15 Eylül 2019 , Pazar
Ana Sayfa / Genel Kültür / Velilerin Öğretmenlerden Beklentileri

Velilerin Öğretmenlerden Beklentileri

Eğitim çok zahmetli ve bir o kadar da önemli bir iştir. Zor olmasının yanında kişiden kişiye öğretilenlerin anlaşılabilmesi farklı olduğu için süreç herkeste farklı işlemektedir.  Eğitim döneminin başlaması sadece öğrenci öğretmen ilişkisi değil aynı zamanda öğretmen veli ilişkisinin de yaşanmasını başlatır. Bu önemli süreçte öğrencilerden ve velilerden beklentiler olduğu gibi öğretmenlerden de beklentiler vardır. Veli öğretmen ilişkisi çocuğun eğitiminin daha sağlıklı bir şekilde devam etmesi için oldukça önemlidir. Bugünkü yazımızda velilerin öğretmenlerden beklentileri nelerdir ve veli öğretmen ilişkisi nasıl olmalıdır konuları üzerinde duracağız.

Veli Öğretmen İlişkisi 

Öncelikle belirtmek gerekir ki her velinin öğretmenden beklentisi farklı olabilir. Bazı veliler çocuklarının çok başarılı olmasını istedikleri için öğretmenim eti senin kemiği benim diyerek yaklaşırken, bazıları için ders başarısı ikici planda bırakılıp öncelikle saygı sevgi ve insan olmanın öğretilmesi istenir. Öğretmen için de bu çeşitli görüşlere karşı tavır almak zordur ancak doğru olan velilere kulak verilmesi, bu yolda kendi metodu ile kendinden emin ilerlemesi olacaktır. Velilerin beklentilerine bakıldığında ayrıca öğrencinin yaş grubunun da önemli olduğu ve buna göre beklentilerin değişebildiği görülmektedir. Genel olarak velilerin öğretmenlerden beklentilerini aşağıda açıklamaya çalıştık.

  • Anasınıfında öğrencisi bulunan veliler genel olarak öğretmenlerinden sevgi ve şefkat göstermesini, çocuğun hassasiyetine göre davranmasını beklemektedir. Bunun yanında okulda güven ve hijyen ortamını sağlamasını, yapılan etkinliklerin çocuğa uygun olmasını, verilen öğünlerin besleyici olmasını da bekledikleri görülmektedir.
  • Anasınıfı öğrencileri daha yaşça küçük oldukları için gelişimlerinde oyunun önemli bir yeri vardır. Veliler çocuklara oyundan da uzak kalmadan eğlenerek bir şeyler öğretilmesini beklemektedirler.
  • Yaş grubu büyüdükçe, ilk ve orta öğretim dönemine geçildikçe velilerin beklentileri daha çok eğitim yöntemleri üzerine doğru yönelir. Bu aşamada öğretmenin kalitesi ve eğitim metodu önemsenmeye başlanır.
  • Çocukları için gelecek kaygısı taşıyan veliler okuldaki disiplinden, eğitim şartlarının yeterliliğine kadar birçok konuda öğretmenleri mesul tutarlar.
  • Öğretmenlerin öğrencilerle olan ilişkilerinde eğitim dışında insan ilişkileri üzerine de eğitim verilmesi beklenir. Özellikle lise döneminde bulunan öğrencilerin bu dönemde çevreleri ve arkadaşları ile olan ilişkileri büyük önem taşır.
  • Veliler öğretmenden, öğrencilerini iyiye ve güzele yönlendirmesini, eğitim rotasını çizerken de yardımcı olması beklerler.

Tavsiye Konu

En İyi Türk Edebiyatı Romanları

İnsanların kitap okuma alışkanlıkları ülkemizde bir hayli zayıftır. Bu noktada zaten zorlanarak okuduğumuz kitaplar için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir