  • Selülit tedavisi amacıyla bölgesel buz şoku uygulaması sayesinde yağ hücrelerinin parçalanması hedeflenmektedir. Yağ hücrelerinin soğuğa karşı duyarlı olmaları nedeniyle selektif kriyolipoliz olarak adlandırılan bu uygulamada başarı elde edebilme olasılığı oldukça yüksektir.

Tavsiye Konu

Kaş Kaldırma Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kaş Kaldırma Hakkında Bilinmesi Gerekenler Tek başına planlanması mümkün olduğu gibi göz kapağı estetik ameliyatları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir