Genel Kültür

Sonbaharda Gezilecek Yerler

Sonbaharda Gezilecek Yerler

Sonbahar hissettirdiği karmaşıklık ve duygusallık ne kadar fazla olsa da en sevilen mevsimlerden birisidir. Havaların serinlemesi, yaprakların renk değiştirerek etrafa saçılması, doğada değişimin en net şekilde kendini gösteriyor olması bu mevsimi çok daha farklı kılar. Bu mevsim bir diğer yandan da gezmeyi ve değişimi sevenler için gezip dolaşılacak en güzel mevsimidir. Dünyanın her bir köşesinde sonbahardamutlaka görmeniz gereken yerler olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz ancak tabi ki öncelikle kendi ülkemizin gizli güzelliklerini görüp öğrenmeli sonra dünyaya açılmalıyız diye de not düşmeden edemiyoruz. Sonbaharda gezilecek yerler ile ilgili hazırladığımız yazımızda Türkiye’de gezip görmeniz gereken sonbahar güzelliğini anlatmaya çalışacağız.

Sonbaharda Türkiye’de Gezilecek Yerler

Balıkesir – Kaz Dağları

Kaz Dağları, bilinen diğer adıyla İda Dağları Edremit Körfezi’nin kuzeyi boyunca yayılmış olan eşsiz bir güzelliktir. Hem ormanları hem de gizli dünyasında barındırdığı küçük gölleri ve şelaleleriyle de adından söz ettirmektedir. Sonbahar mevsiminde yaprak döken ağaçları çok olduğu için inanılmaz güzellikteki renkli yapraklar arasında kendini kaybetmek isteyenlere, mutlaka görülmesi gereken bir yer olarak ifade edilebilir.

Kapadokya

Kapadokya her mevsim gezip görülebilecek bir güzelliğe sahip olması yanında özellikle sonbaharda Avanos, Göreme, Uçhisar ve Ürgüp hiçbir yerde bulamayacağınız güzellikteki manzaralarıyla gezi severleri kucaklamaktadır. Bu doğa harikası bölge de ayrıca bir balon turu yapmadan gelmemeniz tavsiye edilir.

Bolu – Abant Gölü

Abant Gölü için sonbaharda gezip görmeniz gereken yerler arasında ilk sıraları gösterebiliriz. Keyif alacağınız bir yürüyüş yapma imkanı sunan bu bölge aynı zamanda fotoğraf çekmeyi sevenlerin de en çok tercih ettiği yerler arasındadır.  Sonbaharın tüm güzel renklerini bir arada bulabileceğiniz Abant Gölü, sakinliği ile de huzur bulmanıza neden olacak bir yerdir.

Bartın – Amasra

Ülkemizde bulunan en küçük illerden biri olan Bartın ilinin şirin mi şirin ilçesi Amasra mutlaka gezip görülmesi gereken yerler arasındadır. Özellikle de sonbahar tatili için vazgeçilmez bir adres diyebiliriz. Mavinin her tonunu bulabileceğiniz doğal güzelliği ve tarih kokan sokakları ile sonbaharı tam anlamıyla hissedebileceğiniz bir adrestir. Küçük bir yarım ada üzerine kurulu Amasra aynı zamanda huzurun ve samimiyeti simgeler.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı