Ana Sayfa / Sağlık / Üreme Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Üreme Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Üreme Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Geçmişte yalnızca kadınlar tarafından tercih ediliyor olan üreme diyeti geliştirilerek hem kadınların hem de erkeklerin tercih edebileceği uygunluğu kazanmıştır. Üreme diyeti sayesinde kadınlarda hamilelik oranları yükselirken, erkeklerin sperm kalitesindeki parametrelerde düzelme sağlamaktadır. Peki hem kadınlar için hem de erkekler için ayrı faydaları olan Üreme Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Üreme diyetinin faydaları bahsettiklerimiz konularla sınırlı kalmıyor. Üreme diyeti kişinin sigarayı bırakmasına ve kilo vermesine de yardımcı olmaktadır. Üreme Diyeti Harvard Üniversitesi’nde geliştirilmiştir. Çiftlerin bebek sahibi olmaya karar vermeleri sonrasında, uzmanları genellikle nasıl gebelik şanslarını arttıracakları yönünde sorulara boğmaktadırlar. Eşlerin gebelik şansını arttırmak noktasında kendilerinin dikkat edebilecekleri en önemli husus şüphesiz beslenme şekli olacaktır.

Harvard Üniversitesi’nde geliştirilen üreme diyetinde sebze ve süt açısından zengin, trans yağlardan ve kırmızı etten fakir bir beslenme şekli benimsenmektedir. Diyetin başarılı olması için hem kadının hem de erkeğin birlikte bahsedilen beslenme şeklini benimsemeleri gerekmektedir. Erkeklerde sperm kalitesini artıran bu diyet kadında yumurtlamanın düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Üreme diyeti hakkında 18.000 kadın üzerinde yapılan araştırmada beslenme şekillerindeki değişiklikle birlikte yumurtlama sorunlarında düzelme gözlenmiştir. Diyet programında tercih edilen süt ürünlerinin özellikle tam yağlı olanları kullanılmalıdır.

Kişinin Vücut Kitle İndeksi’ndeki 29m2/kg’dan sonra her 1 puanlık artış gebe kalma şansında yüzde 4 azaltmaktadır. Üreme diyetinin aynı zamanda kilo verme noktasında da yardımcı olması gebelik ihtimalinin artmasındaki etkiyi de göstermektedir. Erkeklerde sperm kalitesinin artması kafeinin azaltılması, diyet değişiklikleri ve sigarayı bırakmak ile mümkündür. Beslenme programlarındaki değişikliklerin üreme noktasında amaca ulaşabilmesi için minimum 3 aylık bir süreye ihtiyaç vardır.

Üreme Diyeti Nasıl Yapılır?

Kişinin üreme diyeti yapmak istediği durumda dikkat etmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Bunlar arasında;

 • Doymuş yağlardan uzak durun
 • Spor yapın
 • Doymamış bitkisel yağlar tüketmeye dikkat edin
 • Sağlıklı Vücut Kitle İndeksi’ne ulaşın
 • Bol soda ve su için
 • Hayvansal proteinin az tüketin
 • Bitkisel proteinin çok tüketin
 • Demir açısından zengin besinler tüketin
 • Tam yağlı süt ürünleri tüketmeye özen gösterin
 • B vitamini içeren multivitaminler ve folik asit almaya özen gösterin gibi durumlar yer almaktadır.

Tavsiye Konu

Masa başı Çalışanlar İçin Beslenme Önerileri

Masa başı Çalışanlar İçin Beslenme Önerileri Masa başı çalışanları yoğun oldukları dönemlerde öğünlerini bulundukları yerde …

2 Yorumlar

 1. üreme diyetini ilk defa sitenizde duydum. Bu konu ile ilgili kafama takılan birçok nokta var. Özellikle tam olarak net bir şekilde zararları vs var mı varsa nelerdir bu konuda bilgi edinmek isterim.

  • Konuyla alakalı net açıklamayı doktorunuzdan alabilirsiniz.Ek olarak sizlere konu içeriğinin detayları mail olarak gönderildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir