Ana Sayfa / Güzellik & Bakım / Yağ Dolgusu Nedir, Nasıl Yapılır?

Yağ Dolgusu Nedir, Nasıl Yapılır?

Yağ Dolgusu Nedir, Nasıl Yapılır?

Yağ dolgusu nedir, yağ dokusu farklı özellikleri bilim insanları tarafından son yıllarda keşfedilmeye başlanmıştır. Yağ dokusunun son yıllarda keşfedilen farklı özellikleri arasında büyüme özellikleri ve içeriğinde yer alan hormonlar sayesinde önemli ölçüde onarım yeteneğine sahip olmalarıdır. Uzun yaşamın sırları bilim insanları tarafından sürekli olarak araştırılan bir konudur. Bu konuda araştırma yapan uzmanların dikkatini de yağ dokusu onarım özellikleri çekmiştir. Bu durum yağların hakkında pek çok deney yapılmasına neden olmuştur. Bu deneylerden elde edilen veriler ile estetik sektörü ve kozmetik endüstrisi yağları gündelik kullanıma dahil etmiştir. İnsanların bir kısmı tarafından yağlar istenmeyip, onların mutsuzluğuna neden olsa da güzelleşmek için seçenek olarak sunulması şaşırtıcıdır.

Yağ Dolgusu İşlemi Nasıl Yapılıyor?

Yağ dolgusu işlemi liposuction ile karıştırılmamalıdır. Liposuction uygulamasındaki asıl amaç yağların toplanmış olduğu bölgelerin alanlarının inceltilmesi ve küçültülerek şekillendirmenin sağlanmasıdır. Bu işlemde amacın yerine getirilmesi için yüksek oranda yağ çekimi yapılmaktadır. Yağlar vücuttan alındıktan sonra büyük ihtimalle santrifuj işleminden geçirilmektedir. Bu işlem ile içeriğinde yer alan doku sıvıları kandan ayrıştırılmaktadır. Bu işlem için en sık tercih edilen alanlar olarak bacak iç bölgesi, basen, kalça ve göbek bölgelerini sıralayabiliriz.

Yağ dokuları bahsettiğimiz uygulama esnasında daha da saflaştırılmaktadır. Elde edilen yağ dokuları istenilen alanlara enjekte edilmektedir. Yüz bölgesini örnek olarak alacak olursak; küçük olan çene bölgesinin daha belirgin hale getirilmesi, göz altında istenmeyen bir görüntüye sebep veren torbaların kamufle edilmesi, elmacık kemiklerin belirginleştirilmesi, dudakların büyütülmesi, yüz bölgesinin asimetrik görüntüsünün simetrik hale getirilmesi amacıyla bu işlemler yapılabilir.

Uygulamanın ameliyathane veya hastane ortamında gerçekleştirilmesi şarttır. Farklı ameliyatlar ile kıyaslandığında basit bir işlem olmasına rağmen yağ enjeksiyonun mutlaka steril koşullar altında gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Anestezi önlemlerinin de alınması gerekmektedir. Uygulama esnasında hiç bir yerde kesi yapılmadığından iz kalma ihtimali de yoktur.

Yağ Dolgusu Sonrası

Yağ dolgusu uygulamaları sonrasında genelde ilk bir ay bölgede ödem ve şişlik meydana gelmektedir. Ödem ve şişliğin azalmasına bağlı olarak istenilen görüntü elde edilecektir. Yağ dokusu kalıcılık durumu kişiden kişiye farklılıklar göstermektedir. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre yağ dolgusunun yıllar sonra dahi tamamen yok olmuyor oldukları görülmektedir.

Dolgu uygulamaları için sentetik ürünlerin kullanımı da sağlanmaktadır. Hyalüranik asit bulunan bu sentetik dolgular laboratuvar ortamında dokuların arasında bulunan sıvının üretilmiş halidir. Sentetik dolgular ile yağ dolguları kıyaslandığında çeşitli farklılıklar görülmektedir. Bunların başında kalıcılık süresi gelmektedir. Yağ dolgularında kalıcılık süresi daha fazladır.

Yağ dolgusu insanın kendi vücudundan alınıyor olduğundan alerji riski bulunmazken, hyalüranik asitlerde az da olsa vardır. Maliyetleri açısından iki dolgu malzemesi kıyaslaması yapmak klinikler arasındaki fiyat politikaları farklılıkları nedeniyle pek sağlıklı olmayacaktır. Fakat sentetik dolgusunun yağ dolgusuna göre daha fazla maliyetli olacağını söyleyebiliriz.

Tavsiye Konu

Kaş Kaldırma Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kaş Kaldırma Hakkında Bilinmesi Gerekenler Tek başına planlanması mümkün olduğu gibi göz kapağı estetik ameliyatları …

2 Yorumlar

  1. yağ dolgusu işlemi sonrasında ne kadar bu şekilde kalıyor peki? Erime vs gibi problemleri oluyor mu? Fiyat olarak net rakamları nereden bulabiliriz acaba?

    • Genel olarak net bilgiyi biz veremiyoruz.Dilerseniz bölgenizde bulunan hastanelerden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir