Ana Sayfa / Teknoloji / Teknolojinin Hayatımıza Kattıkları | Teknolojik Gelişmeler

Teknolojinin Hayatımıza Kattıkları | Teknolojik Gelişmeler

Teknolojinin Hayatımıza Kattıkları

Teknoloji almış başını gidiyor. Teknolojik gelişmeler günden güne gelişmek olup, bilmiyoruz ki daha nereye kadar gidecek. Yaşantımızı o denli etkisi altına almış ki kurtulmanın ve uzaklaşmanın imkânı yok. Hani o filmlerde gördüğümüz havada uçan kanatlı arabaları yakında gökyüzünde görürsek şaşırmayalım. Ayrıca ışınlama olayları üzerinde bilim adamları çok mesai harcamaktadır. Kısmen de olsa bu konuda yol alındı. Öte yandan teknolojik gelişmeler yaşantımızı ne kadar kolaylaştırıyorsa bir o kadar da zora sokmaktadır. Evet, teknolojinin hayatımıza getirdikleri ve hayatımızdan götürdükleri bir takım gelişmeler mevcuttur.

Teknolojinin Hayatımızdan Götürdükleri

Tüm insanlığı çepeçevre saran teknolojik gelişmelerin hayatımıza getirdiği birçok faydalar varken, maalesef hayatımızı etki altına alan olumsuz gelişmeler de yaşanmaktadır. Mesela, insanların çılgınca tüketim alışkanlığına sürüklemektedir. Öyle ki kullandığımız bir cep telefonun kullanım süresi bir yıl hatta altı ay dolmadan bile değiştirip yerine yenisini alabiliyoruz. Öte yandan bilinçsiz teknoloji kullanımının insan sağlığını da ciddi oranda tehdit ettiği bir gerçektir. Bu yönde gerek görsel gerek yazılı basında haberleri okumaktayız. Ayrıca insanlarda günden artan fazla kilolar ve obezite sorunları da giderek baş göstermektedir.

Ayrıca teknolojinin bizden götürdüğü diğer bir durum ise, pasif ve hareketsiz bir yaşama alıştırmasıdır. Öyle ki en yakındaki yerlere yürüyerek gidilebilecekken biz taşıt kullanıyoruz, aynı zamanda siparişleri internet veya telefon üzerinden veriyoruz. Bu da doğal olarak ileriki zamanlarda insanlarda fiziksel problemlerin çıkmasına ve fazla kiloların olmasına neden olmaktadır.

Son zamanlarda özellikle akıllı cep telefonlarına insanlar tarafından önemli oranda bir talebin olduğunu söyleyebiliriz. Büyük bir rekabet ve yarışın olduğu akıllı cep telefonu pazarında her geçen zaman zarfında yeni bir gelişmeye şahit oluyoruz. İnsan aklının ötesinde özelliklere sahip akıllı cep telefonlar en başta iletişim ve internet, bilgisayar, video kemara, film, müzik, fotoğraf, konum bildirme vb. gibi özellikleri ile bir sürü teknoloji ürününü küçük bir metal kutu içerisinde toplanıyor. E haliyle akıllı cep telefonları da hem hızlı olmaları hem de kullanışlılığıyla kişileri kendisine çekmeyi başarırken büyük çapta ticari bir pazarında kaynağı olmaktadır.

Günümüzde artık deyim yerindeyse akıllı cep telefonlarının girmediği mekân kalmamıştır. Fakat teknolojik ürünlerin çevreye yaydıkları frekanslar da sağlımızı tehdit etmektedir. Özellikle 0-6 yaş gruplarındaki çocukların gelişimini ciddi oranda olumsuz etkilemektedir. Burada bir gerçeği vurgulamak gerekirse, bilgisiz ve rahatına düşkün anne babalar çocuklarını teknolojinin kucağına adeta itmektedir. Bu durumda ileriki zamanlarda teknoloji ile sürekli baş başa kalan çocuklarda unutkanlık, dikkat eksikliği, özgüven eksikliği, göz hastalığı, sosyal yaşama adapte olamama, çabuk sıkılma, hiçbir şeyden memnum kalmama, abur cubur yemek yeme, aşırı kilo alma vb. gibi birçok problemler ortaya çıkmaktadır.

Diğer yandan akıllı cep telefonların yanında led veya plazma televizyonlarında insanlar tarafından epeyce tercih ve sohbet konusu olmuştur. Hatta insanlar arasında televizyon seçimi de moda oldu. Teknoloji pazarı adeta led, plazma ve son olarak 4K televizyon teknolojisi, dizüstüler, tablet ve akıllı cep telefonlar ekseninde dönmektedir. Gereğinden fazla bu teknolojik yaratıklara sahip olmak için insanların birçoğu aldıkları maaşlarını bunlara yatırmaktadır. Öyle ki birçok kişi yeme ve içmesinden kısıp paralarını bu teknolojik ürünlere vermektedir. Evet, herkes teknolojinin bu nimetlerinden faydalansın ama her yeni çıkan bir üst telefonu da hemen almasın. Elinde bir tablet varken ve ikincisine ihtiyaç yokken, sırf yeni çıktı diye gedip almasın.

Öte yandan ülkemizin genel bir durumuna göz attığımızda çok içler acısı bir durumla karşı karşıya kalıyoruz. Zira bu teknolojik gelişmeler in neredeyse yüzde doksanı yerli malı değildir. Ürünler ithalat edilerek topraklarımızda pazara sunulmaktadır. Bu ürünlere para verip alan insanlarımızın emeği de ülke dışına kaymaktadır. Bu durum ülkemiz açısından bir kayıptır.

Teknolojinin Hayatımıza Getirdikleri

Elbette ki teknolojik gelişmeler’rin hayatımız getirdiği birçok kolaylıklar ve faydalar bulunmaktadır. Örneğin, para havalesi yapacak bir kişi bankaya gitmeden bilgisayarı veya cebindeki akıllı cep telefonu sayesinde hemen parayı karşı tarafa transfer yapabilmektedir. Ayrıca bir faturasını ödeyecek kişi hemen internet üzerinden borcunu deyebilmekte ve böylece kendine daha çok boş zaman kazandırabilmektedir.

Kendimizin aradığı bir konuyu veya çocuğumuzun yapacağı bir ödev araştırmasını en kısa zamanda, en iyi şekilde ve bir sürü kaynağa internet olan bir bilgisayar ile rahatlıkla kavuşabiliriz.

Eskinden işyerlerinde kameralar bu kadar yaygın değildi. Artık birçok işveren işyerine kamera taktırarak hırsızlık olaylarının önüne geçilmesinde veya en azından bu tür olayların azalmasında veya caydırılması yönünde bir çözüm yolu olarak işimizi kolaylaştırmıştır. Öte yandan asayiş içinde de kameralar büyük bir önem arz etmektedir. Çünkü yaşanan kötü olaylarda veya ölümcül kazalarda, yaralamalarda, kapkaçlarda vb. olaylarda faili bulmak için emniyete büyük yardımları olmaktadır.

İhtiyacın olan bir eşya almak için bir fiyat araştırması mı yapacaksın veya sevdiğin bir filme mi gideceksin? Çok yorgunsunuz ve acıktınız, hemen bir siparişle istediğiniz kapınızda olsun mu istiyorsunuz? Çok uzaktaki birine anında bir fotoğraf mı göndereceksiniz? Ailenizden uzak bir şehirde veya ülkede gurbette yaşıyorsunuz ama anne babanızla görüntülü konuşmak mı istiyorsunuz? Uzak bir mesafeye çok çabuk gitmek mi istiyorsunuz? Mutlu bir anınızı sevdiklerinizle paylaşmak mı istiyorsunuz? Ve buna benzer birçok şeyi yapmak ve isteklerinize kavuşmak artık teknoloji araçlarıyla gerçekleştirmek mümkün. Bu ve bunun gibi hayatımızı kolaylaştıran birçok etkenler teknolojik gelişmeler ile paralel ilerlemektedir.

Sonuç olarak teknolojiyi kullanım olarak bağımlılık derecesinde değil işimizi kolaylaştıracak ve bize fayda sağlayacak şekilde kullanmalıyız. Teknolojik gelişmeler sağlımızı bozacak şekilde değil, yerinde ve bilinçli kullanmalıyız. Teknolojiyi gözlerimizi bozacak derecede ve aşırı zaman içeren bir sürede değil, ihtiyacımızı giderecek sınırlı bir zamanda kullanmalıyız. Teknoloji hayatımızdan götürmesin aksine hayatımıza güzellikleri getirsin. Hepiniz sağlıcakla kalın.

 

Tavsiye Konu

Evde Elektrik Üretmek

Evde Elektrik Üretmek Enerji tüketimi günümüz yaşam standartlarının vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Farklı alanlardaki en …

2 Yorumlar

  1. güzel makale olmuş elinize sağlık.

    • Teşekkürler.Siz değerli okurlarımıza faydalı olabildiysek ne mutlu bizlere dönüşünüz için çok teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir