Ana Sayfa / Sağlık / Tüp Bebek Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tüp Bebek Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tüp Bebek Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Toplumumuzda tüp bebek hakkında doğru olduğu düşünülen yanlış bilgiler ve bilinçsiz gerçekleştirilen uygulamalar nedeniyle çocuk sahibi olmak isteyen ailelerin büyük bir kısmı çeşitli endişeler ve hayal kırıklıkları yaşamaktadır. Teknolojinin gün geçtikçe gelişiyor olması aile ve doktorun koordine olarak süreci ilerletiyor olmaları tüp bebek tedavisi sonrasında sağlıklı gebelik elde edilmesini kolaylaştırmaktadır. Tüp Bebek Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler konusunu insanların akıllarındaki yanlış bilgileri ortadan kaldırabilmek adına yazımız devamında işleyeceğiz.

Çeşitli tekniklerin denenmesine rağmen gebe kalamayan kişiler için tüp bebek uygulaması tercih edilmektedir. Tüp bebek uygulaması ile laboratuvar ortamında yumartalıklar erkek spermi ile döllendirilmektedir. Döllenme işlemi sonrasında rahim içerisine enjekte işlemi sağlanmaktadır. Tüp bebek tekniğini en basit haliyle yardımcı üreme tekniği olarak tanımlayabiliriz. Tüp bebek yöntemi genellikle ileri yaşa bağlı olarak yumurtlama problemi yaşayan ve kanallarının tıkalı olması nedeniyle yumurtalık ve spermlerin birleşemiyor olduğu kadınlarda uygulanmaktadır. Bazı genetik hastalıkları ve çikolata kisti olan kadınlarda da uygulanan yöntemde erkeğin kısır olması durumunda daha farklı teknikler uygulanmaktadır. Sperm yokluğu nedeniyle gebelik oluşmaması durumunda erkek hastanın testislerinde ince iğne aspirasyonuyla spermler alınmaktadır. Bu işlemde elde edilen hücreler direkt olarak rahme enjekte edilmekte, bu sayede kadının hamile kalması sağlanmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi Zamanı

Kadının gebe kalması için gerekli olan sperm sayısı on beş milyondur. Rakamın beş milyon adet altında olması durumunda direkt olarak tüp bebek tedavisi önerilmektedir. Doğal yollardan çocuk sahibi olmak istemelerine rağmen mümkün olmayan ve uzmanların kontrolünde yapılan tetkiklerde gebeliğe mani herhangi bir durum saptanmayan durumlar açıklanamayan kısırlık olarak tanımlanmaktadır. Bu durumda uzmanlar tarafından ilk olarak genellikle aşılma yöntemi denenmektedir. Aşılama yöntemi ile başarı sağlanamaması durumunda tüm bebek yöntemi denenmektedir.

Tüp bebek yönteminde başarı oranı kişiler arasında farklılıklar göstermektedir. Başarı oranı yaş ve yumurta kalitesi ile ilişkilidir. Yumurtalıklarında yumurta sayısının fazla olması nedeniyle genç hastalarda başarı oranı daha yüksektir. 35 yaş sonrasında başarı oranı gittikçe düşmektedir. Genç çiftlerin çocuk sahibi olmak istemelerine rağmen doğal yollarla bunun sağlanamaması durumunda vakit kaybetmeden uzman bir doktor ile görüşmeleri yararlarına olacaktır.

Tüp bebek yöntemi sonrasında gebe kalınması durumunda normal bir gebelik süreci yaşanacaktır. Sperm ve yumurtaların çeşitli nedenlere bağlı olarak karşılaşamaması durumunda laboratuvar ortamında bunun sağlanması durumudur tüp bebek uygulamaları. Çiftlerin kendi yumurta ve spermleri ile yapılıyor olması nedeniyle dini inançlara göre de aykırı bir durum yoktur. Tüp bebek maliyeti klinikler arasında farklılıklar göstermektedir. Bu konuda en net bilgiyi randevu alarak öğrenebilirsiniz. Birçoğu telefonda tüp bebek tedavisi maliyeti hakkında herhangi bir bilgi vermeyecektir. Böyle konularda hastaların bütçelerini korumak adına maliyet hesabı yapmaları bir noktaya kadar anlamlıdır. Önemli olan tüp bebek tedavisi başarısının sağlanmasıdır.

Tavsiye Konu

Üreme Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Üreme Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır? Geçmişte yalnızca kadınlar tarafından tercih ediliyor olan üreme diyeti geliştirilerek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir