15 Eylül 2019 , Pazar
Ana Sayfa / Teknoloji / Sosyal Medyanın Hayatımızdaki Yeri

Sosyal Medyanın Hayatımızdaki Yeri

Toplum içindeki kullanım oranı her geçen gün artan sosyal medyanın sağladığı avantajlar yanında insanların hayatlarında çeşitli sorunlara ve dolayısıyla tahribatlara neden olabilmektedir. Bu noktalara dikkat edilmesi, hayatın olumsuz etkilenmemesi için teknolojinin tüm gereçlerinin sağladığı faydaya göre ideal boyutlarda kullanılması gerekmektedir. Sosyal medya kullanımının bazılarında bağımlılık haline gelmesi bu konuda tedavi gerekliliklerini dahi doğurmaktadır.

Yapılan sosyal medya araştırmaları sosyal medyayı yoğun bir şekilde kullanan insanların % 60 kadarının başkalarının ne yaptıklarını takip edebilmek için platformlarda yoğun bir mesai harcadıklarını ortaya çıkarması ise çok daha vahim bir durumdur. Bizler bu yazımızda sosyal medyanın hayatımıza sağladığı avantajlardan ve sosyal medyanın hayatımızdaki dezavantajlarından bahsedeceğiz ki bu konuda bağımlılık noktasına gelmeden gerekli önlemleri alabilin.

Sosyal Medyanın Avantajları

  • Sosyal medyanın uzak mesafeleri yakınlaştırması, özellikle dünya genelinde neler olup bittiğinin anlık olarak takip edilmesi konusunda, sürekli olarak güncel bilgilerin akışı sağlanması nedeniyle kişiye avantaj sağlamaktadır.
  • Merak ettiğiniz, beğendiğiniz, hoşlandığınız ve görmek istediğiniz pek çok farklı şey hakkında farklı kişilerin yorumlarını takip ederek fikir oluşturabilirsiniz. Örneğin özel bir mekanda yemek yemek istediğinizde daha önce bu mekanda yemek yiyenlerin kullanıcı yorumları sizler için faydalı olacaktır.
  • Çevrenizdeki kişilerle ortak sosyal medya platformlarını kullanıyor olmanıza bağlı olarak daha hızlı iletişim sağlayabilirsiniz.
  • Kişinin kendisini farklı görüşlere sahip olsa dahi rahatlıkla ifade edebileceği, farklı konular hakkında yorumlar yapabileceği sosyal medya platformlarının da avantajları bulunmaktadır.

Sosyal Medyanın Dezavantajları

  • Sosyal medyanın aşırı kullanılması özellikle çocuklarda ve gençlerde kimlik oluşumunda olumsuz etkilenmelere neden olabiliyor. Bu yaşlarda kişinin hayatının genelinden memnun olmaması durumunun sık yaşanması ve sosyal medya üzerinde kötü niyetli kişiler tarafından oluşturulan sahte hesaplarla etkileşim halinde olmaları ilerleyen süreçte başka birileri olma yolunda ilerlemelerine neden olacaktır.
  • Ergenlik döneminde bireylerin kendilerine yetişkin gibi davranılması isteği her zaman var olmakta, fakat aslında yetişkin birer birey olmamaları nedeniyle sosyal medyanın etkisiyle aradıklarını bulduklarını düşünmekte ve kötü niyetli insanlar tarafından kandırılma ihtimalleri oluşmaktadır. Özellikle son dönemlerde bu tarz suiistimallerin sık yaşanıyor olması ebeveynlerin çok daha dikkatli olmaları gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır.
  • Sosyal medyayı amacına uygun olarak kullanan kitleden belki de çok daha fazlası kötü amaçlı kullanmaktadır. Yasa dışı davranışların sosyal medya üzerinde sergileniyor olması ise beraberinde hukuki süreçlerin başlamasına neden olacaktır.
  • Her ne kadar ilgili platformların adında sosyal ibaresi geçiyor olsa da dijital dünyanın içerisinde insanların uzun süre varlığını sürdürmeleri onların asosyal kişiliğe sahip olmalarına neden olmaktadır.

Tavsiye Konu

Evde Elektrik Üretmek

Enerji tüketimi günümüz yaşam standartlarının vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Farklı alanlardaki en temel ihtiyaçlar arasında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir