Ana Sayfa / İnternet & Yazılım / SEO’da Backlinkin Önemi

SEO’da Backlinkin Önemi

SEO’da Backlinkin Önemi

İnsanlar bazen ek gelir elde edebilmek, bazen bildiklerini insanlarla paylaşarak onlara yardımcı olabilmek adına internet siteleri açmaktadır. Her internet sitesi açan elbette gösterdikleri emeğin karşılığını alabilmek için ziyaretçi sayılarını, yazılarına gelen yorumları önemsemektedirler. Bu durum özellikle gözünüz gibi baktığınız, emek harcadığınız sayfalarda geçerlidir.

Fakat sadece zengin, kullanıcıların yararlandığı içerikleri üretmek arama motorlarında ön plana çıkarak, yüksek ziyaretçi grafikleri yakalamanız için yeterli değildir. Bu yazımızda SEO’da Backlinkin Önemi hakkında bilgiler paylaştığımızda ziyaretçi sayınızı arttırmanız için bir fikri daha en basit haliyle öğrenmiş olacaksınız.

Web siteleri için olmazsa olmazları sıralayacak olursak backlink üst sıralarda yer alacaktır. Bir web sitesinin arama motorları gözünde popülerliği backlink sayesinde belirlenmektedir. Kaliteli bir sayfa diğer sayfalar tarafından önerilen sitedir mantığı burada devreye girmektedir. Google’ın farklı algoritmaları vardır. Bu algoritmalardan birisi olan Trustrank sistemine backlink’in faydaları bir hayli fazladır.

Trustrank sistemi ile en güçlü arama motoru Google’ın sayfanıza verdiği değer ölçülmektedir. 10 üzerinden gerçekleştirilen bu değerlendirmede alınan backlinklerin kalitesi ortaya çıkmaktadır. Backlink almak bazen kolay bazen zor olsa da backlink alırken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır.Bu gibi çalışmalarda yazılan makalelerinde bir okadar önemi vardır.SEO uyumlu makaleleri nasıl yazmanız gerektiğini sizlere anlatan ve detaylandıran makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Google tarafından çeşitli nedenlere bağlı olarak banlanan sitelerden Backlink almanız sayfanız açısından kesinlikle faydalı olmayacaktır.
 • Backlink alırken alım yaptığınız sitenin link çıkışının az olması gerekmektedir. Link çöplüğü haline dönen sitelerden backlink alınması Google tarafından hoş karşılanmayacağı için sitenize faydası olmayacaktır. Bu duruma örnek olarak fazla sayıda link çıkışı olan toplistlerden bahsedebiliriz. Toplistlerden alınan backink sitenize fazla katkı sağlamayacaktır.
 • Bazı siteler gizli backlink vermeyi tercih ederler. Sayfanıza gizli backlink verilmesi Google tarafından görülmeyeceği için sayfanıza bir katkısı olmayacaktır.
 • Farklı sitelerden backlink alsanız da bunu kesinlikle tek bir günde gerçekleştirmeyin. Sürecin belirli bir zamana yayılması backlink aldığınızda fayda görmeniz açısından fazlasıyla önemlidir.

Kaliteli Backlink Almak

 • Aldığınız linkin sayfanıza daha çok faydası olabilmesi için sayfanızda yer alan içeriklerle alakalı sitelerden backlink almaya özen gösterin. Özellikle kategori anlamında otoritenin az olduğu içeriklerde yazı üretiyorsanız bu işlem zor olacaktır. Fakat başardığınızda aldığınız linklerin diğerlerine nazaran çok daha faydalı olacağına şahit olacaksınız.
 • İnternet üzerinde dizinler bulunmaktadır. Bu dizinlerden kaliteli olanları sayfanızı kayıt ettirmeye çalışmanız kaliteli backlink açısından faydalı olacaktır.
 • Twitter, Facebook, Instagram gibi sosyal platformlardan sayfanıza alacağınız linklerin faydası kaliteli olmaları nedeniyle bir hayli fazla olacaktır.
 • Kaliteli blog ve forumlarda özgün yazılar hazırlayarak bu sitelerden sayfanıza Backlink almaya çalışabilirsiniz. Kaliteli sitelerden bu şekilde alınacak linklerin sayfanız için faydası bir hayli fazla olacaktır.

Arama motorlarında yükselmek ve daha fazla ziyaretçiye ulaşabilmek için bahsettiğimiz detayları kısa zaman diliminde değil de mümkün olduğunca uzun vadede hayata geçirmeniz gerekmektedir.

Tavsiye Konu

En İyi Ücretsiz Bulut Depolama Hizmetleri

En İyi Ücretsiz Bulut Depolama Hizmetleri Veri depolama ve taşıma noktasındaki ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır. …

4 Yorumlar

 1. Merhaba peki firma rehberleri hakkinda ne düşünüyorsunuz?!

  • Firma rehberleri çok fazla backlink alınmaması gereken sistemlerdir.Bunun sebebi ise backlinklerde takip edilen link ( do fallow ) olarak değilde takip edilmeyen ( no fallow ) olarak link verilmesi ve çok fazla bu şekilde backlink çıkışı yapmalarından dolayı tavsiye edilmiyor.Yinede karar sizin araştırmaları yaparak dilediğiniz gibi işlem sağlaya bilirsiniz.

 2. Emre Taşbudak

  Seo’da backlinkin önemi çok büyük. Bunu bir apartmanın kolonları gibi düşünebiliriz. Kolon ne kadar sağlamsa apartman o kadar yükselebilir ve o kadar sağlamdır. Seo ya ev dersek kolonlar backlinktir.

 3. Backlink alırkende dikkat edilmesi gereken çok önemli noktalar var. Mümkün olduğunca konunuza yönelik rakip sitelerden link alımı yapılmalı. Ayrıca link alınan sitenin kalitesi de çok önemli. Birde link alırken fazlaya kaçmamak büyük önem taşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir