15 Eylül 2019 , Pazar
Ana Sayfa / İnternet & Yazılım / Twitch Nedir ?

Twitch Nedir ?

Twitch.com

Son zamanlarda adından sıkça söz ettiren twitch adlı gerçek zamanlı oyun yayınları yapılan siteden bahsedeceğiz.

Her platformun olduğu gibi bu platformun da zamanla ünlenen insanları olmuştur. Bunlar genel olarak ‘lirik’ gibi yabancı yayıncıların yanında ülkemiz içinse ‘jahrein’, ‘unlost’, ‘zeonn’, ‘grimnax’ gibi tam zamanlı yayıncılardır.

Bu kişiler belirli yayın saatlerini izleyici kitlesine sunarak onlara bu yayınlarının karşılığında aylık üyelik veya bağış karşılığında oyun oynarak para kazanıyorlar. Bu yayıncılar zamanla dev kitleler haline gelip büyük bir taraftar grubu topladılar. Ayrıca sadece oyun oynayarak değil ‘IRL’ denilen günlük hayatından vlog tarzı yayınlar da yapıyorlar.

Büyük çaplı oyun festivallerine de katılan yayıncılar ünlerine ün katıyorlar.Bunun yanında bazı haber kuruluşlarına röportaj vererek kitlelerini daha da artırmayı planlayarak youtube’a rakip olmayı düşünüyorlar.

Kullanıclar yayıncıları izlerken chatten sohbet edip, birbirlerine veya yayıncıya emoti gönderip interaktif olarak katılabiliyorlar.

Büyük yayıncıların ayrıca oyun esnasında iletişimi sağlaması amacıyla discord adlı sesli iletişim adreslerini de yayınlarında chatten gelen otomatik bilgilendirme mesajlarından alıp onlarla sohbet etme şansına sahip olabilirsiniz.

Tavsiye Konu

Türkiye’de Drone Kullanım Şartları

Drone sektörün gelişmeye başladığı ilk yıllarda herkes tarafından serbestçe uçuşları gerçekleştiriliyordu. Fakat zaman içerisinde çeşitli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir