18 Eylül 2019 , Çarşamba
Ana Sayfa / Sağlık / Su Gebeliği Nedir?

Su Gebeliği Nedir?

Su gebeliğinin halk arasında dolaşan diğer adı ise boş gebeliktir. Tıp dilinde ise anembriyonik gebelik ve blighted ovum olarak geçmekte olan su gebeliği, yerleşen gebelik kesesinin içinde embriyo olmadan gelişmeye devam etmesidir. Döllenen yumurtanın embriyoya dönüşmeden gelişmeye devam etmesi bir diğer yandan hormon gelişiminin de devam etmesine neden olduğu için ilk başlarda hamile kalındığı zannedilmektedir. Çünkü bu durum gebelik testlerinde de sonucun pozitif çıkmasına neden olur. Kısa bir süre sonra ortaya çıkan ve erken düşük şeklinde kendini gösteren su gebeliği, kendiliğinden düşmezse kürtaj yolu ile sonlandırılmaktadır. Su gebeliği nedir başlıklı yazımız ile su gebeliği belirtileri ve nedenlerine yer verecek, tedavi şeklinden bahsedeceğiz.

Su Gebeliği Neden Olur?

Su gebeliğine neden olan en büyük etken anne adayının vücudunda bulunmakta olan fetüsün, normal olmayan kromozoma sahip olduğunu fark ederek, hamileliğin gelişmeye devam etmesine izin vermiyor oluşudur. Anormal kromozoma neden olarak da sperm kalitesinin düşüklüğü ya da kadındaki yumurta kalitesizliğidir. Erken düşük olarak karşımıza çıkan vakaların yarısı bu şekilde oluşmaktadır. Su gebeliğine neden olan diğer faktörler ise aşağıda verilmektedir.

 • Döllenme sırasında hasar gören sperm ve yumurtalar
 • Bölünme aşamasına gelindiğinde fetüs oluşumunda etkili olan kromozomlarda bir bozulma meydana gelmesi
 • Yaşı ilerlemiş olan anne adaylarında yumurta kalitesinin düşük olabilmesi

Su Gebeliğinin Belirtileri Nelerdir?

Hamileliğin genel olarak ilk üç aylık döneminde karşımıza çıkan su gebeliğinin anlaşılabilmesine neden olan bazı belirtiler şunlardır;

 • Karın bölgesi ve pelvik bölgede meydana gelen şiddetli ağrılar
 • Vajinal kanamanın ortaya çıkması
 • İleri aşamalarda fark edilen su gebeliğinde bebek hareketlerinin azaldığının hissedilmesi
 • Bel bölgesi ve pelvik bölgede ortaya çıkabilen kramplar
 • Normalde göğüslerde beliren hassasiyetin azalmış olması
 • Mide bulantısı yaşanmıyor olması ve kusmada azalma
 • İdrara çıkmanın çoğalmaması ve normal seyretmesi
 • Vajinal akıntının çoğalması

Su Gebeliği Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi aşamasına geçilmeden önce su gebeliği için kesin teşhis konmalıdır. Kesinleştirildikten sonra doktor hastaya ya kürtaj teklifinde bulunur ya da doğal yollarla düşük yapması sağlanır. Su gebeliği kendiliğinden düşmezse ve kürtaj için erken davranılmazsa kadın için tehlikeli olabilecek bir süreç başlayabileceği için tedavide erken hareket etmek önemlidir.

Tavsiye Konu

Masa başı Çalışanlar İçin Beslenme Önerileri

Masa başı çalışanları yoğun oldukları dönemlerde öğünlerini bulundukları yerde yemek zorunda kalabiliyorlar. Öğünlerini masa başında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir