Ana Sayfa / Biyografi / Süleyman Demirel Kimdir?

Süleyman Demirel Kimdir?

Süleyman Demirel Kimdir?

Tam adı Sami Süleyman Demirel. 1 Kasım 1924 tarihinde Isparta İslamköy’de doğmuştur. Türkiye Cumhuriyeti’nin 9. Cumhurbaşkanı 1695 – 1993 tarihleri arasında toplam 10 yıl 5 aylık süreyle 7 farklı hükümette başbakanlık görevi yapmıştır. 1964 – 1980 yılları arasında Adalet Partisi, 1987 – 1993 yılları arasında Doğru Yol Partisi genel başkanlığı yapmıştır.

Süleyman Demirel İlk Yılları

Babası Hacı Yahya Demirel, annesi Hacı Ümmühan Demirel’dir. Doğduğu köyde ilköğrenimini aldıktan sonra ortaokul ve lise öğrenimini Isparta ve Afyonkarahisar’da tamamlamıştır. 1949’da yüksek inşaat mühendisi olarak İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesini bitirmiştir. Babası Hacı Yahya Demirel’in yeğeninin kızı Nazmiye Şener ile 1948’de evlenmiştir.

Süleyman Demirel’in Görevleri

1950 yılında Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğünde çalışmaya başladıktan sonra elektrik ve sulama konularında araştırma yapması için ABD’ye gönderildi. Ülkeye dönüşünün ardından 1953 yılında Seyhan Barajı inşaatında proje mühendisliği yapmıştır. Burada Başvekil Adnan Menderes’in dikkatini çekmesiyle birlikte Devlet Su İşleri’nde Barajlar Dairesi Başkanlığına atanmıştır. 1 yıl sonra 1955 yılında DSİ Genel Müdürü olmuştur. Bir süre sonra Eisenhowr Vakfı tarafından bursiyer seçilmesi nedeniyle ABD’ye gitmiştir. Askerliğini yapmak üzere 1960 yılında genel müdürlük görevinden ayrılmıştır. Askerden dönüşünde 1962 – 1964 yılları arasında serbest müşavir – mühendis olarak iş hayatına devam etmiştir. Bu yıllarda ODTÜ İnşaat Mühendisliği alanında dersler vermiştir.

Süleyman Demirel’in Siyasi Kariyeri

1962’de Adalet Partisi’ne girerek siyasi başlangıcını yapmıştır. 1962 yılında yapılan I. Kongre’de genel idare kuruluna seçilmiştir. Aktif siyasetten Ankara’da meydana gelen ve AP genel merkezinin saldırıya uğradığı saldırı sonrasında çekilmiştir. Bu hareketi parti muhalifleri tarafından yıllar sonrasında aleyhinde propagandaya dönüştürülmüştür.

AP Genel Başkanı Ragıp Gümüşpala’nın Haziran 1964’te vefatının ardından yeniden siyasete dönmüştür. 1679 oydan 1072’sini alarak 28 Kasım 1964 tarihli Adalet Partisi genel kongresinde genel başkan seçilmiştir. İsmet İnönü hükümetinin düşürülmesinden sonra kurulan 29. Türkiye Cumhuriyeti koalisyon hükümetinde başbakan yardımcısı ve devlet bakanı olarak görev almıştır. Bu görevlerini TBMM dışında yer alarak yürütmüştür. Babası Yahya Demirel aynı yıl Isparta’nın İslamköy beldesinde belediye başkanı seçilmiştir.

1965 genel seçimlerinde Adalet Partisi aldığı %52,8 oy ile tek başına iktidar oldu. Bu seçimler sonrasında Demirel Isparta milletvekili olarak ilk kez TBMM’ye girdi. 30. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini kurması sonrasında ülkenin 12. başbakanı oldu. 27 Mayıs 1960’ta devlet başkanlığını ve 1961 yılından sonra cumhurbaşkanlığını üstlenen Cemal Gürsel’in sağlık sorunları nedeniyle cumhurbaşkanlığının sona ermesi Süleyman Demirel’in karşılaştığı ilk krizdir. Demirel tarafından ordunun etkisi iyi bilindiğinden Genelkurmay Başkanı Orgeneral Cevdet Sunay cumhurbaşkanlığına aday gösterildi. 28 Mart 1966’da Cevdet Sunay Türkiye’nin beşinci Cumhurbaşkanı seçildi.

12 Ekim 1969 tarihinde gerçekleştirilen genel seçimlerde AP tek başına iktidar olduktan sonra Demirel 3 Kasım 1969’da ikinci hükümetini kurmuştur. Halktan gelen desteğe rağmen çeşitli nedenlerden dolayı parti bölünmüş ve 11 Şubat 1970’te 41 AP’li bütçe komisyonunda ret oyu vererek Demirel’i istifaya zorlamıştır. Mart 1970’te yeni bir hükümet kuran Süeyman Demirel yeniden parti genel başkanlığına seçilmiştir. 20 Ekim 1991 genel seçimlerinde DYP genel başkanı iken aldığı oylar sayesinde 20 Kasım 1991’de SHP) ile bir koalisyon hükümeti kurmuştur. Bu da son başbakanlık görevi olmuştur.

Süleyman Demirel’in Cumhurbaşkanlığı

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın 17 Nisan 1993 tarihinde vefatının ardından Cumhurbaşkanlığına adaylığını ilan etmiştir. İlk turda 234, ikinci turda 225 oy almasına rağmen yeterli çoğunluğu sağlayamadığından 3. tur seçimlerinde 244 oy alarak Türkiye’nin 9. Cumhurbaşkanı olarak seçilmiştir.

Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi Isparta’da memurluktan cumhurbaşkanlığının sona erdiği döneme kadar kullandığı eşyaların sergilenmesi amacıyla 26 Ekim 2014 tarihinde açılmıştır. Süleyman Demirel 17 Haziran 2015 günü hayatını kaybetmiştir.

Tavsiye Konu

Yunus Emre Kimdir?

Yunus Emre Kimdir? Yunus Emre tarafından sürülen hayata ilişkin veriler henüz tam olarak netleşmemiştir. Günümüzde …

Bir Yorum

  1. kendisinin en sevdiğim özelliği sonuna kadar dobra olması. Ama çok hatası var bence. Özellikle karanlık kısımla ve derin devlet ile bağlantısı çok fazlaydı. Yer altı dünyasına çok giriyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir