18 Eylül 2019 , Çarşamba
Ana Sayfa / Genel Kültür / Üniversite Tercih Döneminde Stresle Başa Çıkma Yolları

Üniversite Tercih Döneminde Stresle Başa Çıkma Yolları

Zorlu ve kaygılı bir hazırlık sürecini tamamlayan öğrenciler sınav günü ellerinden gelen gayreti göstererek bir sonuç elde ederler. Açıklanan sonuçlardan sonra asıl kaygılı dönem başlar ve tercih zamanı gelir. Kendileri için en doğru olanı seçmeye çalışan öğrenciler bu stresli günlerinde bir de ailelerin baskısı ve yönlendirmesiyle başa çıkmak zorunda kalırlar. Birçok öğrencinin kendi isteği değil de ailesinin istediği bölümü seçerek okumaya başlaması en büyük mutsuzluğun temelini atmış olur. Bu sebeple tercih dönemlerini öğrenci ve ailesi bir arada en sağlıklı şekilde sonuçlandırmalı ve iki tarafta mutlu olabilmeyi başarmalıdır. Herkesin başından geçen bu özel dönem için dikkatli olunmalı ve tercih döneminde stresle başa çıkma yolları hakkında bilgi edinilmelidir.

Tercih Döneminde Ailelerin ve Öğrencilerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Öğrenci Nasıl Davranmalı?

Uzmanların yaptığı açıklamalara göre birçok öğrenci tercih dönemi gelene kadar yapacakları seçimlere pek fazla kafa yormuyorlar. Bu durum tercih döneminin çok daha sancılı geçmesine neden olacağı için önceden hazırlıklı olunmalı ve hedeflerin gelebilecek sonuçlara göre şekillendirilmesi gerekmektedir. Bu dönemde rehber öğretmenlerden yardım alınabileceği unutulmamalıdır. Öğrencilerin eğitimlerine devam etmek istedikleri bölümler ve okullar ile ilgili seçimlerini aileleri ile paylaşmaları ve ortak bir noktada buluşmaya çalışmaları önerilmektedir. Bu noktada önemli olan gençlerin severek yapacakları meslek dallarına kendilerini yöneltecek seçimleri yapmalarıdır. Eğer öğrenciler kendi hedeflerini iyi belirlemez ve net bir şekilde ortaya koyamazsa ailelerin yönlendirmelerine maruz kalacaklardır ve bu durum çoğu zaman çatışmayla sonuçlanır.

Aileler Nelere Dikkat Etmelidir?

Tercih dönemindeki stresi yönetmek için en büyük rol aslında ailelere düşmektedir. Bu dönemde aileler çocuklara yardımcı olmalı ve onlar için en önemli olan dönemlerden birinin sağlıklı bir şekilde sonuçlanması için özen göstermelidir.

  • Üniversite tercihi döneminde aileler çocukların kendilerinden çok daha fazla kaygı içinde olduklarını unutmamalı ve buna göre davranmalıdır.
  • Tercih dönemi stresinin sadece kendi ailesi için olmadığını ve herkesin bu durumu yaşadığını düşünerek kendilerini rahatlatmalıdır.
  • Çocuk üzerinde baskı kurmak yerine onun yanında olduklarını hissettirmeleri gerekmektedir.
  • Çocukların gelecekle ilgili ne düşündüğüne önem vermeli ve onun isteklerini göz önünde bulundurarak yönlendirme yapılmalıdır.
  • Çocukların anlattıklarına ve ifade etmek istediklerine kulak verip güven duyulmalıdır.
  • Çocuğun tercihi hoş bulunmuyorsa bile her zaman iletişime açık olunmalı ve karşılıklı fikir alışverişi yapılmalıdır.
  • Tercih dönemi içindeyken çocuğun önemsendiğini ve sonuç ne olursa olsun yanında olunacağı hissettirilmelidir.
  • Stres ile başa çıkmak için dönem içindeyken tercih konusunun hiç açılmadığı keyifli birgün geçirmeye çalışılmalıdır.

Tavsiye Konu

En İyi Türk Edebiyatı Romanları

İnsanların kitap okuma alışkanlıkları ülkemizde bir hayli zayıftır. Bu noktada zaten zorlanarak okuduğumuz kitaplar için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir