23 Ekim 2019 , Çarşamba
Ana Sayfa / Bitcoin / Stabil Coin Nedir

Stabil Coin Nedir

Stabil Coin Nedir

Stabil Coin Nedir sorusuna en yalın haliyle onun da bir kripto para olduğunu söyleyerek yanıt verebiliriz. Değeri diğer kripto para çeşitlerine göre göreceli olarak stabil olan bu para günlük hayatla örneklendirilecek olursa dolara veya altına sabitlenmiş olduğundan bahsedebiliriz. Sabitlenme işlemi paranın Ethereum ve Bitcoin gibi para birimlerinden ayrılmasına neden olmaktadır.

Stabil Coin Fiyat Kırılganlığına Çözüm Mü?

Geçtiğimiz aylarda Hindistan Rezerv Bankası ve Hindistan bankaları kripto paralar ile yapılan tüm işlemleri durdurdu. Fakat bundan çok kısa süre sonra kripto para borsaları peer-to-peer P2P sistemini kurdular. Bu sayede kripto paralarda rupiye gerçekleştirilen işlemler devam ettirildi. Bu hamle alışverişin devamına olanak sağlasa da sizleri fiyat dalgalanmalarına karşı koruyamıyor. Kısa süreli dalgalanmalar dahi piyasadakilere ciddi zararlar verebiliyor.

Normal bir işlemi ele aldığımızda borsaların banka sistemleri ile desteklenmesi durumunda kripto para alım – satım yapmak anlık olarak gerçekleştirilmektedir. Bu da fiyatın bir noktada sabitlenmesini sağlamaktadır. Fakat P2P olarak az önce bahsettiğimiz sistemde satıcının ürünü satması sonrasında ürün rehin tutulacak olduğu yere gidiyor ve alıcının onay vermesi sonrasında ürünün değeri satıcıya aktarılıyor. Bu süreçte bir miktar zaman geçtiğinden dolayı kripto paraların değerlerinde yaşanabilecek dalgalar sorun oluşturabiliyor. Stabil coin bunun önüne geçmek için yararlı olabilecektir.

Stabil Coin Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Değeri standart kripto paralara nazaran çok daha az kırılganlık taşıyan dolar gibi global ürünlere sabitlenen stabil coin diğer kripto paralara nazaran çok daha düşük kırılganlıklar yaşamaktadır. Örnek vermemiz gerekirse Amerikan Dolarına endekslenen stabil coin himzeti başlatan kripto para firması piyasaya süreceği kripto para miktarının dolar karşılığını piyasaya açık hesaplarında göstermelidir.

P2P işlemi gerçekleştiren satıcı kripto para dalgalanmalarından etkilenmemek adına ürünün değerinin stabil coin değerine sabitlemektedir. Bu sayede hem alıcı hem de satıcı açısından herhangi bir kırılganlık riski bulunmamaktadır. Sonradan stabil coinler istenirse kişi tarafından farklı kripto paralar ile değiştirilebilip, farklı işlemlerde kullanılabiliyor. Farklı kripto para borsaları stabil coin sabitleri için farklı global ürünler tercih edebilmektedir. Stabil coinlerin avantajları olduğu gibi dezavantajları da bulunmaktadır. Bu durum genellikle kontrol ve şeffaflık açısından oluşmaktadır. Yatırım tercihinizde bu riskleri göz önüne alarak, araştırmalar yaparak ilerlemeniz yerinde olacaktır.

 

Kripto Para Destekleyen Ülkeler

Tavsiye Konu

Kripto Parayla Bahşiş

Kripto Parayla Bahşiş Kripto Para Geleceği konusu hala yatırımcıları dahi ikiye bölmektedir. Uzaktan seyreden insanlar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir