Ana Sayfa / Genel Kültür / Sık Yapılan Kariyer Hataları

Sık Yapılan Kariyer Hataları

Sık Yapılan Kariyer Hataları

Kariyer anlamda beklentilerinizin karşılığını alabilmek ciddi anlamda zor ve uzun bir süreç olmaya başlamıştır. İlerleyen yıllarda bulunduğunuz yerden memnun olmanız, pişman olmamanız için dikkat etmeniz gereken sık yapılan kariyer hataları hakkında bu yazımızda bilgiler vereceğiz.

İnsanların kariyer alanında sık yaptıkları hataların başında uzun yıllar sonrasını düşünmeden hareket ediyor olmalarıdır. Kariyer hedefleri insanların hayatında bir okyanusta seyahat etmek gibi uzun soluklu düşünülmesi gerekirken insanlar bir nehir geçiyor gibi kısa vadeli düşündükleri için sık yenilgiye düşmektedirler. İş hayatında arkadaşlarından daha başarılı olmak, elindeki işi bitirmek ve bir sonraki zam oranını yüksek alabilmek için uğraşan insanlar kariyer hedeflerinde ciddi anlamda sabırlı olmalıdırlar.

  • Sık yapılan kariyer hatalarının başında kişinin sadece kendi iş arkadaşları ile görüşmesi gelmektedir. İş hayatında başarının anahtarlarından birisi geniş çevreye sahip olarak farklı bakış açılarıyla ufkunuzu geniş tutmaktır. Geçmişte herhangi bir davete sadece kartvizit dağıtıyor olmak dahi insanlara avantaj sağlarken günümüz şartları, gereklilikleri insanların kartvizit ile değil sağlıklı ilişkiler kurulması ile kariyer anlamında avantaj sağlanmaktadır. Farklı ilişkiler kurmak, farklı bakış açılarından haberdar olmak uzun soluklu bir aktivite olduğundan kişi sabırlı olmalıdır.

 

  • İş hayatında yapılan araştırmalar kişilerin genellikle aldıkları maaştan % 20 fazlasına daha utlu olabileceklerini düşündükleri ortaya çıkmaktadır. Düzenli arttırılan maaşların insanların kariyer hedeflerine yön verdiği de bilinmektedir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken husus kariyerinizin ilk dönemlerinde unvanınıza göre maaş skalanız belirlenirken ilerleyen yıllarda çalışıyor olduğunuz şirkete sağladığınız avantaja göre belirlenecek olduğudur. Kariyerin henüz ilk yıllarında bu bilgi ışığında alacağınız maaşı değil de kazanacağınız deneyimi düşünmek çok daha doğru olacaktır.

 

  • Kariyerinize yön vermek çoğu zaman iki seçenek arasında herhangi birisini tercih etmenizi gerektirmektedir. Seçeneklerden birisi her zaman diğerine göre çok daha riskli gözükse de yöneticilerin çalışanlarının ne kadar risk alabileceklerini görmek ve onlara aldıkları risk oranında yetki ve maaş vermek için bu tarz uygulamaları tercih ettikleri bilinmelidir. Aldığınız riskler kendinizi tanımanız için de bir deneyim olacaktır.

 

  • Kariyer alanında sizleri şaşırtacak olsa da yapılan hatalardan birisi de özellikle kariyerin başında olanlar için ev satın almaktır. Özellikle büyük şirketlerin çalışanlarından dünya çapında bir deneyim bekliyor olmaları ve kişilerin ev sahibi olduklarında büyük oranla tek bir yere bağlı olmaları kariyer hedeflerinde beklediklerinden düşük seviyede kalmalarına neden olmaktadır. Karşınıza yeni fırsatlar çıktığında evinizi satma ihtimalini her zaman aklınızın bir köşesinde bulundurmalıdırlar.

Tavsiye Konu

Türkiye’de En Sık Karşılaşılan Sınır Dışı Edilme Sebepleri

Türkiye’de En Sık Karşılaşılan Sınır Dışı Edilme Sebepleri Ülkemizde geçerli olan 6458 sayılı Yabancılar ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir