Ana Sayfa / Ekonomi & Finans / Şirket Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şirket Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şirket Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle kendi işinin patronu olmak isteyen gençleri hedef alarak hazırladığımız bu yazımızda şirket kurarken dikkat edilmesi gerekenler detaylarından bahsedeceğiz. Dijital ortamda fazlasıyla aktif olmamız nedeniyle şartları son derece kolaylaştırılan şirket kurulumunda birçok yanlışın yapıldığını, şirket kurduğu halde sağladığı avantajları ve getirdiği yükümlülükleri bilmeyen birçok insan ile karşılaşmamız bu konudaki deneyimlerimizi toparlama gerekliliği doğurmuştur. Oldukça makul rakamlarla kuruluşlar yapılıyor olsa da sonrasını, yükümlülüklerini düşünmeden hızlı hareket etmek bazen pişman olabileceğiniz sonuçlar yaşamanıza neden olabiliyor.

Şirket Kuruluşu Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Kurulum ve sonrasında tüm masraflarını, toplamanız gereken resmi belgeleri ve iş planını önceden düşünmeniz gerekiyor. Sigorta ve kira gibi maliyetlerinizi arttıran unsurların rekabet ortamında mücadelenizi nasıl etkileyeceğini analiz etmeniz gerekiyor.
 • Kurulumu yapılacak işyerinin veya şirketin faaliyet gösterdiği sektöre has maliyetlerin olabileceği, bunların da araştırılması gerekliliğini unutmayın.
 • Kuruluş yerinin tespit edilmesi, bu yerin kiralanacak olması durumunda kira kontratı hazırlanmalı ve öncelikle ticaret unvanı belirlenmelidir.
 •  Şirketin işlemlerini yürütmek için mali müşavir ile anlaşarak, iki tarafın da gerekli görmesi durumunda sözleşme imzalayın.
 • Faaliyette bulunacağınız sektöre göre avukat ihtiyacınız olacağını düşünüyorsanız kuruluş aşamasında ve sonrasında bir avukat ile anlaşarak sözleşme imzalayabilirsiniz.
 • Şirket kuruluş sayılarının geçmiş yıllara nazaran bir hayli artmasının en önemli sebepleri arasında KOSGEB tarafından işletmelere verilen destekler yer almaktadır. KOSGEB tarafından sunulan hibe paketlerinden yararlanmak istiyorsanız bu konuda profesyonel bir şekilde hizmet veren aracı kurumlardan ücretli / ücretsiz destek alabilirsiniz.
 • KOSGEB hibe desteklerinden yararlanmak için şirket kuruluş öncesi KOSGEB başvurunuzu yapmanız ve paketlere göre değişen seminer / kurslara katılım sağlamanız avantaj sağlayacaktır.
 • KOSGEB tarafından sadece kuruluş aşamasında yaptığınız harcamaların büyük bölümünü geri alabileceğiniz hibe paketleri sunulmaktadır. Yeni girişimcilere 30.000,00 TL’ye kadar hibe verilmesi başlangıç için oldukça fazla maddi avantaj sağlayacaktır.
 • Ana sözleşme için herhangi bir yanlışlık olması durumunda iki kez noter masrafı ödememek adına noter onayı yapmadan önce Ticaret Siciline gerekli kontrolleri yapmaları için sunmalısınız. Notere tasdik ettirdiğiniz ana sözleşmenin daha önceden kontrol edilmemesine bağlı olarak Ticaret Sicil tarafından kabul edilmemesi tekrar hazırlanmasına ve ikinci kez noter masrafı ödemenize neden olacaktır.

Şirket Kuruluşu Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Anlaşmalı matbaaları tercih ederek gider pusulası, fatura ve irsaliye bastırmanız gerekmektedir. İşyerinin metre karesine göre değişen ve faaliyette bulunduğunuz sektöre göre değişen resmi belgelerle başvurarak işyeri açma ve çalışma ruhsatı almanız gerekmektedir.
 • Bayramlarda ve hafta sonlarında çalışmak istiyorsanız yıllık olarak alabileceğiniz Hafta Tatili Ruhsatı edinmeniz gerekiyor.
 • İlk kez işe başladıysanız ve ödeme kaydedici cihaz bulundurmanız gereken bir sektör ise işe başladığınız tarihten itibaren 30 gün içerisinde ( devlet tarafından belirlenen kalkınma öncelikli yörelerde 60 gün ) ödeme kaydedici cihaz almalı ve kullanmalısınız.
 • Ödeme kaydedici cihazların 15 gün içerisinde bağlı oldukları vergi dairesine dilekçe ile kaydettirilmesi zorunludur.

Tavsiye Konu

Senet Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Senet Borcu Ödenmezse Ne Olur? Senet borcu ödenmediğinde kişilerin ne gibi hukuki süreçle karşılaşacakları konusunda …

Bir Yorum

 1. Şirket kurarken en önemlisi kesinlikle sırtınızı dayıyabileceğiniz bir kişi. Çünkü ne olursa olsun tek başınıza yürütemiyorsunuz her işi. Bu nedenle arkanızda güvenebileceğiniz ve her şeyinizi emanet edebileceğiniz birinin olması kesinlikle şart bana göre.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir