15 Eylül 2019 , Pazar
Ana Sayfa / Ekonomi & Finans / Senet Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Senet Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Senet borcu ödenmediğinde kişilerin ne gibi hukuki süreçle karşılaşacakları konusunda merak edilenleri bu yazımızda paylaşacağız. Dileğimiz insanların ödemekte zorlanacakları senetlere hiç imza atmamış olsa da hayat şartlarının ne getireceği bilinmediğinden Senet Borcu Ödenmezse Ne Olur hakkında bilgiler vermek gerekiyor.

Senet Nedir?

Var olan borcun ödenmesi noktasında tarih anlamı dahil garanti sağlanması için oluşturulan evrak senet olarak isimlendirilmektedir. Senet borçlu tarafından alacaklıya teminat oluşturması açısından verilmektedir. Yasal belge olarak kabul gören senet çok önemlidir. Senet düzenlenebilmesi için hem borçlu hem de alacaklı olması gerekmektedir. Senet oluşturulması için üçüncü bir kişiye ihtiyaç duyulmayacaktır. Senet üzerinde tarafların isim ve soy isim bilgileri, adresleri ve TC kimlik numaraları olmalıdır. Taraflardan birisinin firma olması durumunda senet üzerinde firma yetkilisi imza ve kaşesi bulunmalıdır. Borç miktarı ve borcun ödeme biçimi de senet üzerinde yer alması gereken bilgilerdir. Tarafların oluşturulan senedin geçerli olması için ayrı ayrı imzalamaları gerekmektedir.

Senet Ödenmezse Ne Olur?

Borç karşılığında teminat olması adına alacaklı kişiye verilen senedin mutlaka ödenmesi gerekmektedir. Borcun ödenmediği durumlarda alacaklı kişi paranın tahsil edilmesi için yasal işlem başlatabilmektedir. Alacaklı kişi tarafından yasal işlemlerin başlatılması hem masraflar hem de prosedür açısından borçlu kişiler için zorlu bir süreç anlamına gelmektedir.

İcra Süreci

Alacaklı kişiler borçludan ödeme alamadıklarında senetle icra dairesine başvuru yapabilirler. İcra dairesine yapılan başvurunun ardından konuyla ilgilenmesi için avukat tayin edilmektedir. Avukatlar borcu olan kişiyle iletişime geçerler. İletişimin ilk amacı borcun ödenmesi noktasında bir yol alabilmek olacaktır.

İcra dairesi başvurusu ardından borcun ödenmesi noktasında avukat tayin edilmesi mevcut borç rakamlarına avukat masrafları eklenmesine de neden olmaktadır. Avukatlar aracı durumundadır diyebiliriz. Alacaklı kişinin bilgisi dahilinde borçlu ile iletişime geçerek ödeme planı oluşturabilirler. Borçluların bu süreçte alacaklılar ile anlaşma yoluna gitmeleri ve ödeyebilecekleri bir plan talep etmeleri sürecin çok uzamamasına neden olacaktır.

İletişim halinde olan borçlu ve avukatların anlaşamama durumunda icra takibi başlatılmaktadır. İcra takibi sonrasında borçlulara ödeme belgesi gönderilmektedir. Ödeme belgesinin kendisine tebliğ edilmesinin ardından 5 iş günü içerisinde borçlu borç miktarına itiraz edebilir. İtiraz edilmemesi durumunda söz konusu borcun 10 iş günü içerisinde ödenmesi gerekmektedir.

İcraya Verilen Senedin Ödenmemesi

Borçlunun icraya verilmesi durumunda borçlu olduğu tutarı ödeyebilecek olduğuna dair bir taahhüt vermesi gerekmektedir. Verilen taahhüt yerine getirilmediğinde cezai işlem başlatılmaktadır. Borçlu olan kişinin borcu nedeniyle hapis cezası alma ihtimali bu nedenle ortaya çıkmaktadır. Borcun ödeneceğine dair bir açıklama yapmayan borçlunun herhangi bir adlı ceza parası alması, hapis cezası alması geçerli olan yasalara göre mümkün değildir. Her aşama sonrasında ödeme yapılmayan senetlerin tahsili haciz işlemi sonrasında gerçekleştirilir. Senet tahsili amacıyla tercih edilecek son hukuki adım budur.

Tavsiye Konu

EFT İptali Nasıl Yapılır?

EFT nasıl iptal olur, EFT nasıl iptal edilir şeklinde sorular insanlar tarafından internet bankacılığının kullanım …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir